Reklama

Komgo, blockchainová platforma, která změní pravidla v komoditním obchodování

4. 1. 2019 – | Doba čtení: 3 min

Komgo je projekt, jehož cílem je digitalizovat proces obchodování s komoditami za použití technologie blockchainu. Možná si kladete otázku, proč právě komodity.

V současné době je odvětví financování obchodu s komoditami neuvěřitelně zastaralý soubor přežitých softwarových souborů s historickou správou dat. Je to překvapující, protože tento byznys je komplikovaný, nadnárodní a všemožně propojený. Ať už co se týče zákonů a nařízení napříč jednotlivými zeměmi, rozvinutosti ekonomiky, přes niž obchod s komoditami protéká nebo certifikačních procesů a nařízení. 

Financování komodit vyžaduje obrovskou míru důvěry mezi zúčastněnými stranami, aby se zajistily vůči všem zranitelným místům, s nimiž je ve složitém odvětví třeba počítat. Tolerance chyb je nízká a křehkost dat na papíře rizika ještě zvyšuje. Stohy papírů znamenají, že zúčastněné strany čekají delší dobu na platby, náklady na pojištění jsou vyšší a možnosti podvodu větší. 

Jak sami vidíte, tato oblast přímo prosí o digitalizaci, zrychlení a zvýšení efektivnosti. V tuto chvíli je projekt Komgo ve své finální fázi a jeho spuštění je možné očekávat každým dnem. Před několika týdny jsme měli možnost v Londýně (Citi EMEA Media Summit) vyzpovídat šéfku projektu, Souleïma Baddi, a podrobnosti o něm najdete v našem dnešním rozhovoru.

Digitalizace obchodování s komoditami je bezesporu velká výzva.  Projekt Komgo je ambiciózní. Co si však pod ním máme konkrétně představit? Můžete nám jej trochu více přiblížit?

Projekt Komgo je založen na spolupráci mezi ABN AMRO, BNP Paribas, Citi, Crédit Agricole Group, Gunvor, ING, Koch Supply & Trading, Macquarie, Mercuria, MUFG Bank, Natixis, Rabobank, Shell, SGS a Société Génerale. Dále spolupracujeme s firmou Consensys, která zabezpečuje technickou část projektu, jež nám umožní efektivní, bezpečnou a jednoduchou výměnu dat a pořizování transakčních záznamů. Každý tak bude moci v budoucnu k platformě přistoupit a využívat všech výhod, které s sebou systém přinese. 

Původních patnáct společností, které dnes tvoří Komgo, bylo poskládáno tak, aby platformu podpořilo a dalo jí ten správný směr. Jak sami můžete vidět, jedná se o globální hráče, jak banky, tak komoditní obchodníky a významné kontrolní společnosti z celého světa. Věříme, že tato různorodost pomůže při řešení problematických částí celého procesu obchodování s komoditami. 

O platformě Komgo se mluví jako o blockchainové platformě. Můžete nám říct trochu víc o technické stránce projektu? 

Komgo je blockchainová platforma, konkrétně ji stavíme na Ethereu. Jak už jsem zmínila, s technickou stránkou projektu nám pomáhají odborníci z Consensys, kteří mají bohaté zkušenosti z vývoje aplikací založených na blockchainu a zároveň mají hodně blízko ke komunitě vývojářů, jež stojí za samotným Ethereem. Spolupráce s Consensys nám zároveň umožňuje přístup k platformě Kaleido, kterou budeme také využívat. Kaleido je plnohodnotná cesta, jež v mnoha směrech vyhovuje našim specifickým potřebám.  

Souleïma Baddi, CEO Komgo SA

Když se podíváme na produktovou roadmapu, zdá se, že určitých milníků jste s platformou Komgo už dosáhli. Co to konkrétně bylo?

Úspěšně jsme otestovali modul KYC. Jedná se o modul, který bude sloužit pro ověřování  a následné sdílení dat o uživatelích/zákaznících, jež budou chtít obchodovat na platformě Komgo. Výhodou tohoto jednotného modulu je fakt, že pro banky a společnosti v síti bude dostačující, když klient nahraje ověřovací dokumenty anebo dokumenty potřebné k uzavření obchodu pouze do modulu KYC. Ty se pak následně distribuují a budou k dispozici všem zainteresovaným stranám, které se na obchodu budou podílet. 

A co nás na produktové mapě ještě čeká?

Dalším krokem je modul pro realizaci obchodů. Plánujeme postupně nasazovat různé typy obchodů s nejrůznějšími komoditami. Zároveň chceme nasadit i různé finanční instrumenty. Začneme však rádoby konzervativně, a to dokumentárním akreditivem (pozn. redakce dokumentární akreditiv představuje neodvolatelný abstraktní závazek vystavující banky poskytnout určité peněžní  plnění beneficientovi  proti předložení požadovaných dokumentů a splnění dalších akreditivních podmínek).

Pokud se budeme bavit o typech komodit, budeme opět konzervativní a začneme s ropou a zemním plynem.

To je ta nejbližší budoucnost. V následujících fázích budeme podporovat další typy finančních instrumentů. Cílem je proměnit Komgo v platformu, nebo pokud chcete jakési tržiště, kde budete moci koupit/prodat nejrůznější komodity s využitím širokého spektra finančních instrumentů. 

Kdy byste mohli přejít do ostrého provozu?

Počítáme, že na začátku roku 2019 bychom mohli spustit ostrý provoz. Přesné datum vám však zatím říct nemůžu.

Jak je postavený byznys model projektu Komgo?

V tomto směru neplánujeme, možná ke zklamání vašich čtenářů, nic extra inovativního. Budeme se držet byznys modelu založeného na politice licenčních poplatků. Zároveň chceme podpořit i šíření platformy, a tak pokud do sítě přivedete/doporučíte další klienty anebo partnery, budete mít jisté výhody. Jedná se o model, jenž dnes na internetu úspěšně funguje.

Komgo je jen dalším důkazem toho, že blockchain si hledá cestu spíše ve sféře korporátních než retailových financí. Komgo budeme i nadále pozorně sledovat. Pokud máte svůj oblíbený blockchainový projekt, který podle vás změní svět financí, dejte nám vědět na našem Twitteru.


Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min
Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce