Seznam českých fintechů 2022

27. 1. 2022 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: thewonderalice na unsplash

Ke konci loňského roku se nám ozvala celá řada společností, které si o sobě myslí, že patří mezi fintechy a patří tedy na českou fintechovou mapu. Těchto společností je tentokrát opravdu hodně. O některých se dá říct, že jsou opravdu nováčci. Některé další jsou známější v cizině a jiné prostě jenom tolik nekomunikují s novináři, i když jsou to takoví černí koně českého fintechu. V abecedním pořadí přidáváme Braiins, Donio, FlowPay, iFakturu, InstaCover, SatoshiLabs, Storyous a Tweetoshi.

Je pravda, že pak tu máme ještě několik zájemců ze Slovenska, které ale na přehled dát nechceme. Asi není těžké uhádnout, z jakého důvodu 🙂 Ale to neznamená, že o nich nebudeme psát. Naopak je dobře, že tu jsou a nutí ostatní fintechy ke zlepšování a dalším inovacím.

Zdroj: FinTechCowboys

V oblasti blockchainu přidáváme

Braiins „Braiins je bitcoinová společnost s výsadou řídit pokrok v jednom z nejdůležitějších odvětví: těžbě“ – přesně takto se definuje společnost na svém webu a opravdu se dá říct, že kolem těžby bitcoinu se zabývají úplně veškerým „zbožím“ (hardware, firmware, software). Ale asi nejvíc je nám sympatické, že se věnují i edukační činnosti a na jejich webu si můžete najít několik publikací věnovaných bitcoinu – můžete si je stáhnout zdarma a nebo zakoupit a tak přispět na další podobné aktivity.

SatoshiLabs – v tomto případě jde a nejde úplně o nové jméno v našem přehledu. Od SatoshiLabs totiž pochází Trezor, jedna z nejznámějších fyzických peněženek kryptosvěta. Ale protože se SatoshiLabs věnují i jiným projektům, dáváme pryč Trezor a nahrazujeme ho právě SatoshiLabs. A jaké jsou ty další projekty, které řeší? Na webu si najdete určitě větší detail a my jen uvedeme jejich vydařené názvy: tropic square, +invity, BLOCKBOOK.

Tweetoshi – Tweetoshi je twitterový klient, který za používání umožňuje vydělávat. Platforma uživatelům ukládá určitý příjem za zobrazení reklamy. Čtenáři pak dokonce mohou ohodnotit oblíbené tweety nejenom lajkem, ale také jim vlastně přímo přispět ze svých vydělaných penízků. Pokud s nimi máte nějaké zkušenosti, můžete se o ně podělit třeba nějakou zprávou na „twitteru“.

V oblasti financí přidáváme

Donio – je platforma pro pořádání sbírek. Mohou to být dobročinné sbírky, které mohou získat až 100% vybrané částky. Provoz takových sbírek je hrazen z dobrovolných příspěvků. Ale také to mohou být komerční projekty, které mohou pomocí crowdfundingu získat peníze na konkrétní věc.

Flowpay – je white-label řešení pro SME platformy jako e-commerce, pokladní systémy nebo platební brány/terminály kterým nabízí doplňující produkt ve formě krátkodobého a střednědobého financování. Flowpay je plně integrovaný systém, který nabízí unikátní machine learning scoring model, který v real-time hodnotí SME firmy a i připravuje pro ně možnosti financování za férových podmínek. Plus nějaké další služby jako predikce tržeb, skladových zásob a podobně.

iFaktura – iFaktura je jednoduchá a přehledná aplikace v cloudu, která pomáhá s fakturacemi či tvorbou jiných dokumentů a dalšími online službami podnikatelům a menším firmám. Pracujte efektivně s doručením svých dokumentů, profinancujte si své pohledávky nebo si prověřte své obchodní partnery online jednoduše na jeden klik.

Storyous – si od svého založení prošel několika produktovými fázemi a dnes ho můžeme asi označit za komplexní pokladní systém. Obsahuje platební terminál, evidenci skladových zásob, reporting ve webové i mobilní aplikaci. Systém je snadno rozšiřitelný o další služby jako rezervační nebo objednávkový systém. Původně český projekt má dnes mnohem větší ambice, protože se stal součástí skupiny SaltPay.

A pak tu máme jednoho zástupce do insurtechu

InstaCover – přináší pojišťovnám malá velká řešení, která vylepší současné poněkud prehistorické produkty a služby – například v rámci pojištění vozu lze zdigitalizovat řadu kroků od práce s obrazem, vytěžováním dokumentů či třeba snadné nahlašování poškození či nehody. Ale obecně InstaCover umí i další věci založené na AI. Pokud budete hledat InstaCover na webu, tak pozor na jméno, snadno byste mohli skončit na webu nějaké jiné společnosti s podobným či v zásadě stejným názvem.

Výhled pro rok 2022

Hned v lednu 2022 jsme zaznamenali zvýšenou aktivitu českých fintechů a fintechových projektů, které do té doby nebyly příliš mediálně aktivní. Provedeme u nich „první kontakt“, a pokud se ukáže, že to jsou skutečně stabilní a fungující projekty, můžete se těšit, že naší fintechovou mapu za pár měsíců opět rozšíříme 🙂

Fintechové mapy ke stažení:

Další doporučené články

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Po krachu společností typu My Forex Funds (MFF), která manipulovala s příkazy klientů, se stále častěji zmiňuje potřeba regulace prop tradingu,...
18. 10. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora