Reklama

Proč je Tatum na cestě stát se prvním českým fintechovým jednorožcem

18. 10. 2022 – | Doba čtení: 4 min

Zdroj: Tatum

Před několika dny médii prolétla zpráva o rekordní investici ve výši 41,5 milionů USD pro brněnskou firmu Tatum zakladatelů Jiřího Kobelky a Samuela Šramka. Jedna miliarda korun pro firmu poskytující technologie pro vývoj blockchainových aplikací. Na FinTechCowbys se ale dozvíte mnohem víc – shrneme hlavní důvody, proč je Tatum na špičce ve svém oboru.

Co stojí za úspěchem Tatumu?

  • Kvalitní produkt – vývoj blockchainových aplikací je oblast, která se neustále posunuje. Nároky na vývojáře aplikací pro Web 3.0 stále rostou a kdykoli se může stát, že je potřeba přejít z jednoho blockchainu na druhý. S Tatumem to jde udělat během pár minut pro desítky blockchainových protokolů. To je vlastnost, která ve světě nemá konkurenci, a jen několik málo firem se tomu blíží.
  • Široké možnosti použití – pokud si dáte práci s tím, že budete hledat všechny firmy nabízející programátorská rozhraní a přístup k blockchainovým nodům a funkcionalitám, najdete jich desítky možná i stovky. Ale typicky vám poskytnou jednu nebo dvě služby – například dnes oblíbené NFT. Naproti tomu Tatum pokrývá 90% potřeb blockchainových produktů – od práce s krypto peněženkami, přes unikátní zjednodušení blockchainových transferů až třeba právě k NFT. Kromě toho pak Tatum nabízí různé nadstavby, které optimalizují transakční poplatky a zároveň zvyšují stabilitu provádění blockchainových operací.
  • Developeři mají Tatum zdarma – používání API služeb Tatum poskytuje developerům zdarma. Takový vývoj probíhá na testovacích verzích jednotlivých blockchainů tzv. testnetech a umožní vyvinout a otestovat aplikace podobně jako se vyvíjí a testují všechny ostatní apky.
  • I firmy mohou používat Tatum zadarmo – pokud si firma vystačí s určitým počtem API volání a na platby transakčních poplatků má vlastní kryptoměny (operace zápisu na blockchain něco stojí – tomu se často říká „gas fee“), pak Tatum může použít také zadarmo.
  • Špičkový support – Tatum poskytuje svým zákazníkům špičkovou podporu – jak těm neplatícím, tak těm enterprise. Uživatelé mají hned několik možností, jak si říct o pomoc. Dokonce i v situaci, kdy udělají vlastní chybu, tak jim někdo z Tatumu poradí.
  • Nezávislost na ceně kryptoměn – úspěch řady firem v oblasti blockchainu reálně stojí a padá s cenou bitcoinu a etheru. Tatum je však na kurzech kryptoměn nezávislý a pokud se například jeden konkrétní chain dostane do problémů (a letos se to opravdu již jednou stalo), tak to Tatum ani jeho zákazníky neovlivní, naopak s Tatumem budou moci vývojáři snadno blockchain změnit. Pro Tatum je spíše podstatné, jestli je zájem o tvorbu tzv. dAplikací a jestli vznikají reálné a hodnotné případy použití těchto aplikací. Díky metaverzu, hernímu průmyslu a „digitalizaci“ reálných předmětů i vlastnických vztahů určitě ještě řadu let bude vývoj decentralizovaných aplikací na vzestupu.

Tisková zpráva

Tatum umožňuje firmám i jednotlivcům po celém světě rychle a jednoduše tvořit aplikace pro svět blockchainu. Vedle zahraničního fondu Evolution Equity Partners, který je zároveň hlavním investorem, fondu Octopus Ventures a 3VC v tomto kole český start-up opět podpořili investoři z českého fondu Tensor Ventures a Depo Ventures, kteří Tatum provázejí od začátku.

„Mám občas problém s tím, že žiju tím, co bude za dva roky,“ nechal se několikrát slyšet spoluzakladatel Tatumu Jiří Kobelka. Naráží tím na skutečnost, že to, co Tatum buduje a nabízí, je určeno pro nový svět blockchainu, kam nyní ve velkém směřují i velké zavedené firmy. „Tradiční firmy si uvědomují, že využití blockchainu jim může zásadně pomoci překonat události, které destabilizují ekonomiku, protože blockchain uchovává cenná data zcela nezávisle a po celém světě.“

Vzhledem k tomu, že vývojářů, kteří umí programovat řešení pro blockchain, je po celém světě jen velmi málo a jsou díky tomu patřičně drazí, Tatum nabízí platformu pro vývoj aplikací pro blockchain, aniž by daná firma či jednotlivec museli disponovat specializovanými vývojáři. K dnešnímu datu se tak do světa blockchainu díky Tatumu vydalo téměř 90 tisíc nových zákazníků, čímž se Tatum stalo nejpoužívanější specializovanou platformou na světě. Ačkoliv Tatum své klienty prozradit nemůže, jde namátkou o herní a filmová studia, výrobce a půjčovny aut či motorek, ale samozřejmě také o provozovatele krypto peněženek či tržišť.

Hotový a oblíbený produkt, celosvětový potenciál, silný růst a zájem ze strany tradičních firem. To je jen několik důvodů, proč investoři Tatumu tolik věří a ocenili jej takovou částkou. „Když jsme v roce 2018 začínali, téměř všichni nám říkali, že je to úplná hloupost. Po cestě jsme ale narazili i na osvícenější investory. Mám proto radost, že investoři z Tensor Ventures a Depo Ventures jsou s námi od začátku a že nás podpořili i v tomto investičním kole,” říká Jiří Kobelka. K Tensor Ventures a Depo Ventures se v tomto investičním kole připojil nově velký renomovaný americký fond Evolution Equity Partners, investovali opět také finančníci z britského Octopus Ventures či z rakouského 3VC.

J.R. Smith, partner v Evolution Equity Partners, tedy ve fondu, který je největším investorem v tomto investičním kole, k investici říká: „Tatum nás oslovil především díky svému převratnému obchodnímu modelu a jejich vývojové platformě, která zkracuje proces vývoje blockchainu o 95 %. Tatum má také prvotřídní model získávání zákazníků řízený špičkovými světovými inženýry zdola nahoru a má také schopnost exponenciálně zvyšovat příjmy zákazníků.“

„S investicí do Tatum jsme neváhali na začátku jeho cesty ani v tomto investičním kole, kdy jsme do toho šli úplně naplno, a máme radost, že můžeme být po Evolution Equity Partners druhým největším investorem v této skvělé firmě. Důvod našeho nadšení je prostý – technologie od Jirky, Samuela a jejich týmu v Tatum má totiž obrovský potenciál pohánět nový internet ‚WEB3 ́, který nabírá sílu právě teď, což vidíme na raketovém růstu tohoto start-upu,” říká Roman Smola, partner v Tensor Ventures.

Michal Ciffra, partner společnosti DEPO Ventures, k tomuto investičnímu kolu říká: „Společnost Tatum překlenuje propast mezi světem centralizovaných (WEB2) a decentralizovaných (WEB3) technologií a díky výjimečnému týmu zakladatelů má potenciál stát se lídrem celé kategorie nástrojů pro vývojáře blockchainových aplikací. To byla naše investiční teze v roce 2019, kdy jsme společnost podpořili jako první investor, a zůstává tomu tak i nyní.“

A čemu Tatum využije tuto rekordní investici? „Produkt máme hotový a rychle rosteme,” říká Jiří Kobelka a pokračuje: „Teď chceme být hlavně vidět ve světě, získat si důvěru nových zákazníků a tím i tržní podíl a přivítat nové zaměstnance. Vývoj každopádně nadále zůstává v Evropě, obchod především v USA a srdce v ČR,” uzavírá Jiří Kobelka.

Zdroj: tisková zpráva, Tatum

Další doporučené články

Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Estonská digitální banka Inbank rozšiřuje své portfolio a představuje nové možnosti vkladových účtů a osobních půjček. Tyto služby jsou dalším krokem v úsilí...
13. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora