Reklama

Startup Ownest nabízí revoluční cestu k vlastnímu bydlení: umožní bydlet v nájmu a zároveň ve vlastním

15. 7. 2022 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: ownest

Vrátit mladým Čechům šanci na vlastní bydlení i v čase nedostupných hypoték – to je hlavní mise startupu Ownest. Zájemci si vyberou byt, Ownest jim ho následně koupí a dá jim pět let na to připravit se na jeho financování pomocí hypotéky s využitím předkupního práva. Do té doby mohou v bytě bydlet za běžné tržní nájemné a chovat se „jako doma“. Celkové měsíční náklady včetně peněz měsíčně určených na budoucí akontaci přitom budou dle Ownestu výrazně nižší než současná splátka hypotéky. Mladí si tak budou moci bez zvýšeného rizika pořídit až o dvě třetiny hodnotnější nemovitost –  namísto garsonky třeba byt pro budoucí rodinu.

Hypotékou se v Česku v posledních letech financovala naprostá většina kupovaných bytů. Zvýšené úrokové sazby z ní však za pouhých 12 měsíců udělaly nástroj, na který běžná domácnost nedosáhne. Problém navíc poprvé výrazněji zasáhl i střední třídu. Podle odhadů startupu Ownest na hypotéku v současné době nemá šanci dosáhnout asi 62 % Čechů s nadprůměrnými příjmy.

„Vnímáme to jako dlouhodobý trend. S růstem cen a nájmů je stále těžší si naspořit na akontaci pro hypotéku a v tomto začarovaném kruhu může být celá budoucí generace,“ vysvětluje motivaci k založení Ownestu Martin Machala, jeden z jeho zakladatelů. Ownest cílí na mladé Čechy na začátku kariéry, kteří mají šanci na rychlý profesní růst. „Odrazový můstek k hypotéce“, jak je možné novinku výstižně nazvat, jim v rámci pěti let pomůže připravit se na budoucí financování ideální nemovitosti.

„Hypotéka je i přes aktuální situaci stále ještě nejvýhodnější způsob, jak zafinancovat nemovitost. Jenže možnosti jejího využití se v současnosti kvůli nejrůznějším intervencím běžným domácnostem vzdálily. Platí to i pro mladé lidi, často na začátku kariéry, kteří by chtěli bydlet ve svém a nyní na takové bydlení nedosáhnou. Mnohdy i kvůli tomu, že potenciál jejich platového růstu neumí banky zařadit do svých skóringů. A to jsme chtěli změnit,“ dodává Martin Machala.

Model „rent to own“ přichází do Čech

Inspiraci si vzali například z Anglie, Austrálie nebo USA, kde se nedostupnost vlastního bydlení pro mladé řeší již více než deset let. Model „rent to own“, který Ownest přináší do Česka, je možné přeložit jako „pronájmem k vlastnictví“. Ownest tvrdí, že ve srovnání s běžnou hypotékou dosáhnou jeho klienti na nákup nemovitostí dražších o celé dvě třetiny. A to s totožným rizikem. Místo garsonky tak mohou koupit rovnou větší byt anebo neslevovat ze vzdálenosti od centra města. Po přechodnou dobu – nejdéle 5 let – budou klienti v bytě žít s předkupním právem a platit smluvené nájemné a zároveň si dávat stranou prostředky pro budoucí hypoteční úvěr.

„Po uplynutí tohoto období se rozhodnou, zda chtějí nákup bytu pokrýt hypotečním úvěrem. Pokud ano, byt získají do vlastnictví. Pokud ne, vrátí jim Ownest peníze, které měly sloužit na hypotéku. Celý program je nicméně od počátku nastaven tak, aby se klient ve svém bytě cítil a choval jako doma,” uvádí Martin Machala.

Hladký nákup nemovitosti po uplynutí pětileté lhůty zajišťuje odkládání si peněz na hypoteční jistinu, která je stavebním kamenem programu. Ten motivuje budoucí majitele, aby si sami ušetřili za pět let alespoň 10–20 % z hodnoty nemovitosti, což jim následně umožní úspěšně odkoupit byt pomocí hypotečního úvěru bez nutnosti shánět další finanční prostředky. Prostředky na hypotéku se zároveň pozitivně projeví do výše nájemného. Čím více bude mít budoucí majitel peněz připravených na akontaci hypotéky, tím méně bude platit za nájem.

Ownest se stává součástí skupiny EHS

Ownest se na svou misi nevydává sám. V červnu tohoto roku do projektu z 50 % vlastnicky vstoupila realitní skupina European Housing Services Marka Rosenbauma. Ta bude prostřednictvím svých členů zodpovědná mimo jiné za financování nákupu nemovitostí pro Ownest nebo například správu bytů v době, kdy v nich budou bydlet budoucí majitelé v roli nájemníků.

„Naší dlouholetou misí je dělat bydlení dostupnější. A Ownest do této strategie spadá se svým unikátním modelem dokonale,“ zmiňuje Hendrik Meyer, Group Director European Housing Services. „Chceme společně přinést revoluci v přístupu k hypotékám a udělat z rent-to-own rozšířený způsob, jak se v Česku dostat k vlastnímu bydlení.“

Zdroj: tisková zpráva

Další doporučené články

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce