Reklama

Od roku 2017 zkrachovaly stovky německých fintechových startupů

3. 7. 2019 – | Doba čtení: < 1

Investice do rychle rostoucího fintechového sektoru v Německu se v první čtvrtině roku 2019 ve srovnání se stejným obdobím roku loňského zdvojnásobily, nová studie německé PwC ale odhaluje odvrácenou stranu příběhu, stovky společností totiž tiše zanikly, aniž by si jich někdo všiml. 

Podle PwC od roku 2011 ukončilo svoji činnost 233 německých fintechů, tři čtvrtiny z nich přitom od začátku roku 2017.

Průměrné stáří neúspěšných fintechů bylo čtyři roky a většina z nich měla sídlo v Berlíně. Zavřené společnosti byly téměř rovnoměrně rozložené mezi ty, vytvářející produkt pro spotřebitele, a ty, soustředící se na podniky. 

Sascha Demgensky, šéf fintechu PwC v Německu, řekl, že to „je úplně normální proces, když mladé společnosti selžou, a to i v bujícím odvětví,“ a dodal, že průzkum také kvantitativně dokládá příčiny, které stojí za selháním sektoru. 

Demgensky řekl, že ačkoli je těžké obecně odhadnout, které z fintechů to dokážou a které ne, vrchol ukončení činnosti v roce 2017 naznačil, že mnohé z nich byly „já-taky“ (me-too) startupy, které „nastoupily na vlak v letech 2013 a 2014“ a zjistily, že konkurence se tam dostala před nimi. 

Jen 11 % fintechů, které zemřely, mělo solidní kapitálový základ. Pokud startup existuje už více než pět let a prokázal, že je udržitelný, je to dobré znamení, řekl Demgensky. 

Podle zprávy Barkow Consulting se investice do německých fintechů v první čtvrtině letošního roku ve srovnání se stejným čtvrtletím roku 2018 více než zdvojnásobily. Dělá to částku přes 600 milionů euro (536 milionů liber, 677 milionů dolarů).

„Sektor dospívá a máme více a více fintechových startupů,“ řekl v dubnu Yahoo Finance ve Velké Británii Peter Barkow, zakladatel Barkow Consulting. Dodal, že některé z těchto německých fintechů dosahují zlomové velikosti a získávají pozornost mezinárodních investorů. „Globální hlad Ameriky a Číny po fintechových společnostech je obrovský – a tyto německé společnosti jsou v jejich hledáčku,“ řekl Barkow.

Zdroj: Finance.Yahoo

Další doporučené články

Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min
Benefitní byznys startupům nepřeje

Benefitní byznys startupům nepřeje

Benefitní byznys v Česku a na Slovensku je vysoce konkurenční prostředí. Své o tom ví i slovenský Up, který je na domácím trhu jedničkou...
2. 4. 2024 – Doba čtení: 2 min
Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport nově umožňuje svým klientům obchodovat kryptoměny. V současnosti mají registrovaní klienti Tipsportu a Chance možnost prostřednictvím elektronické peněženky Pluso fungující na...
27. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce