Reklama

Odpočítáváme třetí půlení Bitcoinu

10. 5. 2020 – | Doba čtení: 2 min

bitcoin halving

V poslední době se opět zvýšil zájem o Bitcoin – ceny rostou a všichni se připravují na již třetí půlení odměny pro těžaře. Klíčové datum by mělo nastat 12. května a sníží odměnu pro těžaře na 6,25 BTC za jeden „vytěžený“ blok. Dá se skutečně po tomto datu očekávat nějaká změna? Pojďme se podívat na základní statistiky z minulosti.

Podle statistik Googlu se výrazně zvedl zájem o pojem „bitcoin halving“. Oproti minulému půlení asi trojnásobně. Ale co to znamená s ohledem na vývoj cen se nedá příliš predikovat.

První půlení – 2012

První půlení proběhlo na konci roku 2012 a po něm následoval několikaměsíční růst ceny. Je ovšem pravda, že v té době ještě nikdo pořádně nevěděl, co od Bitcoinu očekávat. Bitcoinu v té době zbývalo pár dnů do čtvrtých narozenin a jednalo se stále o dost okrajovou záležitost, o které mluvili jen opravdoví odborníci.

Druhé půlení – 2016

Druhé půlení naopak proběhlo v době, kdy se obecně o kryptoměnách začalo mluvit mnohem více. Již to nebyla záležitost jen Bitcoinu, ale třeba také Etherea. Po druhém půlení rostla cena Bitcoinu nepřetržitě resp. s občasnými korekcemi celých 18 měsíců až na rekordní cenu přes 20 tisíc dolarů. Následoval pád do cenového pásma, ve kterém se pohybujeme dnes.

Třetí půlení – 2020

A jaká je vlastně situace dnes? Oproti předchozím rokům mají lidé mnohem více možností, jak si BTC případně jiné kryptoměny pořídit. Existují speciální kryptopeněženky (třeba Babb) a jejich nákup podporují některé progresivní banky (Revolut nebo Expobanka).

Praktické použití kryptoměn v běžném životě ovšem zatím trochu zaostává za očekáváním 🙁

Na druhou stranu se ukazuje, že s kryptoměnami lze obchodovat podobně jako s akciemi a hodnotu drží docela stabilní. Bitcoinu navíc oproti standardním „fiat“ měnám není prostě možné vytisknout nekonečné množství. Ano, došlo sice k jejich propadu v souvislosti s pandemií koronaviru, jenže to byla chvíle, kdy panikařili úplně všichni. V současnosti většina odborníků očekává, že dlouhodobě cena Bitcoinu poroste.

Ale jestli jen o pár procent, znovu na 20 000 USD a nebo závratných 100 000 USD, to nikdo neví 🙂

Kdo chce u příležitosti dalšího půlení bouchnout šampáňo, měl by sledovat odpočet na bitcoinblockhalf.com.

Zdroj: dailyfintech.com

Další doporučené články

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

První půlka roku je za námi. Praha se stala centrem kryptoměnových konferencí: ETH Prague a posléze pompézní BTC Prague dělají ve...
1. 7. 2024 – Doba čtení: 3 min
Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Česká kryptoměnová směnárna a burza CoinBank rozšiřuje portfolio služeb o investici do zlata. Novinku jsme mohli poprvé vidět na BTC Prague 2024....
27. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora