Reklama

Reportáž z Apinauts 2019

29. 11. 2019 – | Doba čtení: 4 min

Ve středu 27. listopadu proběhl již čtvrtý ročník festivalu Apinauts, který @JanSechovec nazval malou rodinnou akcí. Nevím, jestli bych použila stejného pojmu, nicméně atmosféra byla velice příjemná, a to i přes velikost, do které Apinauti vyrostli. 

Stejně jako loni se i tento rok akce pořádala v nádherných prostorách budovy České spořitelny v Rytířské ulici. Osobně se mi líbil ten kontrast starého, který představovala stavba, a nového, reprezentovaného projekty a startupy. A když jsme tedy u těch přednášek, kdo na Apinauts 2019 vlastně vystoupil? 

Program byl skutečně nabitý. Celkem se na póidu vystřídalo 10 přednášejících, a to nejen z bankovní oblasti. Tématem bylo, jak API může pomoct v rozvoji, a to nejen firem. Často přemýšlím, jak postupně nahradit slovo API, což je hodně technický pojem, a řekněme si na rovinu, že jeho význam chápe jen málo lidí. 

Ale zpět k hlavním aktérům. První přednáška byla v podání Adama Šoukala, který představoval, jakým způsobem Roger integroval Helios. Roger je český fintech, který se zabývá faktoringem, neboli odprodáváním pohledávek třetí straně, která poskytne financování.

Po Adamovi nastoupil na pódium Jiří Kobelka z blockchanového startupu Tatum. Líbila se mi otevřenost a nadsázka, se kterou Jirka prezentaci pojal. Na zachmuřených tvářích vyvolal několikrát upřímné úsměvy a myslím, že pak se tato dobrá nálada udržela celý den. Podobným prezentujícím by měla začít každá akce, aby ji správně nastartoval. Tatum je v tuto chvíli na 3 měsíce zdarma, tak neváhejte a vyzkoušejte ho. 

Třetím přednášejícím byl Filip Hearing, který si připravil detail k projektu Sonia, tj. co by bankovní identita mohla pro obyčejného uživatele znamenat. Sonia je velký projekt, na kterém pracuje několik bank a který si klade za cíl zjednodušit přihlašování a další funkčnosti. Pořád je to ale jenkoncept. Bylo nadmíru zajímavé poslouchat Sarandise Kalogeropouluse, který přijel až ze Švédska, aby mluvil o tom, jak počin funguje v praxi. 

Po krátké přestávce (kafíčku a koblize) jsme se pustili do čtvrtého tématu, a tím byla případová studie implementace „Platba z účtu“ z dílny Aukro.cz. Ondřej Beránek nás provedl procesem „Platba z účtu“, který je v tuto chvíli v pilotním provozu a v podstatě se jedná o tlačítko, které umožní platbu přímo z účtu z několika bank. Bylo skvělé, že Ondřej použil konkrétní výstupy a řekl, co mu líbilo a nelíbilo na vybraných číslech. Palec nahoru! 

Posledním přednášejícím byl Petr Boroš ze startupu Retino, který představil svoje řešení pro vratky v e-shopech. Případová studie byla zajímavá i z toho důvodu, že Petr jako jeden z mála dokázal přesně kvantifikovat přínos API. „Náš obchodník nám pomohl za 6 měsíců vyrůst trojnásobně, naše API nám za 2 dny pomohlo vyrůst trojnásobně“. To, myslím, mluví samo za sebe. Po Petrově super prezentaci následoval oběd, a hlavně čas prohodit pár slov se známými, ale i novými tvářemi, které se na Apinauts vydali. 

Po obědě nastoupil Jakub Balada z Apify. Apify je v posledních týdnech hodně vidět i s TopMonks a Keboolou, a to díky jejich projektu „Hlídač shopů“, což je aktivita, která ukazuje na nekalé praktiky e-shopů v období tzv. „Black Friday“. Jakub se věnoval web scrapingu, a to ne po technologické stránce (což hodně kvituji), ale po stránce byznysové, ale i etické, morální či právní korektnosti celého konceptu.  

Před poslední přestávkou nastoupil na pódium Ivan Dovica z Dateio. Ivo mluvil o tom, jakým způsobem pomáhá s obohacováním plateb (přidává k platbám názvy, obchodníky, lokality, ale i GPS koordináty nebo loga, která jsou dnes hodně populární). Dateio dokáže identifikovat nestandardní transakce, kdy například nějaký obchod přestěhuje terminál z pobočky v Českých Budějovicích do Prahy nebo obráceně: Dateio tuto anomálii odhalí a napraví. Za mě velmi užitečná funkce, protože nesčetněkrát na kreditní kartě pracně dohledávám transakce a vzpomínám, za co jsem to vlastně platila. 

Poslední blok zahájil Vítek ŠubrtUnicorns Attacks, který se specializuje na startupový svět a pomáhá vybírat startupy pro investory a radí jak se „ubránit“ nájezdům startupů a jak inovovat Ve své přednášce zopakoval několik starých, ale osvědčených receptů, jak o produktu, tak o tom, jak přistupovat k výběru startupů pro investici.

Co bylo ale zajímavější, bylo to, co přišlo po jeho přednášce. Martin Medek oznámil, že Česká spořitelna spouští seed fond na financování nadějných startupů. Pokud vás tyto informace zajímají, určitě o tomto počinu ještě budeme psát. 

Předposledním přednášejícím byl Jiří Maňas z Tesco, který mluvil nejen o tom, jak Tesco pracuje, ale také o tom, jaké jsou jeho globální ekologické cíle a jak jim API infrastruktura pomáhá v jejich naplňování.

Jirka je evidentně neuvěřitelně energický, což se odrazilo i na jeho přednášce, kdy z mého pohledu nejzajímavější informace k maturity API a testovaní a vyhodnocování API prolítl jak blesk 😊. Dokonce nemám ani jedinou fotku! Ale asi jsem byla už hodně unavená… to víte, nebylo víno, ale o tom si s organizátory ještě promluvím.

Závěr patřil Bobovi Dohnalovi, který mluvil nejen o demokratizaci dat, ale i o tom, jak se dopracovat k demokratizaci firemní hodnoty.

Co dodat na závěr? Organizace, program i atmosféra byly skvělé. Nedá se jim nic vytknout.

Vzhledem k směřování celého odvětví bych se však zamyslela na rozdělení konference na technickou a byznysovou. Řekněme si to upřímně, je jen hodně málo lidí, kteří dokážou obsáhnout obě oblasti a pak je ještě poutavě prezentovat. 

Na straně druhé by se dal efektivněji řídit i čas účastníků. Dopoledne může být pár vybraných byznysových studií a odpoledne se ti více techničtí můžou nimrat v detailech. Udělat průnik bude do budoucna těžší a těžší, a to ani nemluvím o úkolu, který bude spočívat v nacházení nových a nových řečníků. Tolik za nás z Fintechcowboys

Další doporučené články

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Prázdniny nám úspěšně končí. Překonali jsme zase nějaké teplotní rekordy, akciové trhy se nám krásně přehřívají, zatímco bitcoin si dává...
2. 9. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce