To nejlepší z britského fintechu – část 1
17. 5. 2020 – Julia Gorbatiuc | Doba čtení: 4 min
Velká Británie i nadále vévodí evropské fintech scéně, a proto se ve dvou příspěvcích podíváme na 9 britských fintech startupů, které stojí za to letos sledovat. V roce 2019 tyto společnosti dosáhly výrazných pokroků ať už tím, že získaly podporu významných investorů, nebo uzavřely partnerství s klíčovými hráči na trhu, případně výrazně rozšířily svou klientskou základnu. Očekává se, že dynamika jejich růstu bude pokračovat i v následujících letech.
Podle zprávy KPMG Global získaly v roce 2019 britské fintech společnosti finanční prostředky ve výši 48 miliard US dolarů, čímž dosáhly šestiletého maxima. Spojené království představovalo polovinu z deseti největších obchodů v Evropě a více než 80% celkového fintech financování v tomto regionu ve výši 58 miliard US dolarů.
Curve
Jediná karta pro platby
Společnost Curve byla založena v roce 2015 a poskytuje platební kartu, do které lze agregovat ostatní platební karty uživatele. Zákazník propojí své debetní a kreditní karty s kartou Curve prostřednictvím doprovodné mobilní aplikace a dále již provádí výběry a platby pomocí pouze jedné jediné plastové karty.
Transakce na kartě jsou zpracovány sítí MasterCard a lze je provádět pomocí EMV, magnetického proužku nebo bezkontaktně. Jako bonus Curve nabízí cestovatelům výhodné směnárenské kurzy a také okamžitý cashback u vybraných prodejců.
Společnost zatím získala 74.2 milionů US dolarů investic. V prosinci 2019 startup otevřel první pobočku ve Spojených státech, kde plánuje do roku 2024 vytvořit 185 nových pracovních pozic a investovat 17 milionů US dolarů do výzkumu a vývoje svých služeb a produktů.
Nedávno jsme také informovali, že Curve zkouší novinku – kartu bez vytištěného čísla.
Vault od Thought Machine
Core Banking cloud-nativní platforma
Společnost Thought Machine byla založena v roce 2014 a vybudovala core banking řešení zcela v cloudu. Toto řešení, známé jako Vault, umožňuje konkurenci v cloud-nativní éře mezi zavedenými bankami a jejich challanger protějšky, čímž se pozvedávají na vyšší úroveň škálovatelnosti, pružnosti a bezpečnosti.
V roce 2019 Thought Machine představila svůj nový vlajkový produkt Vault Rare, který umožnil zákazníkům spravovat, přizpůsobovat a dokonce i vizuálně stylovat sjednané bankovní produkty. Vault Rare nabízí bankám maximální flexibilitu v designu jakéhokoli bankovního produktu určeného koncovému zákazníkovi. Funkcionality, které banky mají možnost přidávat k produktům, jsou ve své podstatě neomezené. Jak uvádí hlavní vedoucí designer Thought Machine: „Platforma je omezená pouze představivostí bank“. Ve výsledku uživatelé mohou nastavovat výši, délku a frekvenci splátek svých půjček, nebo si nastavit mezeru ve splátkovém kalendáři a nadesignovat vlastní půjčku nebo hypotéku.
Od roku 2019 Thought Machine nastartovala rozsáhlou expanzi do asijsko-pacifického regionu, která pak bude pokračovat do Severní Ameriky. V březnu 2020 firma získala 83 milionů US dolarů investic, které hodlá použít na „dostatečně rychlý růst, abychom mohli poskytovat služby na všech našich cílových trzích,“ a také investovat do rozvoje jádra technologie.
Tide
Mobilní bankovní platforma poskytující firemní účty
Tide, společnost založená v roce 2015, poskytuje prostřednictvím své mobilní aplikace běžné firemní účty a služby inteligentní finanční správy více než 150 000 majitelů malých firem. Nicméně nejedná se o banku, ale o bankovní platformu. Založení účtu trvá jen několik minut, nový zákazník získává účet a Mastercard platební kartu. Výhodou aplikace Tide je její snadná integrace do většiny účetních systémů.
V roce 2019 Tide uvedla na trh nové produkty a služby, včetně vylepšeného obchodního účtu Tide Plus a dceřiné společnosti Tide Capital, prostřednictvím které Tide nabízí vlastní úvěrové produkty. Předem schválená skupina stávajících klientů automaticky získává předschválený úvěr v hodnotě 1 000 liber.
Startup také získal rozsáhlejší investice v hodnotě 54.3 milionů US dolarů, které hodlají použít ke zvýšení svého podílu na britském trhu podnikového bankovnictví a k plánované mezinárodní expanzi. Společnost má centrálu v Londýně a pobočky v bulharské Sofii a indickém Hyderabadu.
TrueLayer
API otevřeného bankovnictví
Společnost TrueLayer byla založena v roce 2016 a je poskytovatelem otevřeného bankovního API podle PSD2 . Společnost nabízí firmám dva produkty: Data API a Payments API, které umožňují aplikacím bezpečně se spojit s bankou koncového uživatele, aby mohly číst jejich finanční údaje, iniciovat platby nebo ověřovat totožnost zákazníka. Data jsou načítaná v reálném čase a za několik okamžiků poskytují celou transakční historii uživatele.
V letošním roce TrueLayer uzavřel partnerství s Revolutem, který pomocí poskytovaných API spustil funkci otevřeného bankovnictví a umožnil uživatelům přistupovat ke všem jejich bankovním účtům z jednoho místa, včetně sledování pohybů a zůstatků, nastavení budgetu a správy osobních údajů. Zakladetel TrueLayer Francesco Simoneschi tvrdí: „Poslední průzkumy ukazují, že otevřené bankovnictví může přinést až 18 miliard liber úspor pro fyzické osoby a malé podniky Velké Británie v průběhu jednoho roku. “
V loňském roce společnost uzavřela partnerství s Visa, registrovala nové klienty včetně challanger banky Tandem a získala 35 milionů US dolarů investic.
Cleo AI
Finanční správce – chatbot s umělou inteligencí
Cleo AI (nebo jen Cleo) je chatbot s umělou inteligencí, který pomáhá uživatelům spravovat jejich finance. Provádí to prostřednictvím aplikace Cleo nebo Facebook Messengeru, také prostřednictvím integrace na Alexu od Amazonu nebo Google Home od Google.
V roce 2019 Cleo začala pracovat na vývoji tajné prémiové nabídky Cleo Plus, která by měla být spuštěna v nejbližší době. Nový produkt nabídne uživatelům řadu výhod, včetně odměn a možností zálohy na mzdu ve výši 100 liber, splatnou do 28 dnů.
V březnu 2020 Cleo dosáhla 3 milionů uživatelů a brzy se chystá expandovat do Severní Ameriky, dalších části Evropy, Asie a Austrálie.
Zdroj: fintechnews.ch
Foto od: Louis. K on Unsplash