Reklama

SEC podal žalobu na Coinbase – debata o regulaci kryptoměn je v plném proudu

26. 6. 2023 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: midjourney

Nedávná žaloba SEC (Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států) proti jedné z největších kryptoměnových burz Coinbase vyvolala ve fintechovém odvětví šok. Právní bitva poukazuje na složité regulační prostředí obklopující digitální aktiva a vyvolává důležité otázky ohledně klasifikace kryptoměn (jako cenných papírů/komodit). V tomto článku se ponoříme do hlavních příčin soudního sporu SEC a Coinbase, prozkoumáme aktiva, která jsou označována jako cenné papíry, a kritéria SEC pro jejich určování, poskytneme aktuální informace o nejnovějším vývoji a nabídneme vhled do probíhající debaty.

Proč SEC žaluje společnost Coinbase?

SEC obvinila společnost Coinbase, že provozuje svou platformu pro obchodování s kryptoaktivy jako neregistrovanou burzu cenných papírů a clearingovou agenturu v jednom. Dle znění žaloby Coinbase umožňovala nákup a prodej cenných papírů kryptoaktiv v USA bez potřebné registrace, čímž porušovala federální zákony o cenných papírech. Tím, že společnost Coinbase spojila funkce burzy, makléře a clearingové agentury bez řádné registrace, je obviněna z toho, že připravila investory o zásadní ochranu před podvodníky, jistotu dohledu SEC a záruky proti střetům zájmů.

Která aktiva Coinbase označuje SEC jako cenné papíry?

Momentálně se žaloba týká 13 z více než 200 aktiv, které Coinbase nabízí svým investorům. Mezi některé tyto tokeny patří: SOL, CARDANO, MATIC, FIL nebo SAND.

Žaloba SEC vyvolává zásadní otázku, zda by některá digitální aktiva měla být klasifikována jako cenné papíry. Určení, zda je aktivum cenným papírem, závisí na podrobné analýze jeho základních rysů, včetně jeho investičního potenciálu a závislosti na úsilí jiných osob při dosahování zisku.

Brian Armstrong (výkonný ředitel Coinbase) na dotaz, zdali mohou být kryptoměny cennými papíry, řekl, že v určité fázi emitence kryptoměn, jež má sloužit pro financování startupu, který kryptoměnu ovládá, lze považovat danou kryptoměnu za cenný papír. Zejména se zde jedná o ICOs (prvotní nabídky kryptoměn neboli Initial Coin Offerings). Je to způsob financování společnosti, která po určité době omezí zásobu kryptoměn nakoupených investory a investor vykazuje zisk. Poukazuje však i na to, že v pozdějších fázích dochází téměř jistě ke komodifikaci všech emitovaných kryptoměn a nelze na ně nadále pohlížet jako na cenné papíry.

Jak SEC určuje, zda je aktivum cenný papírem?

Při posuzování, zda aktivum splňuje podmínky pro to, aby bylo cenným papírem, používá SEC tzv. Howeyho test, který pochází z případu Nejvyššího soudu z roku 1946 a definuje cenný papír ve čtyřech krocích. Aktivum je cenným papírem, pokud jde o:

  • investici peněz,
  • která míří do společného podniku,
  • očekává se u ní zisk,
  • který pochází výhradně z úsilí jiných osob.

Pokud aktivum splňuje tato kritéria, je považováno za investiční smlouvu a podléhá federálním předpisům o cenných papírech. Jedinečné vlastnosti kryptoměn však zpochybňují stávající regulační rámce, což vede k volání po zavedení nových pravidel, která by odpovídala vyvíjejícímu se prostředí.

Nejnovější vývoj sporu

Před několika dny podala Coinbase u federálního soudu žádost o vydání soudního příkazu známého jako „mandamus“, který by Komisi pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC) přiměl stanovit jasnější pravidla a standardy pro odvětví digitálních aktiv. Společnost Coinbase již v loňském roce předložila Komisi žádost o stanovení pravidel, která zůstala bez odezvy. Soudce nařídil SEC, aby na žádost společnosti Coinbase odpověděla, což společnost přimělo k obvinění SEC z úmyslného ignorování její žádosti. Coinbase tvrdí, že kroky a prohlášení agentury, včetně těch, které učinil předseda SEC Gary Gensler, naznačují nedostatek záměru poskytnout jasná pravidla pro kryptografický průmysl.

Coinbase tvrdí, že požadavek SEC na dodržování neexistujících pravidel „posouvá hranice kognitivní disonance“.

Problém klasifikace digitálních aktiv

Žaloba SEC proti společnosti Coinbase poukazuje na přetrvávající problémy spojené s klasifikací digitálních aktiv.

Na jednu stranu je pravda, že kryptoměny dlouhodobě trpí nedostatkem regulace a z ní vyplývající transparentnosti a ochrany investorů před podvodnými praktikami, a je tedy dobře, že se SEC konečně odhodlala zakročit proti neregulovaným obchodům s kryptoměnami. Je zde však citelná nedostatečná příprava pro soudní spor. Jak Coinbase, tak Binance (který se také stal terčem obvinění ze strany SEC) mají nyní velmi dobré argumenty proti SEC a precedent, který by mohl soudní spor ustanovit, by mohl ohrozit schopnost SEC zakročit proti budoucím špatným praktikám ze strany kryptoburz.

Na druhou stranu by výsledek tohoto sporu mohl stanovit precedenty pro zacházení s kryptoměnami jako s cennými papíry. Je každopádně nezbytné, aby zúčastněné strany, včetně regulačních orgánů, účastníků odvětví a investorů, vedly konstruktivní dialog s cílem vytvořit regulační rámec, který bude podporovat inovace a zároveň chránit integritu trhu a zájmy investorů.

Je to válka?

Další významná hráči v sektoru a pak samozřejmě žalované společnosti Coinbase a Binance se snaží vyvolat dojem, že v pozadí žalob SEC můžou být další hráči souhrně nazývaní jako „Wall Street“, protože Wall Street taková situace samozřejmě hraje do karet. Odliv investorů ze světa krypto zpět do právně jistějších akciových oblastí je totiž značný. Více si třeba můžete přečíst zde: Je žaloba SEC účelová?

Zdroje: www.sec.gov, reuters.com

Další doporučené články

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Třetí ročník kryptoměnové konference CryptoByte zavítá již 4. května 2024 na půdu Technické univerzity v Liberci. Konference se v minulých ročnících zúčastnilo přes...
23. 4. 2024 – Doba čtení: 2 min
Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min
Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport nově umožňuje svým klientům obchodovat kryptoměny. V současnosti mají registrovaní klienti Tipsportu a Chance možnost prostřednictvím elektronické peněženky Pluso fungující na...
27. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min
Kryptozima skončila, ale co to vlastně je?

Kryptozima skončila, ale co to vlastně je?

Obchodování s kryptoměnami začalo u bitcoinu v roce 2009, takže historie krypta a vzorce chování krypto investorů mají za sebou aktuálně jenom 15 let....
18. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min

Richard Šubrt

Další články autora