Reklama

Listopad 2021 na FinTechCowboys

30. 11. 2021 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: mehrab sium na Unsplash

Nacházíme se v období, kdy sebelepší novinky ze světa fintechu poráží zprávy, které obsahují klíčová slova jako koronavirus, inflace, energie a o politice snad ani nemá cenu psát. Ale to neznamená, že se ve fintechu nedějí zajímavé věci, právě naopak. V listopadu jsme se například dočkali konečně regionálně blízké banky, která uživatelům nabízí výpočet uhlíkové stopy z transakční historie. Ale novinek bylo samozřejmě mnohem víc a pojďme si je připomenout v našem shrnutí.

Rozhovory a velké články

Rozhovor o investování bez poplatků (konečně i v ČR) – projekt Tatrym má veliké ambice. Není tím nic jiného, než přivést investování do akcií a podobných investičních nástrojů zcela bez poplatků. V zámoří to již lze řadu let. U nás k tomu mají nejblíže fintechové platformy typu Fondee a Portu, ale ani ty nejsou zdarma. O bankách snad ani nemá cenu psát, tam jsou poplatky jen pro ty, kdo si to mohou dovolit.

Andrej Hano, zdroj: Tatrym

Stav voicebotů a hlasových technologií podle VOCALLS – nejenom velké banky a pojišťovny objevují kouzlo hlasových technologií, které mohou zautomatizovat řadu činností na telefonních centrech. Přečtěte si, jak současnou situaci vidí Artem Markevich, CEO jednoho z předních dodavatelů voicebotů u nás.

Ohlédnutí za akcí Fintech 2021 – na podzim proběhlo jedno z nejlepších fintechových setkání tohoto roku, alespoň co se České republiky týká :-). Pokud jste nebyli přímo na místě, pojďte si v naší reportáži připomenout, kdo tam byl, a co se chystá nového. A určitě se přijďte podívat, pokud akce bude i v roce příštím!!!

Uhlíková stopa – téma měsíce (a také příštích roků)

Maďarská banka Gránit Bank přináší sledování uhlíkové stopy klientů – transakce v bankovnictví jsou data, která pro banky představují digitální zlato. Jsou v nich skryty lidské příběhy, vlastně celé životy. Přichází doba, kdy se transakční historie stane zdrojem informací o uhlíkové stopě. Je bohužel smutné, jaká je kolem transakční historie zbytečná hysterie. Banky jsou přece jedním z klíčových parťáků člověka v jeho digitálním světě, a proč by nemohly plnit funkci rádce nejenom z pohledu udržitelného financování, ale celého života? Už dnes nám některé banky doporučují, kde nakupovat a kde se pojišťovat. A další nám zase radí, kam investovat a kde (ne)bydlet.

Z domova

Mallpay umožní platit nejenom mobilem – nyní můžete k placení nákupu využít i chytrý náramek nebo hodinky s NFC funkcí. Třeba Xiaomi Mi Band 6 NFC.

Jak vydělat hraním her? – spojení blockchainu, kryptoměn a tak trochu i fintechu nabídne kryptoměnová online hra s názvem Alteration. Ta bude provázána se světem NFT a poběží na síti největší světové kryptoměnové burzy Binance. A pokud jste v předchozím měsíci nečetli naše články na toto téma, tak si zkuste připomenout, co to takové NFT vlastně je.

Zdroj: Alteration

Pillow pojištení osob frčí – v soutěži Pojišťovací inovátor 2021 zvítězilo Pillow pojištění úrazu a nemoci. Těšíme se, jestli to konečně něco udělá také s tradičními těžkopádnými produkty ostatních pojišťoven.

Mutumutu odstartovalo ve Francii – insurtech Mutumutu začíná expandovat přesně podlé své strategie. První pojištění, které přináší francouzským uživatelům je kupodivu trochu jiné, než co se nabízí u nás. Jde o pojištění proti výpadku příjmů živnostníkům jako jsou lékaři či řemeslníci.

Ze světa

Reportování bezpečnostních incidentů – banky v USA budou mít v příštím roce poměrně striktní pravidla, co vše hlásit povinně regulátorům i klientům. Vše v zájmu zvýšení bezpečnosti a transparentnosti.

Bitcoiny pro Australany v online bankovnictví – Commonwealth Bank je největší australská banka a ta v příštím roce umožní nakupovat, prodávat a držet bitcoiny přímo v bankovnictví.

Bezkontaktní platební kelímky – ano, zní to trochu ulítle, ale zákazníci irské kavárny Bear Market mohou nyní platit za své nápoje a zároveň získat odměny z bezkontaktních plateb, které se uskuteční díky čipu zabudovanému do znovu použitelných kávových kelímků prodejny.

Další čtení

Z domova bychom určitě chtěli připomenout nová pravidla ve „světě“ crowdfundingu, která v listopadu vstoupila v platnost. Platformy propojující investory s vlastníky jednotlivých projektů budou muset získat licenci od regulačního úřadu, kterým je u nás ČNB. Jednotlivé platformy mají licenci získat do 10. listopadu 2022, ale vzhledem k tomu, že se na to všichni již nějakou dobu připravují, asi to nebude takový problém. A když mluvíme o crowdfundingu, tak samozřejmě mluvíme o tom investičním, ne o crowdfundingu, který vám umožňuje přispět na výrobu ručně pletených ovčích ponožek 🙂 Koho to zajímá, určitě najde na webu o tomto tématu řadu článků.

Twisto expanduje. To je a není novinka. Po nákupu společnosti australským Zipem to samozřejmě všichni očekávali, ale teprve v listopadu se začaly objevovat první zpravodajské vlaštovky, co a kam, s jakými produkty atd. Určitě se během příštích měsíců dozvíme mnohem více.

Ale teď už vás nebudeme zdržovat. Vzhůru na vánoční nákupy, než to zakážou. A fanděte fintechu!

Další doporučené články

Přispět, či nepřispět – toť otázka

Přispět, či nepřispět – toť otázka

České fintechy se do bulvárních plátků dostávají zcela výjimečně. Před lety to byla nechvalně známá tokenizační firma s poněkud nesmyslným názvem...
16. 9. 2024 – Doba čtení: 5 min
BBVA zdvojnásobí počet AI odborníků na 400

BBVA zdvojnásobí počet AI odborníků na 400

BBVA zvýší počet odborníků na AI a otevírá „AI továrny“ v Mexiku a Turecku, které se připojí k současnému AI výzkumnému centru ve Španělsku....
11. 9. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora