Reklama

Uhlíková neutralita ohrožuje i penzijní fondy

16. 12. 2022 – | Doba čtení: < 1

money
Zdroj: annie spratt na unsplash.com

Pokud budou muset penzijní fondy v celé Evropské unii opustit investice do průmyslových odvětví, která znečišťují životní prostředí, přijdou o miliardy eur ze svých investic. Alespoň takové jsou výsledky prvního zátěžového testu, který ověřoval dopady přechodu na uhlíkovou neutralitu pro tyto fondy.

Evropský úřad pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA) uvedl, že jeho test se týkal 187 penzijních fondů z 18 členských států EU s aktivy v hodnotě více než 1,98 bilionu eur. Fondy byly testovány na odolnost vůči náhlému, neuspořádanému přechodu k uhlíkové neutralitě v důsledku opožděných politických opatření.

Výsledky testu byly na jedné straně vyhodnoceny jako zvládnutelné, protože na straně aktiv vyvolal stresový scénář celkový pokles o 12,9 %. Tento objem odpovídá ztrátám z ocenění aktiv ve výši přibližně 255 miliard eur, převážně z investic do akcií a dluhopisů, uvedl EIOPA. Ale ve spojitosti s rostoucí inflací to asi není úplně dobrá zpráva pro lidi, kteří se těší na naspořené prostředky.

„Když se podíváme na aktiva i pasiva, dopad na ukazatele financování se zdá být zvládnutelný, což samo o sobě je uklidňující,“ uvedla předsedkyně EIOPA Petra Hielkema. „Nicméně těžké ztráty na straně aktiv jasně ukazují zranitelnost sektoru vůči klimatickým rizikům, zejména pokud jde o investice do průmyslových odvětví s vysokou uhlíkovou stopou.“

Zdroj: insurancejournal.com

Další doporučené články

fintechcowboys

Katka, Eva, Petr, Vašek a Zdeněk. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce