Reklama

Vize 2024: polovina lidstva bude pracovat vzdáleně

18. 12. 2020 – | Doba čtení: 4 min

Práce z domova nebo z jakéhokoliv místa na světě se stane do roku 2024 standardem pro dvě miliardy lidí, tedy polovinu pracující populace. „Lidstvo již několik posledních let směřuje k budoucnosti vzdálené práce. Často opovrhovaní digitální nomádi byli jednoduše jen prvními, kteří tuto myšlenku adoptovali. Celosvětová pandemie ukázala řadě dalších firem a lidí, že dokážou pracovat často efektivněji, ať už doma nebo na chatě. Jsem přesvědčený, že mnoha lidem již bleskla hlavou myšlenka, že když to zvládli z domova, zvládli by pracovat i od moře nebo z Alp. Systém práce se změní, kanceláře ztratí svůj dnešní archaický význam,“ říká podnikatel Jiří Opletal, který se dříve věnoval importu čínských smartphonů, dnes vede vlastní firmu CoworkBooking.com a je čerstvě digitálním nomádem. Na tento trend tak připravil i svoji dva roky v tichosti budovanou firmu, kterou poslední měsíce vede z Brazílie. Spouští službu pro firmy a spolu s předními českými konzultanty připravil e-book s praktickými tipy, jak efektivně nastavit vzdálenou spolupráci.

Práce z domova, virtuální meetingy a zásadní zásahy do fungování řady firem. Na tyto a řadu dalších novinek se musela letos, často nedobrovolně, adaptovat drtivá většina firem po celém světě. Obava z onemocnění nemocí covid-19 spolu s vládními restrikcemi přinesla do pracovních vztahů úplně novou dynamiku.

Jak dopadnou dnešní kanceláře?

OaaS = Kanceláře jako služba a řešení pro firemní zákazníky

Na budoucí změnu pracovních návyků upozorňoval CoworkBooking.com již v polovině roku 2018, kdy spustil testovací provoz svého systému pro rezervaci míst ve sdílených kancelářích. Ten probíhal do poloviny února letošního roku a služba se zaměřovala především na navazování kontaktů s coworkingy a své služby pak nabízela především digitálním nomádům. Ostrý start, jenž přišel v polovině února letošního roku, zbrzdila celosvětová pandemie, která ovšem přinesla týmu kolem Jiřího Opletala a Marka Tůmy nové příležitosti. Nyní tak spouští pod názvem CoworkBooking.com for Business službu pro firmy, která pomůže komukoliv na světě s přechodem firmy nebo její části do sdílených kanceláří.

Jednotlivým lidem vyhledá místo pro práci v blízkosti jejich domova, najde sdílenou kancelář v zahraničí nebo zajistí místo pro pravidelné potkávání jednotlivých zaměstnanců. CoworkBooking.com for Business je postavený tak, že za firmy vyřeší celou logistiku a plánování přesunu zaměstnanců do vhodných coworkingových center. Startup pak přebírá odpovědnost za kvalitu a případné řešení potíží. Pro firmu odpadá povinnost komunikovat s majiteli prostor, dostávají jednu fakturu a nemají několikaleté smluvní závazky. Firma je tak flexibilnější, produktivnější a navíc ušetří, a to až o 55 procent měsíčně oproti tradičním kancelářským prostorám, kde firmy musí řešit úklid, kávu, office management nebo docházející papír nebo toner v tiskárně.

Zásadní pro vznik této služby byla vlastní zkušenost s dlouhodobou neudržitelností home office, ve které se stírá rozdíl mezi pracovním a osobním časem, a zároveň změna v přemýšlení lidí. „Sami jsme vyzkoušeli, že vzdálená práce je efektivnější, ale práce z domova jednoduše nebude dlouhodobě fungovat. Nabízíme nejjednodušší cestu přechodu z vlastních kanceláří ke vzdálené práci,“ doplňuje Opletal.

Dle dat CoworkBooking.com existuje dnes celosvětově na dvacet pět tisíc sdílených kanceláří, tedy takzvaných coworkingů (pro porovnání: v roce 2007 jich bylo 14, v roce 2018 pak 14 tisíc). S deseti tisíci již český startup spolupracuje, do dvou a půl tisíc z nich umožňuje rezervovat místo napřímo. Firma, za kterou stojí Jiří Opletal, Marek Tůma a Jan Dohnal, tak za dva roky vybudovala masivní databázi míst pro vzdálenou práci, a to po celém světě, na všech kontinentech – mimo Antarktidy. Ačkoliv zatím zájemcům neumí nabídnout sdílenou kancelář na jižním pólu, na severní točně se o místo v teple, s rychlým internetem a dostatkem kávy již postará.

„Sdílená ekonomika již pronikla do cestování či městské dopravy a pracovní prostředí je další na řadě. Věřím ve ‚Vizi 2024‘, kterou v CoworkBooking.com prosazujeme. Za tři roky bude polovina světa pracovat mimo dosavadní 200 let starý model, ve kterém byla práce lineární a vedená hierarchicky. Výsledkem byl stres, nespokojenost a neefektivita,“ doplňuje Opletal, který sám nyní pracuje a řídí desetičlenný tým z Brazílie. Za služby českého startupu budou firmy platit na základě počtu zaměstnanců.

Coworking má svoje výhody.

Tým expertů připravil znalostní databázi. Vzdálená práce má svá pravidla

Aby startup firmám ukázal správnou cestu nastavení vzdálené spolupráce, vytvořil s předními českými odborníky speciální znalostní databázi. Na té se vedle Opletala podílel lektor osobní produktivity Dan Gamrot, IT & Google workplace konzultant Pavel Minář, expert na nástroje a podnikatel Karel Dytrych, designér a dlouhodobý nomád Víťa Válka a produktový designér Jan Habich. Více než šedesátistránkový e-book, který je možné stáhnout zde, se věnuje čtyřem hlavním oblastem: osobní produktivitě a zdraví, vzdálenému řízení týmů, firemní kultuře při práci na dálku a také vhodným nástrojům a jejich používání.

Nechodit do kanceláře = lepší zdraví, psala zahraniční média už před pandemií

Stanfordova univerzita na svém zpravodajském webu Stanford Graduate School of Business psala již v roce 2018 o vlivu stresu z pracovního prostředí na zdraví. Poukazuje na data Světového ekonomického fóra, dle kterých až 75 % onemocnění je chronického charakteru – cukrovka, kardiovaskulární nemoci a metabolické obtíže, většina těchto onemocnění údajně vzniká kvůli stresu na pracovišti. Pracoviště dle těchto informací významně přispívá také k nadměrné konzumaci alkoholu a drog. „Neustálá práce v kanceláři jednoduše přispívá ke zdravotním problémům, budoucnost je tak hybridní. Je dokázáno, že změny prostředí mají zásadní vliv na efektivitu, spokojenost, zvýšení sebevědomí a dodržování deadlinů,“ doplňuje Opletal. Toto nastavení tak dle Opletala nahrává sdílené ekonomice a tomu, že coworkingy jednoduše nahradí dnes tradiční model pronájmu kancelářských prostor.

Zdroj: tisková zpráva

Foto: odSergei Wing, Le YienShifaaz shamoon na Unsplash

Další doporučené články

Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min
České fintechy Q1 2024 – díl druhý

České fintechy Q1 2024 – díl druhý

Dnes vám představíme druhou čtveřici fintechů, které jsme aktuálně přidali na náš přehled. Tentokrát je každý úplně z jiného ranku a jde...
13. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min
České fintechy 2024 – Q1

České fintechy 2024 – Q1

S novým rokem vám opět přinášíme aktualizaci přehledu českých fintechů a zase jedeme na pozitivní vlně, protože jejich nový počet je...
5. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce