Co si generace Z myslí o bankovnictví (díl 4)
9. 9. 2019 – fintechcowboys | Doba čtení: 3 min
V posledních několika týdnech jsme vám přinesli tři části zajímavého průzkumu společnosti Manole Capital (o bankách, o platbácha o investicích), dnes je na řadě díl poslední, čtvrtý. Mladí Američané, takzvaná generace Z, v něm byli vystaveni celé řadě otázek na horké téma posledních měsíců a let – kryptoměny. Co si o nich myslí, zda je vlastní a jaká bude jejich budoucnost, na to odpoví následující řádky.
Tuto část našeho průzkumu jsme zahájili tím, že jsme se našich respondentů zeptali na to, zda vlastní kryptoměny, či ne. Protože kryptoměny jsou na trhu pořád ještě novinkou a nejsou regulované, příliš nás nepřekvapilo, že pouze 17 % z našeho vzorku bylo jejich vlastníky.
V loňském roce toto číslo nicméně dosáhlo jen 12 %, takže k pokroku dochází, a to bez ohledu na drastické znehodnocení většiny hlavních digitálních měn v roce 2018.
Funkce
Rozumí generace Z skutečně tomu, jaký mají kryptoměny účel? Jejich myšlenky se zdály být smíšené. Když jsme se jich zeptali, jestli má Bitcoin sloužit jako prostředek směny, nebo hrát roli aktiva, 72 % našich respondentů jej vnímalo jako aktivum.
V loňském roce věřilo, že Bitcoin je druhem aktiv, 63 % účastníků našeho průzkumu. Pokud jako srovnání použijeme výhradně loňský rok, generace Z na kryptoměny stále více pohlíží jako na způsob investice. Toto by mohlo rozpoutat debatu ohledně validity použití kryptoměn coby skutečného platidla a také vysvětlit, proč tak velké procento generace Z ještě na vlak kryptoměn nenaskočilo.
Která kryptoměna drží prim?
U účastníků průzkumu, kteří potvrdili vlastnictví kryptoměn, jsme se chtěli dozvědět, jaké z nich patří mezi generací Z mezi ty nejoblíbenější. Bitcoin, nepřekvapivě, zaujal s 31 % první místo, následovalo Ethereum (23 %), Litecoin (22 %) a Ripple (12 %).
Letošek je prvním rokem v pořadí, kdy jsme se našich respondentů specificky zeptali na jejich vlastnictví. S tím, jak se prostředí digitálních měn vyvíjí a na trh přicházejí nové nabídky měn, bude zajímavé sledovat, jak se tyto hodnoty budou měnit.
Platformy
Kde generace Z obchoduje s kryptoměnami? Zeptali jsme se, které platformy používají k nákupu a prodeji svých digitálních peněz. Nejpoužívanější poskytovatel služby, Coinbase, se s 44 % umístil na prvním místě, druhý byl Binance (20 %), třetí Robinhood (13 %) a čtvrtý Kraken (10 %). Stejně jako v případě předchozí otázky budeme sledovat, jak se odpověď na tuto otázku změní příští rok v závislosti na vývoji kryptoměnového trhu.
Libra
Objeví se někdy na trhu digitální měna, která bude schopna ohrozit dominantní Bitcoin? Facebook a jeho partneři před několika týdny spustili Libru. Náš průzkum byl proveden před oznámením této nové měny, takže jsme bohužel neměli možnost zeptat se na ni našich respondentů.
(Poznámka redakce: Více informací o nové digitální měně Facebooku najdete v článku Zrodil se Facecoin…na našem webu.)
Závěr
Věříme, že kryptoměny pořád bojují s tím, aby se staly široce rozšířeným „prostředkem obchodování“. Aby se dočkaly širokého přijetí mezi obchodníky, budou muset být přijaty těmi klíčovými z nich, stejně jako platebními sítěmi. Bez integrace s těmito klíčovými hráči na poli plateb, nebudou ani maloobchodníci, ani velkoobchodníci moci přijmout digitální měny jako platidlo. Aby se tak stalo, bude to vyžadovat přijetí ze strany bank a finančních institucí, protože výnosy budou muset být někde uloženy. Z tohoto důvodu a proto, že většina digitálních měn je anonymních, to může být i v budoucnu problém.
Jak nepřestáváme zdůrazňovat, věříme, že pro vlády a centrální banky po celém světě bude složité umožnit digitálním měnám prosperovat. Pokud centrální banka ztratí kontrolu nad svojí suverénní měnou, mohlo by to vést k naprostému chaosu. Bitcoinoví býci budou namítat, že žádná země by neměla mít moc takového druhu. My tvrdíme, že americký dolar, euro a dalších několik vybraných měn (britská libra, švýcarský frank, čínský yuan) už kontrolu nad globálním obchodem mají. Vytlačit je bude úkolem skutečně herkulovským. Zjednodušující komentáře, které klasifikují digitální měny jako nevysledovatelné a sloužící pouze k obchodu s drogami a nelegálním aktivitám, budou toto vnímání ještě posilovat.
Bez ohledu na jeho volatilitu vnímají někteří investoři Bitcoin za užitečný nástroj k uchování hodnoty. V průběhu obchodních neshod Spojených států s Čínou Bitcoin výrazně narostl. Někteří jej považují za užitečnou a nezávislou pojistku proti tradičních fiatovým měnám. Stejně jako v minulosti sloužilo jako pojistka v dobách nestability zlato, dnes někteří využívají pro úschovu hodnoty Bitcoin.
Naším závěrem je, že přijetí digitálních měn generací Z je pořád ještě do značné míry nepředvídatelné. Prudký nárůst v roce 2017 a velký pád roku 2018 smetly mnoho spekulantů z řad generace Z. Bez snadného a praktického použití a uplatnění budou digitální měny strádat. Nerozhodnost generace Z je možné přičítat také jejich značné volatilitě. Jestliže ekosystém digitálních měn začne řešit některé z jejich problémů, stanou se členové generace Z ranými osvojiteli. Největší výhodou digitálních měn je to, že generace Z má mnohem větší zájem o technologické inovace (například blockchain), než o tradiční metodologie. Pokud se digitálním měnám nějakým způsobem podaří stát „cool“, mohou pravděpodobně uspět.
Zdá se, že digitální měny, které prozatím dosáhly největšího úspěchu, jsou ty, které byly prvními ovlivňovateli trhu, jako Bitcoin. Kryptoměny, které blockchainovou technologii využívají nejefektivněji a jsou nejbezpečnější, budou s největší pravděpodobností také nejoblíbenější. Podobně ty platformy, které poskytují přístup k různým měnám za rozumný poplatek za obchodování a úschovu, pravděpodobně uspějí. Velcí online brokeři (Schwab, TD Ameritrade, E*Trade, Fidelity apod.) zůstávají mimo byznys, prozatím…
Zdroj: Manole Capital