Reklama

Kanada je centrem blockchainu

21. 9. 2018 – | Doba čtení: 3 min

Světové kryptoměny – od bitcoinu až po Zcash – jsou postavené na blockchainu, digitálních účetních knihách, které jsou mnohokrát duplikovány a rozprostřeny napříč sítí počítačů, a tvoří tak decentralizovanou a spolehlivou databázi. 

Kryptoměny jsou stále častěji přijímány jak investory, tak spotřebiteli a centrem jejich základové technologie se stala Kanada.

„Kanada má pravděpodobně jedno ze tří největších center technologie blockchainu na světě,“ řekl Jason Cassidy, vedoucí úředník Crypto Consultant, torontské společnosti nabízející konzultace a tržní analýzy týkající se digitálních měn a blockchainu.

„Tohoto postavení jsme dosáhli proto, že máme spoustu mladých inovátorů, kteří do průmyslu vstoupili před třemi nebo čtyřmi lety, a také z velké části díky federálním a provinčním vládám, které byly, co se týče spolupráce s odvětvím, velmi pragmatické.“

Kdo a co tvoří ekosystém blockchainu země?

Cassidy poukazuje na síť kanadských kryptoměnových startupů, která zahrnuje společnost pro poukazování peněz Paycase Financial Corporation, a burzu pro digitální měny Coinsquare Ltd., obě se sídlem v Torontu. 

Hilary Carter, ředitelka Institutu pro výzkum blockchainu (Blockchain Research Institute), založeného loni Donem a AlexemTapscottovými, autorskou dvojicí otce a syna, stojícími za knihou Blockchainová revoluce (Blockchain Revolution), říká, že Kanada je domovem řady blockchainových průkopníků. 

Mezi nimi je digitální měna ethereum, v jejímž zakládajícím týmu jsou dva Kanaďané, Aion se sídlem v Torontu a Tendermint, jehož spoluzakladatel a technologický ředitel, Ethan Buchman, je také z Toronta.

Carter zmiňuje také četné zastoupení Kanaďanů mezi blockchainovými lídry, jako jsou Cosmos, jakýsi internet blockchainů, a ConsenSys, světový vývojář aplikací založených na ethereu.

„V Kanadě máme na míru šité a dynamické komunity,“ říká. „Máme také velké štěstí, že blockchain s Tapscottovými a Blockchain Research Institute našli své centrum právě tady v Torontu, je to skvělé.“

Alex Tapscott říká, že vzestup Kanady coby blockchainového centra může být přičten kombinaci faktorů včetně zdravé startupové komunity, průhledného právního systému, silného odvětví finančních služeb, stejně jako regulátorů, kteří jsou otevření inovacím.

Jsou to ale hlavně blockchainoví podnikatelé, kteří se starají o růst odvětví zakládáním nových společností a dalších blockchainových podniků, řekl Tapscott. Jako příklad uvádí Anthonyho Di Ioria, spoluzakladatele etherea, který pokračoval v zakládání a financování dalších společností.

„Dalším skvělým příkladem je zakladatel Aion, který rozpoznal příležitost stavět na ethereu a některé věci dělat ještě lépe, jako například škálovat blockchainové platformy a umožnit vzájemnou spolupráci napříč různými platformami,“ řekl Tapscott. „Aion je teď jednou z vedoucích platforem na celém světě, jejíž vliv sahá daleko za hranice naší země a dosahuje do všech koutů planety.“ 

Na čem by Kanada mohla ještě zapracovat, jsou akademický výzkum a studium blockchainu, řekl Tapscott. Zatímco na půdě společností probíhá intenzivní výzkum, univerzity musí svoje úsilí zvýšit jak na výzkumném poli, tak také co se týče nabídky studijních programů pro další generace blockchainových vývojářů a podnikatelů.

William Mougayar, autor The Business Blockchain a komplementář a vedoucí investiční úředník JM3 Capital se sídlem v Ženevě, řekl, že prostor pro zlepšení je stále ještě také v regulatorním prostředí země. Zejména politika týkající se primární nabídky mincí – použití kryptoměn k výběru peněz pro byznys – trh digitálních měn a blockchainu značně omezuje. 

„Důsledkem je to, že řada společností odchází a hledá jiné země, které jsou k fenoménu digitálních tokenů přívětivější,“ řekl Mougayar. 

Tapscott prohlásil, že rostoucí kanadský blockchainový průmysl má důsledky, které sahají daleko za hranici nákupu a prodeje kryptoměn. „Z národního pohledu byla Kanada v posledních 100 letech ekonomikou založenou na zdrojích,“ řekl. „S tím, jak vstupujeme do druhé digitální doby – první dobou byl příchod internetu a vzestup počítačů –, jsme dostali příležitost stát se lídrem v blockchainu, což podpoří novou internetovou infrastrukturu.“

Tato nová, na blockchainu založená infrastruktura bude digitálním prostředkem hodnoty ve stejném smyslu jako je internet digitálním médiem pro informace. 

Casiddy uvádí příklady dalšího využití blockchainu: systémy správy dodavatelských řetězců, kde všechny zúčastněné strany uvidí, kde v systému se nachází jednotlivé položky, transakce „mikro-plateb“ mezi zařízeními propojenými přes internet nebo obchod s nemovitostmi. „Způsobů využití je nespočet,“ říká.

K posílení své pozice blockchainového lídra musí Kanada udělat ještě více na poli vzdělávání svých občanů, domnívá se Cassidy. Podpora vlády je pro průmysl klíčová. „Potřebujeme, aby univerzity začaly nabízet mladým lidem kurzy, protože největším problémem v blockchainu je nedostatek nových talentů,“ řekl Cassidy. „Potřebujeme také více pilotních projektů a spolupráci se společnostmi, abychom celou věc posunuli ještě dál.“

Zdroj:GlobalMail

Další doporučené články

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Třetí ročník kryptoměnové konference CryptoByte zavítá již 4. května 2024 na půdu Technické univerzity v Liberci. Konference se v minulých ročnících zúčastnilo přes...
23. 4. 2024 – Doba čtení: 2 min
Kryptozima skončila, ale co to vlastně je?

Kryptozima skončila, ale co to vlastně je?

Obchodování s kryptoměnami začalo u bitcoinu v roce 2009, takže historie krypta a vzorce chování krypto investorů mají za sebou aktuálně jenom 15 let....
18. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min

Miloš Sonták

Nadšenec do finančních a technologických inovací, které dokáží zjednodušit každodenní život. Pracuje více než 10 let v bankovnictví a technologických firmách…

Další články autora