Reklama

Pronájem obytných vozů od Campiri má speciální pojištění

29. 9. 2021 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: campiri

Prázdninová a dovolenková sezona končí a tak je čas bilancovat nějaké trendy letošního roku. Boom karavaningu akcelerovaný celosvětovou pandemií koronaviru se v České republice projevil zásadním růstem zájmu o tento druh svobodného cestování. Ačkoliv i v dřívějších letech převyšovala poptávka nabídku, letošní rok zaznamenaly půjčovny ještě větší nápor a v červenci i srpnu muselo Campiri zákazníky odmítat.

Campiri proto posledních několik měsíců usilovně pracovalo na vytvoření programu umožňujícího pronájem obytných vozů soukromých majitelů, který by maximálně chránil obě strany v případě poškození. Takových vozidel na dvorech a ulicích v České republice stojí po většinu roku přes dvacet tisíc. Ale pro majitele těchto vozů je poměrně zásadní rozhodnutí, zda obytňák někomu půjčit a riskovat jeho poškození – ať už vnější nebo vnitřní. Campiri chce do příští sezony agregovat nabídku několika stovek těchto vozidel, které budou díky spolupráci s UNIQA plně pojištěny. Krytí se bude vztahovat na škody na vozidle během nájmu, což žádná jiná platforma na sdílení obytných aut dosud nenabízí.

„V průběhu posledních měsíců se nám bez jakéhokoliv marketingu přihlásilo přes dvě stě zájemců o pronájem jejich obytného vozu. Když si vezmu, že dnešní půjčovny disponují zhruba sedmi sty vozy, může být peer-to-peer opravdu tím řešením, které uspokojí rostoucí poptávku,“ komentuje zakladatel a CEO Campiri Lukáš Janoušek.

Pojištění jako nedílná součást
Zásadní pro spuštění projektu bylo zajistit vhodné havarijní pojištění. Na trhu dosud ale neexistoval žádný produkt, který by pojistil soukromé majitele obytných vozů v komerčním pronájmu, aniž by museli mít specifické pojistky pro půjčovny a registrovanou živnost. Campiri tak pro účely tohoto pronajímání, které bývá často označováno jako peer-to-peer (P2P), domluvilo jedinečný produkt u pojišťovny UNIQA. Pojištění se vztahuje na kolize vozidla během jeho provozu na silnici nebo i parkování, k nimž dojde v době pronájmu.
„Obytné vozy jsou vzhledem ke své robustnosti náchylné k poškozením a oděrkám vnějšího pláště, například od větví, anebo při průjezdu užších míst. Při jeho narušení může být škoda docela vysoká,“ podotýká Ladislav Gela, manažer externí distribuční spolupráce UNIQA.

O úhradu pojistky se společně podělí majitel s nájemcem vozu; vše přitom proběhne na Campiri.com. Pojistné se zákazníkovi automaticky spočítá během procesu on-line rezervace a ten ho jednoduše zaplatí jednou platbou společně se zálohou na obytný vůz. Na rozdíl od ostatních inzertních platforem na komerční pronájem obytných vozů se majitel vozu nevystavuje riziku nepříjemných tahanic s nájemcem, vznikne-li mu na autě škoda. Pojištění ho totiž v případě poškození či havárie vozu v době nájmu ochrání. Do budoucna zvažuje Campiri spolupráci s UNIQA i v majetkovém pojištění, jež by se vztahovalo na poškození vnitřního pevného zařízení vozu.

Podmínky a ceny obytných vozů v případě peer-to-peer pronájmu by měly přibližně odpovídat cenám půjčoven. Campiri bude účtovat majitelům za zprostředkování provizi dvacet procent. „Naším cílem není nahradit půjčovny, ale doplnit jejich nabídku na trhu a zpřístupnit karavaning širší skupině lidí na českém trhu. V půjčovnách zákazníci typicky najdou nové, luxusně vybavené obytné vozy, které jsou tím pádem pro část zákazníků cenově nedostupné. Očekáváme rozšíření nabídky mimo jiné o starší, cenově dostupnější karavany, ale také o pestrou nabídku obytek, které v půjčovnách běžně nejsou k dispozici. Zároveň věříme, že majitelům díky pronájmu umožníme pokrýt část nákladů na pořízení a provoz jejich vozidla, případně dokonce vydělat. Pokud se program osvědčí, zvažujeme rozšíření této služby. Dovedeme si představit, že se budeme umět postarat o parkování, opravy vozidel, jejich údržbu a kompletní servis spojený s předáváním zákazníkům, aby to měl majitel zcela bez starostí,“ doplňuje Janoušek.

Nově registrovaná vozidla? 2021 již překonal 2020
Příliv nových karavanistů lze pozorovat také z dat ministerstva dopravy. Během letošních sedmi měsíců se již zaregistrovalo o 217 obytných vozů a 70 karavanů více než za celý loňský rok. Celkově tak letos k měsíci červenci na české silnice vyrazilo 1 477 nových obytných vozů a 507 přívěsů. Na základě statistiky ministerstva lze také sledovat slábnoucí zájem o obytné přívěsy. Jejich celkový počet dokonce klesá. Ačkoliv stále probíhá registrace nových kusů, větší počet jich majitelé dávají na odpis nebo k likvidaci. Tento trend je patrný již od roku 2016.

„Zájem o karavaning roste již několik let, ovšem v důsledku covidu si chtělo tuto formu svobodného a udržitelného způsobu cestování vyzkoušet mnohem více lidí. Tři ze čtyř zákazníků Campiri byli letos ti, kteří na dovolenou v obytném voze vyrazili úplně poprvé, a již dnes víme, že část z nich se bude k této formě vracet. Pro většinu z nich bude půjčení vozu preferovaným řešením, protože jim jednoduše nedává smysl koupit si obytňák v ceně luxusního osobního auta a potom jej po většinu roku parkovat na zahradě nebo platit za parkovací stání. S naším programem začnou nyní soukromým majitelům auta vydělávat, více zákazníků si bude moci dopřát svobodné cestování v hlavní sezoně a na trhu se objeví pestřejší a širší nabídka, což ve finále přinese pozitiva všem stranám,“ uzavírá Janoušek, který sám pronajímá své dva obytné vozy.

Zdroj: tisková zpráva

Další doporučené články

Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min
České fintechy Q1 2024 – díl druhý

České fintechy Q1 2024 – díl druhý

Dnes vám představíme druhou čtveřici fintechů, které jsme aktuálně přidali na náš přehled. Tentokrát je každý úplně z jiného ranku a jde...
13. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min
České fintechy 2024 – Q1

České fintechy 2024 – Q1

S novým rokem vám opět přinášíme aktualizaci přehledu českých fintechů a zase jedeme na pozitivní vlně, protože jejich nový počet je...
5. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce