Reklama

V hybridní válce už jsme všichni

26. 2. 2022 – | Doba čtení: 2 min

Ukrajina
Zdroj: pixabay

Co je to hybridní válka už víme dávno. Digitální část hybridní války se skládá z dezinformačních aktivit a pak z digitálních útoků, které mohou ohrozit kritickou infrastrukturu nebo jinak narušit kybernetickou bezpečnost. Rusko digitální útoky precizně zkoordinovalo s konvenčním útokem, ale to je vlastně až poslední, nejvíce viditelná fáze hybridní války.

V rámci současných událostí na české mediální scéně trochu zapadla informace přímo od amerického prezidenta, že USA disponuje schopností masivních kybernetických útoků, které mohou Rusku způsobit i poměrně masivní škody na majetku – například vykolejení vlaku. Ale jestli to je pravda nebo i to je dezinformace, to opravdu nelze říct.

Jako jeden z prvních veřejně známých kroků v této oblasti se v ČR pak oznámilo zablokování hlavních dezinformačních webů. Můžeme se samozřejmě ptát, proč k takovému kroku dochází až po vypuknutí ozbrojeného konfliktu, ale odpověď ani nečekáme.

Další část dezinformačního boje se samozřejmě odehrává ve světě sociálních sítí, ale tam se zatím BigTechy chovají obezřetně. Diskutuje se snaha omezit reklamu ruských společností a podobně, ale to jsou zatím opatření s malým dopadem. Naopak Rusko na jedné straně začíná na svém území omezovat přístup například k Facebooku (ještě by tam někdo mohl lajkovat protiválečné příspěvky). Na straně druhé pak Rusko stále působí v jiných zemích aktivně na sociálních sítích a chatech různých periodik, kde aktivuje své podporovatele a šíří dezinformace.

Nemusíme být pouze obětí

Je potřeba, aby jednotlivci i firmy začali svému digitálnímu zabezpečení věnovat o mnohem větší pozornost. Dá se očekávat, že aktivity na obou stranách tohoto hybridního konfliktu budou dále eskalovat bez ohledu na to, jak se klasická válka na Ukrajině bude vyvíjet. Zde dochází ovšem k paradoxu, že běžní lidé nemusí být pouze na straně obětí, ale i oni se mohou stát malými záškodníky a stačí k tomu opravdu málo. Například na webu svetandroida jde najít postup, jak na pár kliků přispět k DDoS útoku na zpravodajské a další významné ruské weby. Nebo stačí kliknout sem a nechat okno chvíli běžet na svém počítači.

zdroje: nbcnews.com, svetandroida

Další doporučené články

Mějte bitcoin pod kontrolou s peněženkou Bitkey

Mějte bitcoin pod kontrolou s peněženkou Bitkey

Zprostředkovatel plateb, společnost Block Inc., mezi jejíž zakladatele patří i Jack Dorsey, spustila na začátku prosince bitcoinovou self-custody peněženku Bitkey. Beta...
11. 12. 2023 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora