Reklama

Fintech průzkum díl 5 – produkty

12. 2. 2020 – | Doba čtení: 3 min

V dnešním, předposledním díle našeho exkluzivního seriálu s fintechem v hlavní roli se zaměříme na fintech z pohledu tří produktových oblastí – investic, pojištění a půjček.

Zjišťovali jsme, jak se naši respondenti staví k investování. Je velmi překvapivé, že i přes nadprůměrné příjmy našich respondentů se 40% z nich investicím spíše vyhýbá.

59% Investuju pravidelně
22% Neinvestuju
19% Investoval jsme jednorázově

U lidí, kteří vůbec neinvestují, jsme se dále ptali na hlavní důvody „neinvestování“. Ten hlavní se samozřejmě dal trochu předpokládat – pokud lidem nezbývají peníze, tak není příliš z čeho investovat. Mezi ostatními důvody nebyla již žádná velká shoda a řada z vás ani přesný důvod neuvedla. Takže jediný důvod, který lze vypíchnout zmiňoval minimální úroky „bankovních investičních“ produktů/služeb – ale vzhledem k aktuální situaci na trhu úrokových sazeb věříme, že se situace v nejbližších týdnech trochu zlepší.

44% Na investování mi nezbývají peníze
33% Investování je rizikové
22% Jiné důvody

Naopak respondenti, co investují nám prozradili, jakými způsoby se snaží své prostředky zhodnotit. Objevilo se poměrně dost dalších odpovědí, ale většinou byly v rámci průzkumu unikátní, což nás trochu překvapilo, protože třeba investice do nemovitostí jsou docela trendy záležitost.

64% Spořicí účet
44% Investiční fondy mé banky
41% Investuji na burze
37% Nakupuji kryptoměny
34% Investuji do nemovitostí
28% Investuji do P2P produktů
8% Termínovaný účet
6% Dávám si peníze pod polštář

Grafické zobrazení části o investicích:

V další části průzkumu jsme se zaměřili na pojištění, přičemž nejprve jsme se ptali, jak se vlastně k pojištění stavíte? Přibližně dvě třetiny z vás má nějaké základní pojištění, čtvrtina má pak dle svého názoru pojištěné úplně všechno :-).

64% O riziku vím a mám základní pojištění
26% Jsem opatrný a mám pojištěné úplně všechno
10% Nejsem pojištěný

Skupiny, co se pojišťuje, jsme se pak zeptali, o jaká konkrétní pojištění se jedná. Pomyslným vítězem této kategorie je cestovní pojištění. Další pořadí si můžete přečíst níže, protože k tomu asi není třeba něco extra dodávat. Až budeme náš průzkum opakovat, určitě se zeptáme i na nějaká modernější typy pojištění, která dnes fintechový trh nabízí (či bude v budoucnosti nabízet) – ve FinTechCowboys jsme přesvědčeni, že se v oblasti insurtechu ještě dočkáme ve světě i v ČR nových, zajímavých produktů.

A pokud by vás zajímala, jaká všechna pojištění jsou na trhu, můžete se podívat například na yespojisteni.cz – uvidíte, že existují i velmi specifická pojištění, která pro někoho můžou být velmi užitečná.

89% Cestovní pojištění
83% Zdravotní pojištění
73% Pojištění domácnosti
64% Pojištění vozu
62% Pojištění odpovědnosti
62% Životní pojištění
51% Úrazové pojištění

V následující otázce jsme se vrhli na oblast půjček – to je pro některé lidi citlivé téma, a tak jsme se museli první otázkou zeptat, jestli máte nějakou půjčku? Větší polovina nemá, ale z naší zkušenosti víme, že ne úplně všichni se shodnou na definici půjčky. Mám půjčku, když jsem zrovna kompletně splatil kreditku? Ale znovu opakujeme – v našem průzkumu výsledky předkládáme bez zkreslení, takže toto jsou zjištěná čísla:

53% Nemá aktuálně žádnou půjčku
47% Má aktuálně alespoň jednu půjčku

Ten, kdo půjčku má, odpovídal na dvě navazující otázky. První z nich zjišťovala, jaká půjčka to je? Vítězem této otázky se stala hypotéka. Asi protože bydlení je základ a typicky se splácí celý život, někdy i déle :-(.

76% Hypotéka
45% Kreditní karta
31% Spotřebitelský úvěr
12% Leasing

A ta druhá otázka pak zjišťovala, kdo půjčku poskytl. Opět se našla otázka se 100% volbou – všichni, kteří si půjčili, se obrátili na (svojí) banku! Vlastní fintech je na 10% – jestli je to hodně nebo málo nevíme, ale určitě je vidíme prostor toto číslo v příštích letech navýšit.

100% Od tradiční banky
10% Od fintechové společnosti
7% Od příbuzného/známého
5% P2P

Milí přátelé fintechu a kvalitního čtení, jsme na konci pátého dílu našeho výzkumu a příští týden půjdeme do finále. A protože správné finále musí mít šťávu a grády, tak se můžete těšit na opravdové fintechové lahůdky – PSD2, openbanking a kryptoměny.

Čtěte nás, pište nám, sdílejte nás!

První díl průzkumu – demografie
Druhý díl průzkumu – bankovnictví
Třetí díl průzkumu – placení
Čtvrtý díl průzkumu – fintech

Grafické zobrazení výsledků dnešní části:

Sponzorovaný odkaz: yespojisteni.cz 

Foto od Fabian Blank na Unsplash

Další doporučené články

Červenec 2022 na FinTechCowboys

Červenec 2022 na FinTechCowboys

Letní prázdniny se nám přehouply do druhé poloviny, ale ve fintechu nic jako prázdniny neexistuje, proto vám i tentokrát shrneme nejzajímavější...
3. 8. 2022 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

UX, PSD2, openbanking a BankID, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora