Reklama

10 fintech knih, které musíte přečíst

22. 12. 2016 – | Doba čtení: 4 min

Vánoce jsou za dveřmi. Po počátečním vánočním shonu při shánění dárku nastává čas, kdy si plnými doušky vychutnáme pohodovou atmosféru a chvíle s rodinou. Pro mnohé je taková relaxace spojena i s dobrou knihou. I proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější knižní tituly, které, doufáme, potěší každého fintechového nadšence.

Knihy jsme vybírali tak, aby obsáhly různé „oblasti fintech“ a přinesly komplexní pohled na to, co se děje v současném digitálním světě.

1.Bank 2.0 How Customer Behaviour & Technology Will Change The Future Of Financial Services (Brett King)

Brett King je jednou z nejuznávanějších osobností ve světě fintechu. Bank 2.0 je tou nejlepší knihou pro seznámení se s jeho prací a s tím, jak se postupem času mění finanční služby (pobočky, bankomaty, zákaznická podpora a mnoho dalších). Tyto změny jsou vyvolány změnou potřeb a chování zákazníků i prudkým rozvojem nových technologií.

Zdroj: Amazon.co.uk

2.Bank 3.0: Why Banking Is No Longer Somewhere You Go But Something You Do (Brett King)

Po Bank 2.0, která se stala bestsellerem, přináší tato kniha informace i o těch nejnovějších trendech, jakými jsou big data a cloudová řešení. King dochází k závěru, že banky musí revolučně změnit své pobočky, procesy, řízení a systémy tak, aby byly efektivní a v éře digitalizace obstály.

Zdroj: Amazon.co.uk

3.The FINTECH book  (Janos Barberise a Susanne Chishti)

The FINTECH Book je dílem crowdfundingové iniciativy několika FinTech nadšenců. Celkově se na tvorbě knihy podílelo 160 autorů z 27 zemí, celý projekt byl koordinován Janosem Barberise a Susanne Chishtiovou. Kniha je cenná především tím, že pokrývá celou řadu témat, od peněz a bezpečnosti plateb až po korporátní inovace. Na knihu, kterou se nebojíme nazvat „fintech biblí“, jsme napsali i recenzi zde.

Zdroj: Amazon.co.uk

4.FinTech Innovation: From Robo-Advisors to Goal Based Investing and Gamification – (Paulo Sironi)

Kniha je výjimečná tím, že popisuje fintechovou oblast, která není v Čechách příliš známá, a tou je budoucnost digitálního investičního poradenství. Pod tímto pojmem si jednoduše můžeme představit finanční plánování a správu investičního portfolia. Kniha se zabývá robo-poradci, gamifikací a tzv. goal based investing. To znamená, že správa investic bude mnohem více šitá na míru potřebám zákazníka a hlavním kritériem úspěchu či neúspěchu správců portfolia nebude jen překonání trhu (tradiční přístup), ale především dosažení cílů klienta.

Zdroj: Amazon.co.uk

5.Digital Bank: Strategies to Launch or Become a Digital Bank  (Chris Skinner)

Kniha se zaměřuje zejména na mobilní internet a obsahuje rozbor nových modelů bankovnictví (např. FIDOR Bank v Německu a fintech startupů Metro Bank a Zopa).

Zdroj: Amazon.co.uk

6.The Power of Mobile Banking: How to Profit from the Revolution in Retail Financial Services (Sankar Krishnan)

Kniha se orientuje na mobilní bankovnictví, platby a m-commerce obecně a navrhuje takové strategie, s jejichž pomocí by  byly banky v současné době „mobilů“ schopny uspokojit stále náročnějšího retailového klienta.

Zdroj: Amazon.co.uk

7.Bye Bye Banks?: How Retail Banks are Being Displaced, Diminished and Disintermediated by Tech Startups and What They Can Do to Survive  (James Haycock, Shane Richmond)

Nové technologie změnily již mnoho tradičních odvětví, od médií až po cestování. V knize ‘Bye Bye Banks?’ se autoři věnují finančním technologickým startupům a navrhují strategii (tzv. Beta Bank), která by měla tradičním bankám pomoci čelit novým výzvám, jež éra digitalizace přináší.

Zdroj: Amazon.co.uk

8.The Age of Cryptocurrency: How Bitcoin and Digital Money Are Challenging the Global Economic Order (Paul Vigna, Michael J. Casey)

Povinnost pro všechny, kteří se zajímají o kryptoměny. Autoři vysvětlují, proč jsou právě kryptoměny předurčeny způsobit globální revoluci  a rozšířit základní bankovní služby i do zemí třetího světa, kde např. ani vlastnictví běžného účtu není samozřejmostí.

Zdroj: Amazon.co.uk

9.Digital Gold: Bitcoin and the Inside Story of the Misfits and Millionaires Trying to Reinvent Money (Nathaniel Popper)

Kniha předkládá historii bitcoinu až do současnosti, kdy se stal globálním fenoménem. Obsahuje rozhovory a články nejvýznamnějších kapacit z oboru digitálních měn. Chybět samozřejmě nemůže ani rozhovor se záhadným zakladatelem bitcoinu, Satoshi Nakamoto.

Zdroj: Amazon.co.uk

10.The Fourth Industrial Revolution (Klaus Schwab)

Výborná kniha od zakladatele Světového ekonomického fóra o čtvrté průmyslové revoluci, kdy inteligentní zařízení převezmou některé činnosti, které dosud vykonávali lidé.

Zdroj: Amazon.co.uk

Dotazy, postřehy a připomínky pište na náš učet na twitteru @fintechcowboys. Budeme se těšit.

 

Další doporučené články

Tip na víkendové čtení s příchutí blockchain

Technologie blockchain už není spojována pouze s digitální měnou Bitcoin, začala se používat i ve spojistosti s nastupujícími finančními inovacemi, ať už v oblasti...
20. 5. 2016 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce