Reklama

Odpočítáváme třetí půlení Bitcoinu

10. 5. 2020 – | Doba čtení: 2 min

bitcoin halving

V poslední době se opět zvýšil zájem o Bitcoin – ceny rostou a všichni se připravují na již třetí půlení odměny pro těžaře. Klíčové datum by mělo nastat 12. května a sníží odměnu pro těžaře na 6,25 BTC za jeden „vytěžený“ blok. Dá se skutečně po tomto datu očekávat nějaká změna? Pojďme se podívat na základní statistiky z minulosti.

Podle statistik Googlu se výrazně zvedl zájem o pojem „bitcoin halving“. Oproti minulému půlení asi trojnásobně. Ale co to znamená s ohledem na vývoj cen se nedá příliš predikovat.

První půlení – 2012

První půlení proběhlo na konci roku 2012 a po něm následoval několikaměsíční růst ceny. Je ovšem pravda, že v té době ještě nikdo pořádně nevěděl, co od Bitcoinu očekávat. Bitcoinu v té době zbývalo pár dnů do čtvrtých narozenin a jednalo se stále o dost okrajovou záležitost, o které mluvili jen opravdoví odborníci.

Druhé půlení – 2016

Druhé půlení naopak proběhlo v době, kdy se obecně o kryptoměnách začalo mluvit mnohem více. Již to nebyla záležitost jen Bitcoinu, ale třeba také Etherea. Po druhém půlení rostla cena Bitcoinu nepřetržitě resp. s občasnými korekcemi celých 18 měsíců až na rekordní cenu přes 20 tisíc dolarů. Následoval pád do cenového pásma, ve kterém se pohybujeme dnes.

Třetí půlení – 2020

A jaká je vlastně situace dnes? Oproti předchozím rokům mají lidé mnohem více možností, jak si BTC případně jiné kryptoměny pořídit. Existují speciální kryptopeněženky (třeba Babb) a jejich nákup podporují některé progresivní banky (Revolut nebo Expobanka).

Praktické použití kryptoměn v běžném životě ovšem zatím trochu zaostává za očekáváním 🙁

Na druhou stranu se ukazuje, že s kryptoměnami lze obchodovat podobně jako s akciemi a hodnotu drží docela stabilní. Bitcoinu navíc oproti standardním „fiat“ měnám není prostě možné vytisknout nekonečné množství. Ano, došlo sice k jejich propadu v souvislosti s pandemií koronaviru, jenže to byla chvíle, kdy panikařili úplně všichni. V současnosti většina odborníků očekává, že dlouhodobě cena Bitcoinu poroste.

Ale jestli jen o pár procent, znovu na 20 000 USD a nebo závratných 100 000 USD, to nikdo neví 🙂

Kdo chce u příležitosti dalšího půlení bouchnout šampáňo, měl by sledovat odpočet na bitcoinblockhalf.com.

Zdroj: dailyfintech.com

Další doporučené články

Visa i Mastercard chystají nové krypto karty

Visa i Mastercard chystají nové krypto karty

Zdá se, že krypto karty se dostávají do centra pozornosti. Binance s Mastercard nedávno v Argentině uvedly kryptoměnovou platební kartu, která umožňuje...
9. 11. 2022 – Doba čtení: 2 min
Tokenizace aneb od pokeru k NFT

Tokenizace aneb od pokeru k NFT

Tokenizace je lidem známa už dlouhá staletí: je například typické, že hráči tokenizují své peníze za žetony při hraní pokeru. Nejde...
11. 10. 2022 – Doba čtení: 4 min
Září 2022 na FinTechCowboys

Září 2022 na FinTechCowboys

Máme za sebou další měsíc, kdy poměrně malá množina globálních problémů vítězí nad ostatními tématy, ale to vůbec neznamená, že...
3. 10. 2022 – Doba čtení: 3 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora