Reklama

FTMO si už vyzkoušelo přes 1,5 milionů lidí. Jak je veleúspěšný fintech aktivní v komunitě?

6. 9. 2023 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: FTMO

České FTMO v roce 2022 znovu dosáhlo nových výšin – v obratu, počtu uživatelů, ale i počtu těch, kteří si platformu pro tradery vyzkoušeli. Počet registrovaných meziročně stoupl o 68 %. Nejvíce obchodníků na platformě přibylo ve Spojených státech, Velké Británii či Německu. Společnost dosáhla růstu obratu o 33 % a dostala se přes 4 miliardy korun. EBITDA se pak vyšplhala přes 1,8 miliardy korun. Firma sklízí úspěchy, a tak jsme se zeptali na její přístup k okolí, charitě, ostatním startapům a na aktivity týkající se obecně ESG.

FTMO se také díky svým úspěchům dostalo do stavu, kdy už by mohlo začít kupovat jiné fintechy, ale zakladatelé firmy tvrdí, že se zatím soustředí hlavně na svůj produkt. „V posledních letech jsme rostli jako raketa. Teď máme více času soustředit se na nastavování interních procesů. V minulém roce jsme tak trochu v tomto ohledu doháněli deficit z uplynulých let a nastavili procesy, které nám už dlouho chyběly. Zároveň pořád nabíráme a budeme nabírat dál, jen tak můžeme celou platformu neustále zdokonalovat, aby co nejlépe řešila potřeby traderů. K tomu zkrátka potřebujeme více lidí, v současnosti nabíráme prakticky do všech oddělení – vývoj, marketing, podpora, ale i datový tým. Stávající tým odmakal opravdu hodně a celý úspěch firmy jde za ním. Ani zde ale určitě nekončíme, cílovou čáru nemáme pevně stanovenou,“ vysvětluje Marek Vašíček, CTO FTMO.

FTMO a svět kolem nás

FTMO zažívá malý americký sen po česku, a proto jsme se Marka Vašíčka zeptali, jakým způsobem chtějí směřovat i v oblasti, kterou hodně s nadhledem můžeme označit jako ESG a startupové prostředí. Je to téma, na které zatím žádný z mladší generace českých fintechů ještě nedosáhl. Navíc zakladatelé FTMO patří k mladší generaci, pro kterou je toto téma o to důležitější.

Jakým způsobem se FTMO dívá na svět kolem sebe a jeho reálné problémy?

Svět kolem nás sledujeme a vždy, když se něco stane, snažíme se rychle reagovat. Například ve chvíli vypuknutí války na Ukrajině jsme na její podporu obratem poslali milion eur. Považujeme to za samozřejmost, nicméně si na těchto tématech nechceme stavět marketing. V současnosti také směřujeme naši podporu do zdravotnictví a v poslední době jsme podpořili několik individuálních příběhů. Na druhou stranu jsme si však vědomi toho, že máme stále mezery.

Maximální úsilí věnujeme našemu produktu a tomu, aby klientům přinášel hodnotu. Jsme však přesvědčení o tom, že až si odmakáme některé z našich vytyčených cílů, reálné problémy okolo nás budeme řešit více. Už nyní se jedna naše kolegyně začne zabývat charitativními otázkami, dáme jí určitý roční rozpočet, který bude mít za úkol dobře využít. Hledáme další projekty, které by dávalo smysl podpořit, ale celou charitativní nohu teprve stavíme.

S jakými fintechy/startupy/společnostmi chce FTMO navázat spolupráci?

Vždy jde o partnerství, aktuálně spíše akvizice, které musí dávat smysl ze strategického pohledu. Přemýšlíme tak, abychom zlepšili a zefektivnili každý článek v řetězci od kliknutí u klienta až po obchod v systému. V současnosti by to z prostředí fintechu mohla být například platební instituce. Zpracováváme velké množství plateb, a tak je to logicky další krok, který bychom rádi dělali in-house v rámci FTMO skupiny.

Bude se FTMO nějak angažovat třeba na české fintechové scéně?

V tuto chvíli moc aktivní nejsme, ale jak celá společnost roste a posouváme se blíž našim cílům, je velmi pravděpodobné, že se začneme aktivně angažovat.

Zapojí se FTMO nějak do startupové scény – ať už investičně, či mentorsky?

Rádi bychom byli aktivnější. Dnes už za sebou máme success story, kterou chceme předat dál. Stejně tak jako zkušenosti, kdy jsme se spálili, ale to k tomu jednoduše patří a je důležité, aby si to každý, kdo se chce pustit do byznysu, uvědomoval. Určitě to však není o tom, že bychom se nechtěli dělit. Jsme nastavení tak, že abychom mohli radit a pomáhat ostatním, musíme si to nejprve ozkoušet o odmakat u nás.

Z různých inciativ se nám líbí CzechInvest a jeho podpora nových founderů a startupů. O spolupráci s nimi intenzivně přemýšlíme. Zároveň nás těší být součástí komunity Deloitte Fast 50, o které si myslím, že české technologické prostředí podporuje velmi usilovně. Mě osobně také čeká role porotce v rámci technologické kategorie EY podnikatel roku, na což se velmi těším.


Děkujeme za rozhovor a přejeme i dalším fintechům, aby se jim dařilo podobně a také mohly šířit dobré jméno českého fintechu.

Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min
Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce