Reklama

Listopad 2021 na FinTechCowboys

30. 11. 2021 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: mehrab sium na Unsplash

Nacházíme se v období, kdy sebelepší novinky ze světa fintechu poráží zprávy, které obsahují klíčová slova jako koronavirus, inflace, energie a o politice snad ani nemá cenu psát. Ale to neznamená, že se ve fintechu nedějí zajímavé věci, právě naopak. V listopadu jsme se například dočkali konečně regionálně blízké banky, která uživatelům nabízí výpočet uhlíkové stopy z transakční historie. Ale novinek bylo samozřejmě mnohem víc a pojďme si je připomenout v našem shrnutí.

Rozhovory a velké články

Rozhovor o investování bez poplatků (konečně i v ČR) – projekt Tatrym má veliké ambice. Není tím nic jiného, než přivést investování do akcií a podobných investičních nástrojů zcela bez poplatků. V zámoří to již lze řadu let. U nás k tomu mají nejblíže fintechové platformy typu Fondee a Portu, ale ani ty nejsou zdarma. O bankách snad ani nemá cenu psát, tam jsou poplatky jen pro ty, kdo si to mohou dovolit.

Andrej Hano, zdroj: Tatrym

Stav voicebotů a hlasových technologií podle VOCALLS – nejenom velké banky a pojišťovny objevují kouzlo hlasových technologií, které mohou zautomatizovat řadu činností na telefonních centrech. Přečtěte si, jak současnou situaci vidí Artem Markevich, CEO jednoho z předních dodavatelů voicebotů u nás.

Ohlédnutí za akcí Fintech 2021 – na podzim proběhlo jedno z nejlepších fintechových setkání tohoto roku, alespoň co se České republiky týká :-). Pokud jste nebyli přímo na místě, pojďte si v naší reportáži připomenout, kdo tam byl, a co se chystá nového. A určitě se přijďte podívat, pokud akce bude i v roce příštím!!!

Uhlíková stopa – téma měsíce (a také příštích roků)

Maďarská banka Gránit Bank přináší sledování uhlíkové stopy klientů – transakce v bankovnictví jsou data, která pro banky představují digitální zlato. Jsou v nich skryty lidské příběhy, vlastně celé životy. Přichází doba, kdy se transakční historie stane zdrojem informací o uhlíkové stopě. Je bohužel smutné, jaká je kolem transakční historie zbytečná hysterie. Banky jsou přece jedním z klíčových parťáků člověka v jeho digitálním světě, a proč by nemohly plnit funkci rádce nejenom z pohledu udržitelného financování, ale celého života? Už dnes nám některé banky doporučují, kde nakupovat a kde se pojišťovat. A další nám zase radí, kam investovat a kde (ne)bydlet.

Z domova

Mallpay umožní platit nejenom mobilem – nyní můžete k placení nákupu využít i chytrý náramek nebo hodinky s NFC funkcí. Třeba Xiaomi Mi Band 6 NFC.

Jak vydělat hraním her? – spojení blockchainu, kryptoměn a tak trochu i fintechu nabídne kryptoměnová online hra s názvem Alteration. Ta bude provázána se světem NFT a poběží na síti největší světové kryptoměnové burzy Binance. A pokud jste v předchozím měsíci nečetli naše články na toto téma, tak si zkuste připomenout, co to takové NFT vlastně je.

Zdroj: Alteration

Pillow pojištení osob frčí – v soutěži Pojišťovací inovátor 2021 zvítězilo Pillow pojištění úrazu a nemoci. Těšíme se, jestli to konečně něco udělá také s tradičními těžkopádnými produkty ostatních pojišťoven.

Mutumutu odstartovalo ve Francii – insurtech Mutumutu začíná expandovat přesně podlé své strategie. První pojištění, které přináší francouzským uživatelům je kupodivu trochu jiné, než co se nabízí u nás. Jde o pojištění proti výpadku příjmů živnostníkům jako jsou lékaři či řemeslníci.

Ze světa

Reportování bezpečnostních incidentů – banky v USA budou mít v příštím roce poměrně striktní pravidla, co vše hlásit povinně regulátorům i klientům. Vše v zájmu zvýšení bezpečnosti a transparentnosti.

Bitcoiny pro Australany v online bankovnictví – Commonwealth Bank je největší australská banka a ta v příštím roce umožní nakupovat, prodávat a držet bitcoiny přímo v bankovnictví.

Bezkontaktní platební kelímky – ano, zní to trochu ulítle, ale zákazníci irské kavárny Bear Market mohou nyní platit za své nápoje a zároveň získat odměny z bezkontaktních plateb, které se uskuteční díky čipu zabudovanému do znovu použitelných kávových kelímků prodejny.

Další čtení

Z domova bychom určitě chtěli připomenout nová pravidla ve „světě“ crowdfundingu, která v listopadu vstoupila v platnost. Platformy propojující investory s vlastníky jednotlivých projektů budou muset získat licenci od regulačního úřadu, kterým je u nás ČNB. Jednotlivé platformy mají licenci získat do 10. listopadu 2022, ale vzhledem k tomu, že se na to všichni již nějakou dobu připravují, asi to nebude takový problém. A když mluvíme o crowdfundingu, tak samozřejmě mluvíme o tom investičním, ne o crowdfundingu, který vám umožňuje přispět na výrobu ručně pletených ovčích ponožek 🙂 Koho to zajímá, určitě najde na webu o tomto tématu řadu článků.

Twisto expanduje. To je a není novinka. Po nákupu společnosti australským Zipem to samozřejmě všichni očekávali, ale teprve v listopadu se začaly objevovat první zpravodajské vlaštovky, co a kam, s jakými produkty atd. Určitě se během příštích měsíců dozvíme mnohem více.

Ale teď už vás nebudeme zdržovat. Vzhůru na vánoční nákupy, než to zakážou. A fanděte fintechu!

Další doporučené články

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

InvestNight, která se koná 6. března 2024, letos slibuje pokrýt spoustu témat od nejnovějších trendů v oblasti tradičních a alternativních investic, optimalizace daní...
22. 2. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Banky proti neobankám

Banky proti neobankám

Podle nedávného průzkumu společnosti Temenos mezi 300 bankami napříč celým světem se za největší konkurenty, zejména v Evropě, tradiční banky považují...
19. 2. 2024 – Doba čtení: 1 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora