Reklama

Jak ukrýt bitcoiny? SatoshiLabs pro uživatele Trezoru zavádí funkci coinjoin

24. 4. 2023 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: Pete Linforth na Pixabay

Bitcoinová peněženka Trezor zavádí funkci, která uživatelům poskytne výrazné posílení jejich soukromí a zabezpečení transakcí. Tzv. „coinjoin“ je proces, při kterém uživatelé posílají své bitcoiny v jedné velké společné transakci. Díky tomu je daleko obtížnější zpětně vyhledat jejich historii transakcí, a to i na plně transparentním bitcoinovém blockchainu. Navíc coinjoin umožňuje neodhalovat celkovou výši držených bitcoinů na jednotlivých adresách v rámci transakce. Nová funkce je výsledkem spolupráce SatoshiLabs a tvůrců softwarové peněženky Wasabi Wallet, kteří se na posílení soukromí dlouhodobě soustředí.

„Jsme vůbec první, kdo funkci coinjoin v rámci hardwarové peněženky umožňuje. Už nyní jsme ji spustili v rámci Trezoru Modelu T a plánujeme i spuštění v Modelu One. Funkce tak rozšiřuje dosavadní mechanismy zlepšující bezpečnost a soukromí uživatelů, jako jsou Tor, coin control nebo Shamir zálohování. Díky coinjoinu, jehož používání je velmi snadné a intuitivní, může být bitcoin zase o něco přístupnější veřejnosti a dosažení soukromí jednodušší,“ vysvětluje Matěj Žák, CEO Trezoru.

Zůstatek skryt

Coinjoin řeší řadu potíží, které vyplývají z transparentnosti bitcoinového blockchainu. Při směně bitcoinů je například velmi jednoduché propojit reálnou identitu uživatelů s jejich bitcoinovými účty. Burzy přitom mohou sledovat uživatelské transakce i poté, co je uživatelé vyberou, a tato data mohou sdílet s dalšími uživateli. Coinjoin tomu zabraňuje tím, že transakční historii zakrývá.

Také poskytuje dodatečnou ochranu při nakupování. Obchodníci, kteří přijímají platby v bitcoinech, obvykle vidí celkový zůstatek na účtu, z něhož byla platba odeslána. Toto narušení soukromí řeší coinjoin tak, že si uživatelé rozdělí bankovní zůstatek na malé částky bez transakční historie, a tím zakryjí celkový zůstatek. Funkce se podle zástupců SatoshiLabs zároveň může osvědčit například v případě dárcovství. „Všichni mohou přispívat bitcoinem bez toho, aniž by zbytečně odhalili svoji identitu,“ vysvětluje Žák.

Samotný způsob aktivace funkce coinjoin je jednoduchý. Ve standardním rozhraní Trezor Suite si uživatel zvolí možnost anonymního účtu a kliknutím na tlačítko funkci aktivuje. Navíc si může zvýšit i míru zabezpečení nastavením počtu kol coinjoinu.

Komentář redakce

Schopnost blockchainu, kde si může každý dohledat zůstatky či transakce ostatních účtů (adres), je výhoda i nevýhoda. Na jedné straně je soukromí, na straně druhé transparentnost. Záleží na úhlu pohledu. Pokud jste jednotlivec, který posílá fintechové společnosti peníze převáděné do bitcoinu, rádi byste měli potvrzení, že firma „vaše“ BTC skutečně vlastní. Když jde o miliony, pak taková pojistka může zlepšit důvěryhodnost. V posledních šesti měsících se obecně stalo sledování bitcoinových transakcí velmi častou záležitostí – zejména na účtech kryptoburz a dalších fintechů. Ne jako boj proti praní špinavých peněz, ale jako boj proti nekalému jednání obecně. Takže funkcionalita, která ztíží nebo dokonce znemožní sledování identit může být dvousečná.

Zdroj: tisková zpráva

Další doporučené články

Leden 2024 na FinTechCowboys

Leden 2024 na FinTechCowboys

Leden 2024 se měl zapsat do historie bitcoinu, ale i když se tak nakonec stalo, výsledky jsou zatím rozpačité a žádný býčí...
31. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min
Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min
Alchemy Pay se spojuje s Worldpay

Alchemy Pay se spojuje s Worldpay

Alchemy Pay, fiat-to-crypto platební brána od poskytovale blockchainových technologií fintechu Alchemy, uzavřela strategické partnerství se společností Worldpay. Alchemy Pay tak...
4. 1. 2024 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce