Reklama

Ministerstvo financí spouští projekt na podporu finančních inovací

20. 6. 2022 – | Doba čtení: 2 min

praha
Zdroj: pixabay

Ministerstvo financí ČR zahájilo letos v květnu projekt, jehož cílem je podpořit potenciál fintech aplikací a využití dat ve finančních službách. Projekt bude zahrnovat studii k využití dat ve finančních službách a potenciálu zřízení sandboxu s cílem podpořit fintech inovace na základě lepšího sdílení a využívání dat.

Projekt financuje Evropská unie prostřednictvím Nástroje pro technickou podporu (TSI) a realizuje ho Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Evropské komise pro podporu strukturálních reforem (DG REFORM).

Na společném zahájení projektu se setkali zástupci Ministerstva financí, představitelé České národní banky, Evropské komise, OECD a průmyslových sdružení. Náměstek ministra financí pro řízení sekce mezinárodních vztahů a finančních trhů Jiří Georgiev uvedl, že „vidí v podpoře fintech inovací v ČR příležitost, jak rozšířit nabídku finančních služeb, podpořit hospodářský růst, zvýšit produktivitu práce, vytvořit pracovní místa, a zároveň umožnit uživatelům finančních služeb lepší kontrolu a využití potenciálu dat“.

Generální ředitel DG REFORM Mario Nava připomněl, že Evropská komise si je již dlouho vědoma zásadního významu digitalizace. „Fintech je důležitým nástrojem pro větší efektivitu finančního sektoru, a tím spíše v souvislosti s trendem digitalizace a pandemií COVID-19. Cílem tohoto projektu je přispět k vytvoření fintech ekosystému a pobídek jak pro startupy, tak pro zkušené podniky.“ Dodal také, že DG REFORM letos spouští Akademii pro digitální finanční dohled s více než 20 dohledovými orgány EU, jedním z nich je např. Česká národní banka.

Nava dále také zdůraznil, že „sandbox podpoří lepší využívání finančních služeb všemi hospodářskými subjekty, čímž otevře významný potenciál pro růst trhu, při zajištění jejich regulace, ochrany spotřebitelů, integrity trhu a finanční stability“.

Zřízení fintech sandboxu je součástí Digitálního pilíře Národního plánu obnovy České republiky, který se zaměřuje na digitální technologie a jehož cílem je vytvoření sandboxů v regulovaných odvětvích v souladu s prioritami EU. Jeho úspěšné naplnění bude významné z politického, hospodářského a sociálního hlediska a přispěje k dosažení jedné z hlavních unijních priorit – k digitální transformaci.

Mapování fintechového ekosystému

První část projektu, která aktuálně běží se pokouší zmapovat prostředí českého fintechového ekosystému prostřednictvím google dotazníku – pokud jste z fintechové společnosti, která ještě dotazník nevyplnila, zkuste to, pomůžete českému fintechu posunout se zase o krůček dál. Dotazník mohou využít i firmy, které jsou na pomezí fintechu a jiných oblastí jako je třeba umělá inteligence, digitalizace apod, protože i takové společnosti mohou fintech sandbox potřebovat a využívat, ať už se bude jednat o sandbox legislativní nebo datový.

A pokud byste chtěli jakkoliv přispět nebo se na něco zeptat, můžete se obrátit přímo na příslušný tým ministerstva přes email  inovace@mfcr.cz

Zdroj: tisková zpráva

Další doporučené články

Duben 2024 na FinTechCowboys

Duben 2024 na FinTechCowboys

Ať už jste v dubnu zažili nové tropické teplotní rekordy nebo vám naopak pomrzla zahrádka, ve fintechu se toho opět událo...
2. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce