Reklama

Sedm věcí, které je třeba vědět o šílenství zvaném NFT

20. 10. 2021 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: redakce

NFT, neboli Non-fungible tokenst (nezaměnitelné tokeny), se postupně dostávají do obecného povědomí. Využití je téměř neomezené a pořízení trvá asi pět minut. NFT se dá využít v řadě oblastí jako sběratelství, hry, virtuální světy, hudba, film, sport, móda, a další. Málokdo si uvědomuje, že NFT nemusí být přidružen pouze k digitálnímu dílu, ale může fakticky představovat i vlastnictví fyzické věci (sochy, domu, auta) a nebo jen její části. Ale co je vlastně NFT?

Co je NFT aneb NFT v kostce

NFT je jednotka dat uložená v blockchainu, kterou lze prodávat a obchodovat. NFT může být přidružen k určitému digitálnímu nebo fyzickému majetku (například souboru nebo fyzickému objektu) a licenci k použití datového zdroje pro určený účel. NFT (a související licenci k používání, kopírování nebo zobrazování podkladového aktiva) lze obchodovat a prodávat na digitálních trzích.

NFT fungují jako kryptografické tokeny, ale na rozdíl od kryptoměn, jako je Bitcoin, NFT nejsou vzájemně zaměnitelné, a proto nejsou zastupitelné. Zatímco všechny bitcoiny jsou si rovny, každý NFT může představovat jiné podkladové aktivum, a proto má jinou hodnotu.

Jako první se NFT používal v digitálním umění, protože technologie blockchain je schopná zajistit jedinečný podpis a vlastnictví NFT. Digitální umělecká dílo s názvem „Everydays – Prvních 5000 dní“ od umělce Mikea Winkelmanna, známého také jako Beeple, se v roce 2021 prodalo za 69,3 milionu USD.

Možná ještě zajímavější jsou však díla ze série CryptoPunk, což jsou obrázky postaviček skládající se v podstatě z pár pixelů s hodnotou milionů dolarů od amerického herního studia LarvaLabs. Miliony dolarů tedy nestojí každé z těchto děl, některé byste sehnali i za pár desítek ETH (ok, tak v tom případě to budou miliony korun :). V hlavním obrázku tohoto článku si můžete prohlédnout, jak by takový CryptoPunk panáček mohl vypadat – digitální originály těchto děl mají neskutečné ceny… ale náš obrázek samozřejmě není ani originál ani žádná cenná kopie, je to pouze obrázek, který jsme vytvořili na základě inspirace jednoho reálného CryptoPunku.

Jak na NFT?

Pokud jste zvědaví na NFT, jedním z nejlepších způsobů, jak zjistit více, je vytvořit nebo zakoupit vlastní NFT. Pokud již máte krypto peněženku, je to poměrně jednoduché. Vytvořte si vlastní NFT nahráním fotografie do OpenSea nebo si projděte OpenSea tržiště a uvidíte, jaká digitální díla nyní frčí.

Pro rychlou orientaci ve fenoménu zvaném NFT uvádíme sedm důležitých informací. Upozorňujeme, že pro někoho to můžou být výhody, pro někoho nevýhody a někomu to ani nemusí dávat smysl. Ale jednoduše si představte, že jste si koupili originální obraz nějaké třista let mrtvého malíře. Obraz leží v bezpečném trezoru a vy doma máte pouze potvrzení, že jste vlastníkem toho obrazu. Voila to už se od NTF zas tak neliší.

NFT nejsou jen pro fintech nerdy
Skutečnost, že NFT využívají blockchain Ethereum, je zárukou pro tvůrce i kupující. Několik tržišť, včetně OpenSea, Binance a Rarible, usnadňuje nahrávání, nákup a prodej NFT. Jak uvádí Time, teenageři ve věku 15 let již vydělávají miliony dolarů vytvářením, nákupem a prodejem NFT.

NFT jsou pro tvůrce výhodné
Namísto obětování provizí uměleckým domům, vydavatelským společnostem a dalším prostředníkům si tvůrci mohou ponechat většinu kupní ceny za svou práci. Například OpenSea si účtuje pouze 2,5% poplatek. Některé NFT navíc umožňují umělci obdržet platbu licenčních poplatků pokaždé, když je NFT prodán.

NFT z pohledu kupujícího
Hodnota nákupu a vlastnictví NFT je o něco méně jasná než hodnota pro tvůrce. Kromě dobrého pocitu z vlastnictví a možnosti se NFT pochlubit mohou vlastníci používat NFT jako spekulativní nástroj k nákupu a prodeji, nebo mohou nákup využít jako způsob, jak přímo sledovat a podporovat konkrétního umělce.

NFT může vytvořit kdokoli
Pokud má uživatel krypto peněženku a je schopen nahrávat média, může si vytvořit vlastní NFT. Dokáže to bez zvláštních schopností každý.

NFT jsou jedinečné
Jak název napovídá, NFT jsou nezaměnitelné, což znamená, že je nelze vyměňovat s aktivy stejného typu. Jinými slovy, na rozdíl od měny, kterou lze obecně vyměnit 1:1 (mohu vám zaplatit dolar za váš dolar), je každý NFT zcela jedinečný.

Ano, NFT lze kopírovat nebo stahovat
Vzhledem k tomu, že NFT jsou digitální média, lze je snadno reprodukovat. Kdokoli může pořídit snímek obrazovky s původním NFT nebo si stáhnout kopii videa. Hodnota je však ve vlastnictví původního NFT. Například existuje mnoho kopií Van Goghovy Hvězdné noci, ale žádná z nich není tak cenná jako originál.

NFT mohou potenciálně překlenout digitální / fyzickou propast
Zatímco NFT jsou omezeny na digitální aktiva, je možné použít NFT jako typ ověřovací metody pro nákup originální fyzické položky. Například Nike si nechala patentovat způsob, jak mohou sběratelé tenisek sledovat vlastnictví a ověřovat pravost tenisek.

S NFT je samozřejmě spojena také kritika, která se týká hlavně vysoké potřeby elektrické energie a s tím související uhlíkové stopy a také s rizikem plagiátorství a podvodů.

Zdroj: wikipedie a finovate.com

Další doporučené články

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Třetí ročník kryptoměnové konference CryptoByte zavítá již 4. května 2024 na půdu Technické univerzity v Liberci. Konference se v minulých ročnících zúčastnilo přes...
23. 4. 2024 – Doba čtení: 2 min
Kryptozima skončila, ale co to vlastně je?

Kryptozima skončila, ale co to vlastně je?

Obchodování s kryptoměnami začalo u bitcoinu v roce 2009, takže historie krypta a vzorce chování krypto investorů mají za sebou aktuálně jenom 15 let....
18. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce