Reklama

Ownest chce bojovat za nejvýhodnější byty pro klienty a nově šlape také do hypoték

19. 10. 2023 – | Doba čtení: 3 min

praha
Zdroj: Dmitry Goykolov na Unsplash

Sen o bytě v hlavním městě se rozplývá už i vyšší střední třídě. Proti nim stojí nejen vývoj cen, ale i trh jako takový. A krátké období lepších cen a nižší poptávky podle expertů končí, aniž by ho dokázali zájemci využít. Právě na to reaguje startup Ownest, který nově také vstupuje do segmentu hypoték.

Ownest se na trhu objevil v roce 2022 s modelem rent-to-own: bydlení v nájmu „ve vlastním“ s možností budoucího odkupu za předem danou cenu. S tím Ownest pracuje i nadále, nově si však klient může v horizontu dvou let zvolit dobu odkupu individuálně podle své konkrétní finanční situace. Tedy ve chvíli, kdy už dosáhne na hypotéku nebo optimalizuje svoji finanční situaci a sám se rozhodne, že je pro něj nejvýhodnější nemovitost odkoupit.  

„Ceny nemovitostí sice od loňska klesly, ale v celkové nabídce je přitom z čeho vybírat, protože současné vysoké úroky drží poptávku stále hluboko pod jejím potenciálem. To se však může rychle otočit. Například v Praze se teď velice rychle zavírá investiční okno a většina domácností – byť s nadprůměrnými příjmy – z něj nebude nic mít,“ zmiňuje Martin Machala, CEO Ownest. „A na to reagujeme. Naše role je udělat maximum pro to, aby se naši klienti stali majiteli, a to za co nejvýhodnějších podmínek.“

Ownest chce situaci následujících měsíců maximálně využít. Na investice do nových bytů vyčlenil 250 milionů korun, které získal od přibývajících investorů. Od jara za tyto peníze v Praze již proinvestoval skoro 70 milionů. A díky tomu, že první byty již prodal svým klientům, hlásí přesun do černých čísel.

Poprat se na trhu za klienta a udělat maximum pro to, aby hypotéka dopadla

Role Ownestu se proměňuje. První změnou je zřízení pozice „success manažera“, který zájemce o bydlení nově provede celým procesem (od hledání nemovitosti přes její prověření až ke koupi).

Druhým zásadním krokem je vstup Ownestu na hypoteční trh z pozice vázaného zástupce – tady se spolehne na členy a partnery skupiny EHS. Ownest se tímto krokem stává v podstatě novým typem „hypotečního startupu“, který v sobě dokáže spojit běžné finanční služby, alternativní financování v podobě dvouletého rent-to-own, technickou pokročilost digitální platformy a lidský servis zmíněný výše.

„Co jsme mohli, to jsme zdigitalizovali. Dokážeme automaticky posoudit byty, které si zájemci vybrali, veškeré dokumenty spravovat a podepisovat v klientské zóně a být při vyřizování hypotéky partnery, kteří transparentně informují o každém kroku. Můžeme díky EHS garantovat, že vždy nabídneme tu aktuálně nejlepší hypotéku na trhu. A tím, že klient získává více času na její sjednání, nabízí se tu i prostor na taktizování a možnost využívat akčních nabídek jednotlivých bank,“ dodává Machala.

Investoři na Ownest slyší

A pohodlí a plnou transparentnost slibuje Ownest také investorům, za jejichž prostředky byty nakupuje. Ještě do konce letošního roku má cíl získat dalších 150 milionů. Portfolio bytů, které Ownest nakoupí, si mohou investoři jednoduše spravovat ve své investiční zóně. Zcela transparentně zde sledují také vývoj své investice – tedy rostoucí hodnotu nemovitosti a výnos, který po odkupu klientem na konci získají.

„Investor získává bezúdržbovou investici s minimalizací investičních rizik. Po celou dobu je 100% vlastníkem bytu, jehož obsluhu zajišťuje profesionální správce nemovitostí. A tím, že se klient jako budoucí vlastník o byt stará lépe než standardní nájemník, jeho vybavení stárne výrazně pomaleji,“ dokončuje Martin Machala.

Na koho Ownest nově cílí

Zatímco nabídkou hypoték chce Ownest konkurovat zavedeným hráčům a cílit na široké publikum, členství v programu Ownest bude i nadále podléhat schválení. Zaměří se na tři hlavní cílové skupiny, kterým chce umožnit využít zavírající se „investiční okno“.

  • Klienty, kteří potřebují prodat nemovitost, aby mohli koupit jiný byt, ale nechtějí prodávat v době, kdy jsou ceny nízko jako dnes, či řešit dvě transakce najednou. Navíc s rizikem, že se to dozví protistrana, která časovou tíseň promítne do tlaku na cenu – což může s cenou zahýbat o stovky tisíc až milion korun.
  • Klienty hledající partnera, který je dokáže na trhu zastoupit, platit okamžitě a v hotovosti a vyjednat pro ně nejlepší podmínky na základě hluboké znalosti trhu.
  • Klienty, kteří v současnosti nedosáhnou na hypotéku, ale mají výhled na rychlý kariérní růst či počítají v blízké budoucnosti s výrazným rozšířením svých úspor.

Jaké situace může Ownest pomoci řešit?

  • Klient měl vybraný byt a schválenou hypotéku, s realitní kanceláří podepsal rezervační smlouvu. Těsně před podpisem smlouvy však zjistil, že mu rodina neposkytne přislíbené peníze a on si tedy byt koupit nemůže. Přišel nejen o jistinu z rezervační smlouvy, ale také penále ze zrušené hypotéky – tedy o 800 tisíc korun. Kdyby využil Ownest, mohl by byt odkoupit až po 24 měsících v době, kdy by peníze od rodiny nebo z jiných zdrojů bezpečně zajistil.
  • Mladý pár potřeboval kvůli druhému dítěti do nového bytu, který mohl financovat pouze prodejem stávající nemovitosti. Protože byli pod časovým tlakem, museli své 2+kk prodat výrazně pod očekávanou cenou, což jim znemožnilo koupit větší byt v metráži a dispozici, kterou chtěli. Kdyby využili Ownest, mohli by prodat svůj starý byt až za dva roky, kdy by jeho hodnota opět začala výrazně růst.
  • Klient si vybral velice dobrý byt za zajímavou cenu. V bance si předjednal hypoteční úvěr, ale nakonec se rozhodl, že bude pohodlnější odložit si hypotéku o dva roky a v mezičase získat ještě peníze od rodiny. Byt tedy nechal posoudit Ownestem. Ten zjistil chybějící stanovy družstva, které by při nákupu pravděpodobně znemožňovaly odpovídající zápis vlastnictví do katastru.

Zdroj: tisková zpráva

Další doporučené články

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce