Červenec 2021 na FinTechCowboys

3. 8. 2021 – | Doba čtení: 4 min

Zdroj: dont worry na Unsplash

Také jste v červenci zaznamenali, že se z Revolutu v České republice stala banka? Dost běžných uživatelů, kteří u Revolutu mají účet a platební kartu, tato zpráva poněkud zmátla. Něco jako kdyby se dozvěděli, že na Sahaře je písek a vedro. Ale přece jenom je tu drobný rozdíl z pohledu licencí a finančních služeb, které u nás tato challenger banka může poskytovat. Vzhledem k tomu, že má již 300 000 uživatelů, ostatní banky mají o čem přemýšlet. Ale pojďme si připomenout další události, které se v červenci staly. O některých jsme psali a některé další jsme alespoň retweetli na našem twitteru.

Témata a rozhovory

Rozhovor o Occollo – s Marošem Brédou jsme si povídali, jak funguje investiční crowdfundingová platforma Occollo, a proč je u nás crowdfunding a obecně investování o několik let pozadu oproti vyspělým západním zemím.

Generece Z také bude potřebovat banku, ale jak má vypadat? – nejmladší uživatelé finančních produktů mají specifické požadavky a je zajímavé, jak málo je zatím české banky a české fintechy naplňují.

Rozhovor s Fondee o licenci, fundraisingu a dalších novinkách – Jan Hlavsa nám okomentoval aktuální dění ve Fondee. Získali licenci Obchodníka s cennými papíry, chystají vylepšení své aplikace a také další investiční kolo.

Z domova

Simplea integruje BankId
Zdroj: Simplea

Do Simplea s Bankovní identitou – BankID se konečně dostalo do produkčního režimu, napojují se na něj různé společnosti, které tak posunují svá digitální řešení o krok do budoucnosti. Simplea je jednou z prvních, ale určitě ne poslední :-).

MALL Pay spouští virtuální skipovací karty – nejvíc ekologická platební karta je ta digitální a MALL Pay právě s jednou takovou přišel. Zároveň tento fintech v průběhu července oznámil změnu svého loga, tak snad si toho někdo všimne 🙂

Kulatý stůl ČNB o FinTechu pro FinTechy – opravdu jen výjimečně se k nám dostanou zprávy z ČNB, ale protože se ČNB stejně jako FinTechCowboys snaží pomáhat českému fintechu, tak jsme publikovali pozvánku na jejich plánovanou akci, kde se můžete dozvědět odpovědi na otázky, které nikdo jiný odpovědět nemůže.

Zapomenuté miliardy pomáhá hledat umělá inteligence z Brna – tentokrát jsme přinesli zprávu, která kombinuje dvě témata – využití hlasových technologií ve fintechu, a také informaci o tom, jak se daří zcela unikátnímu časově omezenému fintechovému projektu Zapomenuté Miliardy.

Ze světa

hologram
Zdroj: 849356 na Pixabay

Digitální účtenky při platbě na internetu – American Express rozšiřuje seznam obchodů, pro které generuje digitální účtenky při platbě na internetu. Jedná se o spojení s tím největším možným partnerem – s Amazonem. Ale proč takovou funkcionalitu ještě nemáme u nás, tedy ne od AmExu, ale třeba od jiných karetních asociací, tak to zatím nevíme :-(.

Fintech Klarna zavádí interní uhlíkovou daň – Klarna je fintech, který by všichni měli sledovat, možná dokonce víc, než Revolut. A tak pokud v Klarně berou boj za udržitelnost vážně, je to určitě signál pro celou fintechovou komunitu.

Nethone má řešení na odhalování podezřelých transakcí – polský fintech získal investici téměř 7 milionů dolarů na vylepšení svého produktu a posílení pozice na trhu.

Další čtení – třeba o insurtechu

V červenci jsme se příliš nevěnovali novinkám v pojišťovnictví a tak uvedeme několik zajímavostí a tipů, které by příznivcům insurtechu ani insurtechovým product ownerům neměly uniknout.

IoT
Zdroj: SAIYED IRFAN A na Pixabay

Pojišťovny a senzory – když si lidé či firmy platí pojištění, tak je pro pojišťovnu nejlepší, aby nedošlo k pojistné události a nebo, když už k ní dojde, aby byla škoda minimální. A tak se řada zahraničních insurtechů začala spoléhat na spolupráci s firmami dodávajícími senzorová zařízení – může se jednat o jednoduché detektory kouře, měření kvality vzduchu, počítání osob v objektu a celou řadu dalších prvků. A vzhledem k tomu, že se této oblasti začal věnovat už i Google, bude to asi téma, které pojišťovny nemohou ignorovat. Jeden z příkladů je právě spolupráce Google a insurtechu BlueZoo. (zprávu uvedl web insurancethoughtleadership)

Babyproof pojišťovna Hippo – americký insurtech Hippo je známý svým moderním přístupem ke sjednávání pojištění, když o každé nemovitosti má v databázi celou řadu informací včetně třeba satelitních snímků. Hippo se donedávna zaměřoval na pojištění soukromých nemovitostí, ale nyní oznámil, že přechází i do sektoru komerčních objektů.

Co se však ví mnohem méně je přístup Hippo k různým IoT vychytávkám a zabezpečovadlům. Na blogu insurtechu najdete celou řadu inspirací, jak ochránit malé i větší děti. Může jít třeba o dětské ponožky měřící tep miminka a nebo čidla detekující pád dítěte do bazénu. U insurtechu je to chytrý a velmi disruptivní přístup.


Užívejte si prázdniny, dokud to jde, a sledujte fintech a fintechcowboys.cz.

Další doporučené články

Je bitcoin lepší investice než NVIDIA?

Je bitcoin lepší investice než NVIDIA?

Bitcoin po několika měsících konečně vzlétl k novým rekordům a opět tak na sebe strhává obří pozornost. V Čechách se dokonce s oblibou říká, že...
18. 11. 2024 – Doba čtení: 3 min
BBVA školí manažery v oblasti generativní AI

BBVA školí manažery v oblasti generativní AI

Společnost BBVA vytváří školicí program, který má jejím vrcholovým manažerům poskytnout základy v oblasti využívání GenAI, aby se zvýšila jejich produktivita....
15. 11. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora