Reklama

Půjčka u Zonkyho jednoduše a v klidu

23. 8. 2016 – | Doba čtení: 5 min

O fenoménu P2P půjček, neboli když lidé půjčují lidem, jsme na našem serveru již psali několikrát. Přednedávnem kolega ve své recenzi na Zonky popisoval situaci, kdy se ocitnete na straně investora. Pokud si kladete otázku, jak celý proces probíhá z té druhé strany, tedy když si chcete peníze půjčit, čtěte naši dnešní recenzi. Dozvíte se nejen, jak si u Zonkyho půjčit, ale i další zajímavosti.

Na slogan Zonky ‚‚Lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem„, už mnozí z vás viděli na některém z pražských billboardů nebo jste na něj narazili na webu. Zonky je společnost, která pohlíží na tradiční bankovní byznys jinak, snaží se celému konceptu půjčování peněz vtisknout nový, lidský pohled. Člověk v jejich pojetí už není jen jednotka, kus, záznam v jejich očích je to individualita. Tuto skutečnost podtrhuje i výběr jejich maskota. Zebra. Mnozí z vás, a přiznám se bez mučení – i já – si kladli otázku, proč právě zebra?

‚‚Chtěli jsme zvíře. Líbila se nám zebra, protože má černé a bílé pruhy, jako investor a člověk, co si půjčuje. Pak jsme si přečetli historku, že zebry vypadají pro predátora všechny stejně, ale protože má každá zebra jiné pruhy, dokáží se mezi sebou rozpoznat. Hodně se nám ta myšlenka líbila, protože je to přesně jako Zonky. Každý člověk má svůj příběh a musíte ho posuzovat podle toho, jaký má příběh, nikoliv jako stádo.‘‘ říká CEO Zonky, Lucie Tvarůžková. ‚‚Zebra je hodně velká osobnost a individualita.‘‘ dodává Lucie.

Unikátnost produktu Zonky je postavena hlavně v celkovém přístupu ke klientovi. Na každého je nahlíženo individuálně a je kladen velký důraz na transparentnost. Další nemalou výhodou, ať vůči bankám, tak i ostatním P2P platformám, je výše úrokové sazby. Vůči standardním podmínkám na trhu si může klient Zonky snížit úrok až o polovinu, když tedy provedeme srovnání u bankovních subjektů. Když se podíváme na nebankovní instituce, tak tam se dostáváme k ještě zajímavějším číslům. Zonky je dle našeho názoru jednou ze šancí pro poctivé lidi dostat se z dluhové pasti.

zonky_web
Přehled hlavních výhod, Zonky

Zatím jsme hodně mluvili o refinancování půjček, ale u Zonkyho si můžete v podstatě půjčit na cokoliv. Od auta, karavanu, dovolené, spotřebního zboží až po úvěr na rozjezd vlastního podnikání. Graf níže poskytuje přehled typů úvěrů, které už byly u Zonkyho zafinancovány.

Zonky rozložení půjček
Na co si lidé nejčastěji půjčují, Zonky

Žádáme o půjčku

O půjčku na Zonky můžete požádat buď prostřednictvím webu anebo máte možnost domluvit si schůzku, elektronicky nebo telefonicky, na některém z kontaktních míst v Brně, Praze nebo Ostravě. My se v našem dnešním článku zaměříme na žádost o půjčku prostřednictvím internetu.

Žádost se skládá z osmnácti kroků a na její vyplnění budete potřebovat několik desítek minut vašeho času; dobré je mít po ruce i vaše identifikační údaje. Pro představu, co vás čeká, jsme pro vás připravili průvodce žádostí o půjčku na Zonky.

Zonky Průvodce zadáním údajů from Lukáš Černohorský

Po tom, co žádost vyplníte a odešlete do Zonky, začne proces schvalování. Vaším cílem je dostat se na „tržiště“; abyste se na tržiště dostali, musíte projít schvalovacím kolečkem, které je velice přísné, protože Zonky chce nejen poskytovat lidský přístup, ale do velké míry chce chránit své investory před vložením peněz do nesprávných rukou.

Po úspěšném schválení se dostanete na „tržiště“. Hlavním rozdílem mezi bankou či jinou nefinanční platformou zprostředkující úvěry je hlavně forma, všechno se to totiž odehrává na avizovaném tržišti, kde se vy jako žadatel prezentujete svým příběhem. Nejste jen další záznam v bankovních systémech, jste člověk, a tak k vám investoři přistupují. Je dobré zdůraznit, že maximální výše úvěru, o kterou můžete zažádat, je 300 000 korun.

Tržiště ZONKY
Tržiště s přehledem úvěrů, Zonky

Součástí procesu vyhodnocování vaší bonity, neboli schopnosti splácet, může být i telefonický rozhovor s pracovníkem Zonky, proto se telefonátu nelekejte, nejedná se o nic nestandardního.

Zonky je na trhu sice jen něco málo přes rok, o Zonkyho prvních narozeninách jsme psali v tomto článku,  ale i přes svůj útlý věk může vyprávět množství zajímavých příběhů. Vybrali jsme jeden za všechny.

Jeden příběh ze života – Petr a jeho motorky Jawa

Petr miluje staré motorky. Ze svojí vášně vybudoval firmu a dnes renovuje tyto skvosty. Jak se ale podnikání rozrůstalo, bylo potřeba rekonstruovat a rozšířit dílnu. Jak to ale v životě bývá, Petr v té době rekonstruoval i dům. Rekonstrukce se prodražila a Petr přemýšlel kde sežene zbývající peníze.
„Mohl jsem prodat svoje motorky nebo jsem si říkal, že zkusím Zonky. Chtěl jsem využít boomu nové firmy, kde si člověk může udělat reklamu a ještě půjčit peníze“, vypráví  Petr o svých pohnutkách, proč zvolil financování u Zonky.
Petr očekával, že lidé budou mít spoustu dotazů k jeho projektu, tak trávil dlouhé hodiny u počítače, ale stal se přesný opak. „Lidi psali hej super story, jdu do toho“, říká Petr. „Víte, já strašně fandím těmhle novým projektům. Hodně lidí mě od toho odrazovalo, všechno jsem si však prostudoval a spočítal. Za dobrých podmínek mi půjčili a během 15 minut jsme si plácli.“, dodává k průběhu financování na Zonky Petr.
Na požadovanou částku 300 tisíc jsem dosáhl za 4 dny, a z toho dva dny byly víkend.
Lidí s podobným příběhem, kdy Zonky pomohlo financovat jejich sen, už počítá na stovky a jejich řady se neustále rozšiřují.

Vyhodnocení zájemců o půjčku

Posuzování bonity budoucí klientů je důležitý proces. Zonky si dává hodně záležet, koho do svého portfólia přijme a koho naopak odmítne. Kromě standardních náležitostí, jakými je ověření pravosti nahraných dokumentů, kontrola daňového přiznání, správnosti a pravdivosti zadaných údajů, Zonky vyhodnocuje i další faktory jakými jsou vaše koníčky, informace ze sociálních sítích a mnoho dalších.

70% žadatelů našimi kritérii neprojde. Lucie Tvarůžková

Vyhodnocení je skutečně komplexní a klade na budoucího žadatele nároky, které v budoucnu zvýší šance na úspěšné splacení půjčky, a tudíž i na plné vyplacení investice pro investora.

Upomínky a vymáhání

Proces upomínání a vymáhání se od toho unifikovaného bankovního / nebankovního opět diametrálně odlišuje. Vše se to opět odráží od formy půjčování peněz a faktoru, že půjčujete individualitě, člověku s tváří, ne nějakému elektronickému záznamu.

Pokud byste pouze zapomněli na splátku, nemusíte se bát okamžitých a strojových sankcí. Zonky vám samo připomene SMSkou a e-mailem, že je potřeba odeslat další splátku. Nesplácení půjček však není nic neobvyklého. Zonky se však zatím nemusí pravidelně uchylovat k vymáhání soudní cestou.

‚‚Na začátku jsme si řekli, že lidi, kteří nebudou splácet včas, budu vymáhat osobně. Abych se to naučila.“, popisuje proces vymáhání CEO Lucie Tvařůžková. „V podstatě nejde o vymáhání, ale o komunikaci s lidmi. Věřím, že i v tomto se dá inovovat. Banky to dneska dělají tak, že na vás tlačí a chtějí víc. Sama jsem se nechala od několika bank vymáhat, abych věděla, jaké to je.‘‘

To vše ale neznamená, že Zonky dluhy nevymáhá. To v žádném případě. V první řadě se snaží, aby portfolio obsahovalo kvalitní půjčky a dlužníci chtěli splácet. Pokud dojde k nesplácení, snaží se situaci řešit individuálně. Pokud však klient nekomunikuje a nechce na vzniklé situaci spolupracovat, Zonky jedná rázně a rychle.

Závěr: Půjčku od Zonky nebo od banky?

Jsme na konci naší dnešní recenze. Pokud se rozhodnete pro Zonky, oceníte nejen jednoduchost procesu sjednávání, ale i zážitek z netradičního způsobu financování, svůj příběh na virtuálním tržišti nevytváříte každý den.

Nespornou výhodou je i zajímavá úroková sazba, kterou vám Zonky může nabídnout, avšak tady je potřeba zdůraznit, že pokud máte u své banky dlouholetou histori a zároveň máte nadprůměrné příjmy, zpravidla se dostanete na stejnou úrokovou sazbu jako má Zonky, avšak ten zážitek vám žádná banka nezprostředkuje.

Platforma Zonky je určena pro širokou veřejnost, bez ohledu na věk, pohlaví, profesi či příjmové skupiny. Prostě pro všechny, kteří chtějí přistoupit k financování svých potřeb jiným způsobem. My v redakci budeme Zonkyho pozorně sledovat a držet mu palce, ať jeho portfolio roste a má pořád víc spokojených klientů. Z našeho pohledu se jedná o jednu z mála inovativních a ve své podstatě splňujících fintechových produktů na českém trhu.

Další doporučené články

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood, která se specializuje na obchodování s akciemi, pokračuje v expanzi mimo svoji původní oblast a uvádí na trh kreditní kartu s řadou...
8. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce