Co je fintech Tatum aneb jak snadno dělat aplikace na blockchainu
16. 9. 2021 – Martin Pacholet | Doba čtení: 5 min
Jsme tu s druhým dílem povídání o blockchainu a Tatumu. Povídáme si s Jiřím Kobelkou, CEO společnosti. A protože už snad z předchozího rozhovoru máte za sebou stručné základy o databázi zvané blockchain, tak dnes si řekneme, co vlastně nabízí Tatum jako takový.
A pokud si chcete připomenout, co to je blockchain, vše podstatné najdete v prvním díle našeho rozhovoru.
Jaký je příspěvek společnosti Tatum do světa blockchainu?
My děláme framework pro vývojáře, který jim umožňuje nad blockchainem vyvíjet aplikace. A zároveň je odstíní od řady složitostí, tak jak to má dělat správný framework. Vývojářům ušetříme spoustu práce. Vyřešíme za ně bezpečnost a poradíme jim, když to budou potřebovat.
V jakém programovacím jazyku je framework vytvořen?
Naše SDK jsou open source pro několik jazyků – pro javascript, pro .NET pro PHP, pro Javu a další. Aktuálně třeba chystáme python.
Abyste mohl k blockchainu přistupovat, musíte mít nainstalované jednotlivé servery. My dnes běžíme na 40 blockchainových protokolech, které podporujeme. Vývojář, který použije naše SDK, se nemusí trápit instalováním a konfigurací blockchainových serverů. Čas od času řešíme i technické problémy spojené s jejich provozem. Od toho všeho je vývojář odstíněn.
Dá se tedy říct, že poskytujete jak platformu na psaní aplikací, tak konektivitu?
Označil bych to spíš za infrastrukturu a SDK.
Představte si, že byste chtěl udělat bitcoinovou peněženku do internetového bankovnictví. To celé je otázka šesti API volání. A kdybyste třeba chtěl použít nějaký programovací jazyk, který nepodporujeme, tak zkrátka můžete využít naše restové API.
Jedné z největších výhod naší platformy říkáme „code one, deploy everywhere“. To znamená, že když chce vývojář přepnout na jiný blockchain nebo třeba používat více blockchainů zároveň, tak nemusí měnit kód. Zejména u větších firem, které blockchainu až tak nerozumí, se stává, že zvolí nevhodný blockchain. Třeba se špatnou výkonností. Bohužel se jim to stává docela často. Zahodí rok své práce a pak chtějí začít znovu.
A jak by si měl vývojář nebo firma vybrat správný blockchain? K tomu asi nebude k dispozici příliš tutoriálů…
Máte pravdu, to není. A navíc se stává, že některé blockchainy jsou extrémně protěžovány určitými lidmi, kteří se je snaží „narvat“ všude.
Začínající vývojář tedy bude tápat a bude třeba ovlivněn informacemi o některých nejznámějších blockchainech. Ale to je asi normální business. Vývojář/firma k vám přijde, zaregistruje se a bude vám platit nějaké poplatky?
Registrace je u nás zcela zadarmo. Pro vývojáře je zadarmo i vlastní tvorba aplikace. Platí se až od chvíle, kdy mají reálné použití v dostatečném objemu. Ale základ je zcela zdarma.
Dobře, pojďme zpět k předchozí otázce: jaký z těch 40 blockchainů si mají vybrat?
My se jim snažíme pomoct. Právě nedávno jsme přesvědčili jeden fintechový projekt změnit blockchain, který podle našeho expertního názoru nebyl zvolen správně.
Obecně se nových vývojářů ptáme, čeho se snaží dosáhnout, a podle toho jim něco doporučíme. Jejich úspěch je pro nás důležitý. Projektů nám prošly pod rukama tisíce, a tak už snadno poznáme, co se jim hodí.
A pokud se s námi o svém projektu bavit nechtějí, což se samozřejmě děje často, protože nám nechtějí či nemohou prozradit svůj záměr, tak vždycky se díky nám mohou přepnout na nový blockchain.
Tím, že použijí Tatum, jsou future-proof.
OK, a teď si pojďme říct, co je to kouzelné přepnutí na jiný blockchain. V bance přepnout data na jinou databázi je projekt minimálně na půl roku příprav a dva týdny přelévání dat.
U nás přepnutí trvá dvacet sekund – konkrétně jeden řádek v kódu. A pak už jenom musíte udělat deploy aplikace.
Co se stane s daty na předchozím blockchainu?
Data na původním blockchainu zůstanou. To je asi základní možnost, která se často využívá. Data jsou platná. Všechna nová data se od nějakého, řekněme dokumentu 10 000, zapisují na nový blockchain.
A když si chci přečíst údaj z dokumentu 9 600?
Tatum to za vás vyřeší 😊
Změna blockchainu se dnes řeší hodně u NFT (Non Fungible Tokens) jako jsou obrazy a další „majetky“. Hodně jich totiž vzniklo na Ethereu, ale to je docela drahé. Dnes se snaží přejít na levnější alternativy. Obraz a jeho majitel uložený na Ethereu tam i nadále zůstává uložen.
No a pak je tu samozřejmě ještě druhá možnost jak přepnout blockchain, a to je včetně migrace dat. Ale to jsou opravdu jen jednotky případů, kdy se něco takového děje.
Ale samotná síť blockchainu samozřejmě něco stojí – zejména provozní náklady. Jak se toto platí? A bude mě to jako potenciálního klienta/firmu zajímat?
Máme dnes dvě možnosti, jak se to celé řeší. Buď můžete používat public blockchain, jako je třeba Ethereum nebo řada dalších, a platíte provozovatelům sítě a minerům za zápis. Ale Ethereum je drahý blockchain. Pak jsou rychlé a cenově příznivé blockchainy, kde za zápis informace platíte 0,001 haléře.
A ten druhý směr jsou privátní blockchainy, které si můžete pustit doma na svých serverech nebo třeba s kamarády. Tam neplatíte z pohledu blockchainu nic. Je to vaše.
Dobře a u toho veřejného blockchainu, za který platím, se platba provádí jak? Asi mi neposílají fakturu 😊 ?
Ne, tam to funguje jinak. Bitcoin například byl na začátku vytvořen pro 6 zápisů za sekundu. Přitom máme X miliard lidí, které by tam chtěly zapisovat. Proto vznikly kryptoměny – třeba bitcoin pro blockchain Bitcoin – a těmito kryptoměnami se platí za zápis. Používá se určitý druh aukce, což je ale třeba u Bitcoinu dnes tak drahé, že už se to málokomu skutečně vyplatí. No a tam kam směřuju je, že vy musíte mít kryptoměnu, kterou ten poplatek hradíte.
V Tatumu děláme to, že kryptoměny držíme a poplatek platíme za naše klienty. Kdyby to byla třeba banka, tak ta ani nechce mít s kryptoměnami nic společného.
Jen pro představu – dnes už jsou blockchainová řešení, která vám třeba za deset dolarů uloží GB dat měsíčně.
Takže, abych si to shrnul: Tatum má SDK pro vývojáře, infrastrukturu pro přístup k blockchainovým sítím. Také za klienty zprostředkováváte platby za používání těchto blockchainů, přesněji řečeno za zápis dat. A poskytujete podporu vývojářům/firmám, které potřebují ve svých projektech pomoc – třeba právě s výběrem vhodného blockchainu. Říkám to správně?
Ano 😊
Můžete zmínit nějakého známého českého klienta, nebo jsme na tenké hraně?
V ČR děláme menší desítky projektů. Aktuálně jeden klient buduje řešení pro platební karty.
Ale naše platforma je opravdu univerzální a my kolikrát ani nevíme, kdo nás používá, nebo spíš za jakým účelem nás používá.
Třeba v oblasti pojišťovnictví je toho i celosvětově úplně minimum.
Expozice Tatumu je u nás, ale i vlastně v Evropě, hodně malá. Trh tady je spíš ve fázi konzultací s velkými konzultantskými firmami. A tito konzultanti pak často přijdou za námi, protože my máme expertízu v oblasti technologie a oni třeba zase víc rozumí konkrétnímu business casu.
Několikrát jsme se v rozhovoru dotkli fintechu a bank. Jak to tam vypadá z pohledu blockchainu?
Evropské firmy se blockchainu bojí a částečně je to dané právě kryptoměnami. Nedávno jsme se potkali s lidmi z nejmenované společnosti a ti nám prozradili, že blockchain mají zakázaný „z představenstva“.
Ale v okamžiku, kdy to má JP Morgan, tak věřím, že je již otázka času, kdy blockchain dorazí i do našich bank. Není to věc regulace, ale spíš mentální a technologický posun.
A další věc, která blockchainu pravděpodobně dost pomůže, bude příchod CDBC (Central Bank Digital Currency). Ale to by bylo na jinou diskusi 😊
Co chystá Tatum v nejbližší době?
My toho plánujeme spoustu. Ale o řadě z toho nesmíme mluvit. Co ale mohu zmínit je, že naši infrastrukturu, kterou dnes máme v Německu, plánujeme spustit i v Americe (východní a západní), a to samé chceme udělat v Singapuru. Tento měsíc. Výhoda pro klienty z těchto částí světa bude, že se pro ně zrychlíme.
Dále přemýšlíme o pojištění účtů v oblasti blockchainu. A pak, jak už jsem zmínil, řešíme vydávání platebních karet, které by podporovaly kryptoměny v rámci Evropy.
Děkujeme Jiřímu za rozhovor a třeba zase někdy příště „Na shledanou“.