Reklama

Fondee a spolupráce s J&T Bankou

16. 3. 2021 – | Doba čtení: 3 min

jan hlavsa, ceo fondee

V naší minisérii o zkušenostech ze spolupráce fintechů a bank se dnes dostáváme k bance, jejíž jméno v této oblasti tak často nezaznívá a to konkrétně o J&T Bance. Za fintechový startup Fondee odpovídá Jan Hlavsa, spoluzakladatel a CEO.

Kde se zrodila myšlenka, že by bankovní instituce mohla být vaším investorem, potažmo partnerem?

Partnerství bankovních institucí s fintechy obecně dává smysl. J&T Banka v oblasti investic působí dlouhodobě, brali jsme ji tedy jako firmu s jasným know-how. Navíc na trh uvedla v této oblasti několik pilotních produktů, což pro nás bylo známkou toho, že je otevřená novým cestám a způsobům, jak investovat. Předpokládám, že my jsme je pak zaujali pokročilým technickým řešením a také našim zaměřením na mladší skupinu investorů. Společně se tak skvěle doplňujeme.

Proč zrovna J&T Banka?

Jak už jsem uvedl, hezky se doplňujeme. Společným cílem jsou investice a změna myšlení Čechů o správě majetku. I když jsou naše cílové skupiny rozdílné – J&T Banka se zaměřuje především na high-net worth klienty, zatímco Fondee na retail, je podstata věci stejná. Snažíme se pochopit, proč a jak lidé investují, jaká je jejich motivace a cíl.

Jaké jsou výhody, případně nevýhody spolupráce startupu / fintechu s bankou typu J&T?

Výhody jsou rozhodně zázemí velké finanční skupiny, znalost lokálního prostředí a sdílení zkušeností. Samozřejmě rychlost procesů ve startupu, kde je nás sedm, je trochu svižnější, než je tomu v bance. I když tady je třeba dodat, že rychlost rozhodování je stejná, jen ty procesy jsou prostě složitější, často velmi svázané regulací, které bankovní svět podléhá. To je tedy pro nás zcela nové a občas nás to přibrzdí. Ale jinak jsme na stejné vlně, cítíme vstřícnost a chuť spolupracovat, a to je to hlavní.

Když zalovíte v paměti, vybaví se vám konkrétní moment nebo událost, která vás přesvědčila, že J&T Banka skutečně je ten správný partner pro vás?

Dlouho jsme to zvažovali, měli jsme na stole dva term sheety s podobnými komerčními podmínkami; jeden od J&T Banky a druhý od jednoho VC fondu. J&T Banka nakonec zvítězila díky potenciálním dodatečným synergiím. Zpětně to bylo dobré rozhodnutí, protože Fondee to přineslo dodatečnou kredibilitu, která v našem oboru, tedy správa externích prostředků, je klíčová. Projevilo se to tím, že v měsících po investici se nám signifikantně zvýšil počet klientů a množství peněz pod správou.

Když porovnáme způsob fungování start-upu a banky a jejich firemní kulturu, myslíte, že toto spojení se projeví i v tom, že se jeden druhému více či méně přizpůsobí?

Toto se mi špatně komentuje. Fondee je na bance nezávislé, fungujeme vedle sebe jako partneři. Samozřejmě, že se stále více poznáváme a určitě se vzájemně obohacujeme. My máme možnost nakouknout pod pokličku velké banky a naopak pro banku může být zajímavé vidět, jakou rychlostí se pohybujeme my. V principu mám ale pocit, že jsme si charakterem velmi podobní.

Jakým způsobem a jak dlouho probíhaly „námluvy“?

V květnu jsme poslali teaser. V červenci jsme si principiálně plácli. Na začátku listopadu jsme podepsali smlouvy. Zpětně nás překvapilo, jak dlouho se natáhlo dolaďování detailů a příprava smluvní dokumentace. Obecně tedy rada pro start-upisty je, nechte si na fundraising dostatek času.

Znamená majetkový vstup J&T pro vás nějakou změnu ve fungování, např. obchodního modelu?

V podstatě ne. J&T Banka má minoritní podíl a s ním spojené reserved matters, které se týkají standardních ochran minoritního akcionáře a způsobů využití investovaných peněz. Management Fondee a každodenní rozhodování je ale pořád na Evče a mně.

Jakým směrem se ubírá spolupráce od majetkového vstupu J&T? Jaké jsou další plány rozvoje / expanze?

Spolupráce s J&T se rozběhla pěkně. Už teď společně realizujeme některé projekty týkající se produktů, obchodování, PR, atd. Osobně mě překvapila chuť a nadšení ze strany J&T Banky, a to na všech úrovních.


Děkujeme Honzovi Hlavsovi za rozhovor, a můžeme slíbit, že o Fondee ještě na fintechcowboys uslyšíte.

Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min
Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce