Reklama

OpenSea se snaží snížit transakční poplatky za obchodování s NFT. Migruje na Seaport protokol

22. 6. 2022 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: redakce

OpenSea, největší tržiště s NFT, oznámilo, že migruje na Seaport. To je protokol, který pomůže snížit transakční poplatky (gas fees) odhadem o 35 %. Protokol by dále měl přinést několik nových funkcionalit a má ambice stát se standardem pro NFT tržiště.

Co je OpenSea

OpenSea umožňuje uživatelům nakupovat a prodávat NFT – digitální umění, digitální příslušenství do her a další virtuální tokeny podporované blockchainem. Platforma byla založena v roce 2017 a provedla ve své historii transakce v hodnotě více než 30 miliard USD.

OpenSea marketplace, původně postavený na Ethereu, se proměnil v multichain řešení, které podporuje Solanu, Ethereum a Polygon. Získal také Gem, službu agregátoru NFT. Tento produkt umožňuje uživatelům obchodovat NFT na více tržištích. Platforma se de facto stala nejlepší volbou pro vývojáře, kteří chtějí rychle vybudovat NFT tržiště.

Co je Seaport

Protokol Seaport je zjednodušeně řečeno Web 3.0 služba, která umožňuje nákup a prodej NFT. Jeho hlavním cílem je stát se řešením pro podporu nových a vyvíjejících se případů pro NFT.

Seaport umožňuje komukoli fungovat jako tržiště NFT. Vlastnictví NFT zůstává na blockchainu (na Ethereu nebo jakékoli jiné platformě, která využívá chytré smlouvy), zatímco operace probíhá přes Seaport.

Při zavádění protokolu platforma OpenSea uvedla, že tržiště nebude kontrolovat, a budou tak jen jedni z ostatních, kteří na něm budou stavět své produkty.

Vlastnosti Seaport protokolu

Seaport je open source decentralizované řešení. Protokol je otevřený všem vývojářům nebo tvůrcům, kteří jej chtějí používat a vylepšovat.

Většina současných NFT tržišť umožňuje pouze jeden typ obchodu, kdy jeden uživatel dodá NFT a druhý platební token. Seaport umožní větší flexibilitu – na straně nákupu i placení mohou stát pestřejší kombinace tokenů ETH, ERC-20, ERC-721 nebo ERC-1155. Jinými slovy bude možné vyměnit jedno NFT za jiné. Nebo jedno NFT za několik jiných NFT.

Seaport přináší ještě jednu specialitu – můžete nadefinovat detailnější podmínky obchodu, například můžete říct, že NFT, které má sloužit k zaplacení, musí splňovat určitou vlastnost. Sběratelská NFT dnes mají celou řadu vlastností s definovanou vzácností. Například ve sbírce digitálních trpaslíků může mít jenom 1 % brýle a 2 % zmrzlinu v ruce. Přesně takovou podmínku pak půjde nadefinovat při provedení obchodu (jestli bude reálně využívaná, se nedá předem odhadnout), ale je to velmi zajímavá vychytávka.

Další funkcionalita, kterou protokol přinese, bude možnost částečného obchodování – tam, kde to bude možné, si půjde koupit i část nabízené položky. Zároveň bude možné obchodovat s celými kolekcemi NFT.

Ovšem hlavní výhodou protokolu je bezesporu snížení transakčních poplatků. Odstraňuje některé neefektivity (duplicity a nadbytečné operace), které vznikají při použití jazyka Solidity, nad nímž se typicky staví NFT sbírky a tzv. smart kontrakty. Odhaduje se, že v obchodech dojde k úsporám na poplatcích ve výši přibližně 35 % a zlevní i některé další operace, jako je vytváření nabídky, registrace uživatelů a další.

Zdroj: cointelegraph.compixelplex.io

Další doporučené články

Pozor, podvodů s umělou inteligencí přibývá

Pozor, podvodů s umělou inteligencí přibývá

V nedávné zprávě společnost Elliptic uvedla pět způsobů, jak se umělá inteligence používá k podvodům v oblasti kryptoměn. Přestože je tu umělá...
17. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce