Reklama

Jakub Rochlitz: eToro očima populárního investora aneb o investování nejen pro mladší ročníky

20. 8. 2024 – | Doba čtení: 6 min

Zdroj: Jakub R.

Platformu eToro určitě není třeba představovat, ale kdo jsou populární investoři? Na tuto a spoustu dalších otázek nám odpověděl Jakub Rochlitz, populární investor ze Slovenska, který i přes svůj nízký věk dosahuje v posledních letech výsledků, kterými poráží všechny hlavní indexy.

A přestože se náš rozhovor bude hodně točit kolem investic a investování, tak musíme upozornit, že uvedené informace nejsou investiční doporučení, ale spíše zkušenosti jednoho konkrétního odborníka 🙂

O populárních investorech a o „kopírovačích“

Jak jste se dostal k eToro?

Vyzkoušel jsem několik různých platforem – některé určené spíše pro běžné retailové investory, některé zase víc profesionálně orientované. Nakonec z toho pro moje účely vyšlo velmi dobře právě eToro zejména pro přehlednost a snadnou použitelnost. Aplikace není na jednu stranu příliš komplikovaná a můžu ji dobře používat i na telefonu, ale na druhou stranu ani není příliš jednoduchá, abych si nedokázal dohledat nějaké informace.

Druhý hlavní faktor pro mne je spolehlivost brokera – to, že je eToro regulované v Evropě, Americe i dalších regionech. Působí ve více než 90 zemích a má desítky milionů uživatelů.

Můžete říct i něco konkrétního, v čem vám eToro vyhovuje?

Je to například ohromné množství vzdělávacích nástrojů – webináře, akademie, newslettery. A pro mne osobně jako pro populárního investora to pak byla možnost zúčastnit se celosvětových investičních summitů.

Pracujete s aplikací každý den?

Ano. Moje investiční strategie je dlouhodobá – snažím se investovat na několik let, ale každý den monitoruji vývoj trhu. Kromě vlastního obchodování pak ještě píšu pro investiční portály, jako např. Seeking Alpha, takže přehled o veškerém dění využívám i k tomuto účelu.

Kde všude hledáte informace?

Na eToru sleduji watchlisty. A potom mi pomáhá propojení eToro s aplikací Delta, která mi hned ukáže novinky spojené s náhlými změnami cen, ať už nahoru, nebo dolů. Pro detailní zpravodajství kromě eTora taky používám svoje vyzkoušené zdroje informací.

A jak se taková „náhlá změna cen“ projeví ve vašem portfoliu?

To záleží na tom, co změnu ceny způsobí. Mnohokrát je to jednoduchá psychologie investorů. Takový pohyb zakrátko pomine. Ale pokud se stane něco výraznějšího, tak reaguji velmi rychle, může to být nákup i odprodej.

Vy jako populární investor jste docela aktivní, vaši kopírovači nejsou, resp. nemusí být. Není v tom rozpor a jak se s tím reálně funguje?

Moje zásahy do portfolia jsou sice relativně časté, ale nejde o zásadní změny. Spíše jenom balancování pozic a poměrů jednotlivých investic. Moji kopírovači nemusejí dělat nic. Já jako populární investor každý měsíc posílám investiční report – obecné shrnutí vývoje na trhu a komentář k mým rozhodnutím a obchodům. Klíčové je právě vysvětlit, proč jsem to udělal. Snažím se lidi edukovat. 

Populární investor funguje absolutně transparentně – všechna moje rozhodnutí jsou vidět. Od úrovně „Elite“ je také vyžadována profesionální investiční kvalifikace od anglického institutu CISI, což je něco jako alternativa k certifikátu CFA. Tu jsem nedávno dokončil.

Jakub R.

O růstu v posledních letech

Poslední tři roky dosahují dobrých a možná až nadprůměrných výsledků „skoro všichni“.

Ano, na eToro jsem tři roky, ale určitě to nebyly investičně jednoduché roky. Sám se v oblasti investic pohybuji řekněme od začátku covidové pandemie a tam určitě byly na trhu velké změny a pohyb – například propad v roce 2020. Potom rozhozené dodavatelské řetězce, pak polovodičová krize, vysoká inflace a konflikt na Ukrajině či na Blízkém východě. Měli jsme tu největší inflaci a rekordní úrokové sazby za desítky let. Taky jsme prošli dvěma medvědími a dvěma býčími trhy. Takže v relativně krátkém období proběhla celá řada nečekaných negativních událostí, které tu po desetiletí v tak krátkém časovém období nebyly. Mnoho nejen technologických akcií pokleslo o desítky procent.

Určitě se shodneme na tom, že poslední dva roky se trhům dařilo. Ale geopolitické napětí přetrvává a rozhodně to není investičně jednoduché období. Zároveň je to období, kdy růst hodně táhne „magnificent seven“ (pozn. redakce: Alphabet (Google), Apple, Amazon, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla), až to vyvolává určitou kritiku, jestli není nebezpečné mít tak malou klíčovou skupinu firem, která ovlivňuje hlavní indexy.

Nedošlo k přehřátí trhu a bude nějaká korekce?

O korekci slýcháme od začátku roku 2023 a takovou predikci bych si asi netroufnul dávat. Situace se neustále mění. Inflační parametry se zlepšují. Určitě máme nadhodnocené některé akcie, které předběhly svoji fundamentální hodnotu. Ale třeba v té skupině „S&P 493“ je celá řada titulů, které mají kam růst.

A vaše portfolio si konkrétně stojí jak?

Hodně si zakládám na hodnotovém investování. Moje investice nejsou trendové, ale jedná se o společnosti, ve kterých chci mít podíl, protože opravdu mají vysokou vnitřní hodnotu. Přestože moje portfolio je částečně technologické a zaměřené na umělou inteligenci, tak to je právě proto, že tam vidím budoucnost a dopad na opravdu celý trh. Ale jako každý investor chci samozřejmě nakupovat za dobrou cenu.

Kromě toho, že těmto firmám věřím z pohledu technologií, které dodávají, to jsou většinou firmy s vysokou zásobou hotovosti, nemusí si tedy půjčovat za vysoké sazby, pokud potřebují něco zafinancovat.

I u mých akcií můžete najít takové, které mají poměrně vysokou volatilitu – stává se to například u Nvidie. Ale u firmy, která roste takovým raketovým tempem a podle výsledků neustále překonává odhady trhu, se to dá trochu očekávat a její akcie rozhodně nebudou levné. I další technologické firmy – třeba Amazon – jsou zdánlivě nadhodnocené, ale ony těch výsledků skutečně dosahují. Moji expozici balancuji druhou polovicí portfolia, které je zainvestované v hodnotových, vysoce odolných sektorech.

etoro

O finanční gramotnosti

Jak vy osobně vnímáte finanční gramotnost u mladých lidí?

Pro mě je těžké to trochu objektivně zhodnotit, protože hodně lidí, se kterými jsem v kontaktu, jsou investoři, kteří se o toto téma zajímají hodně. Ale osobně si myslím, že lidé, obzvláště ti mladí, mají díky moderním technologiím mnohem lepší přístup k informacím. Skoro na všechno dokážete najít článek.

A je populární investor někdo, kdo zvyšuje finanční gramotnost?

Do určité míry ano. Píšeme lidem. Jsme s nimi v kontaktu. S některými jsem v kontaktu i osobně nebo přes sociální sítě, a navíc píšu i články. Vzdělávání je jeden z mých cílů.

Jsou kopírující investoři také spíše mladší?

Nemyslím si, že by tam byla nějaká souvislost s věkem. Podle mě se investoři spíše orientují podle výsledků. Řekl bych, že tolik neřeší, kolik je mi let nebo z jaké jsem země. To je právě to, co se mi na trhu líbí. Lidé mne nesoudí podle věku nebo krajiny, ze které pocházím. Soudí mne podle mých schopností a výsledků.

Pokud by ale investory zajímal jen výsledek, tak by lidé kopírovali v extrémním případě jenom jednoho populárního investora.

Nemyslím si, že to tak musí být. Investoři se ještě odlišují i svojí strategií a přístupem k riziku. Populární investoři musí mít jasně definovanou strategii, aby tomu „kopírovači“ rozuměli. Někdo se zaměřuje na dividendové tituly, někdo na diverzifikaci, někdo třeba na technologický sektor, trading nebo krypto. Já se třeba soustředím na fundamentálně silné společnosti a umělou inteligenci, ale v portfoliu mám i různé jiné sektory jako finance, zelené energie nebo reality, abych měl diverzifikaci a rozložené riziko.

V kolika letech by měl podle vás začít člověk s investováním? A není pro mladé lidi největší investicí vzdělání?

Určitě ano, vzdělání je ta nejlepší investice. U patnáctiletých jednoznačně, u dvacetiletých asi záleží, co studují. Ale vzdělání a seberozvoj je zásadní.

Co se týká investování, tak tam je klíčové, že dnes lidé nemusí investovat velké částky. Finanční gramotnost se jim začne zvyšovat, jakmile začnou investovat a začnou řešit praktické situace, jako třeba správu osobního rozpočtu, nebo až přijdou na to, jak funguje časová hodnota peněz.

Jak se stavíte k různým investičním trendům – třeba konkrétně k investování do ESG?

Osobně to považuji za dobrý koncept, ale nemyslím si, že by to měl být rozhodující faktor pro investování. Investoři si kupují podíl ve společnostech a zajímá je primárně, jestli taková společnost má „dobrý byznys“ a vydělává. ESG principy se vyskytují například v kvartálních reportech těchto firem, ale jejich reálný dopad na výkonnost firem je otázka.

Jak byste porovnal vlastní investování s investováním přes fintechovou aplikaci, která investuje za vás, případně s nějakým bankovním/investičním produktem?

Záleží na konkrétním člověku. Pokud chce někdo založit trvalý příkaz a už nikdy nic neřešit, tak asi může zvolit banku nebo autoinvest. Ale tyto investice jdou většinou do nějakých indexových fondů a to si na moderních investičních platformách dokáže kdokoliv zařídit za pět minut včetně registrace. Zásadní rozdíl tady budou poplatky. Velké instituce si za svůj „servis“ účtují poplatky. A když si porovnáte, že na jedné straně sice ušetříte 5–10 minut času, ale na straně druhé zaplatíte 1 nebo 1,5% poplatek z investice, tak asi není, co řešit.

Děkujeme Jakubovi za rozhovor a přejeme další úspěšné investice.

Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min
Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora