Jaký byl uplynulý rok a co fintechovému startupu Trisbee přinese nová dekáda?

28. 1. 2020 – | Doba čtení: 4 min

Popíjím čaj, nápoj místu, na kterém se právě nacházím, naprosto nepřiměřený, a přemýšlím o uplynulém roce a o tom, co přinesl české fintechové scéně. Upřímně: zajímavých momentů bylo málo, jedním z těch důležitých byl ale jistě vzestup fintechového startupu Trisbee. Klukům se podařilo prorazit na několika frontách a představit zajímavé produkty. A hlavně o tom bude náš dnešní rozhovor

Kluci, sedíme spolu sice v lokále U Bílé kuželky, ale já se přiznám, že o vás moc nevím. Můžete se našim čtenářům představit?

M: Trisbee je univerzální platební metoda, která umožňuje komukoli jednoduše přijímat digitální platby. Fyzickým osobám, klasickým obchodníkům, jako jsou stánky s občerstvením, nebo on-line. V České republice nás aktuálně využívá přes 5 tisíc lidí na přibližně pěti stovkách akceptačních míst.

Tým Trisbee (zleva) František, Michal, Matěj

F: Že sedíme U Kuželky není náhoda, máme tu pak totiž sraz se spolužáky z gymnázia. Tam jsme se ve dvanácti letech seznámili, když jsme nastoupili do primy. Po gymplu jsme každý studovali a dělali něco jiného, ale pár menších projektů jsme společně podnikli. Nakonec Matěj přišel s tím, abychom založili Trisbee. Já v té době pracoval už řadu let v jedné nevládní organizaci a měl jsem chuť zkusit něco jiného.  

Trisbee je na trhu už nějaký pátek, jaká byla vaše cesta? Kde myšlenka na jeho založení vznikla?

F: Oba nesnášíme byrokracii tam, kde není potřeba. S bankami jsme měli spíš špatné zkušenosti. Takže fintech byl jasná volba.

M: Jsme na trhu necelé dva roky. Od spuštění rosteme každý měsíc o 10 % a pomaličku Trisbee vylepšujeme a přidáváme nové funkcionality. V začátku bylo Trisbee postavené hlavně na P2P platbách. Postupně jsme přidali platbu u obchodníků, platbu QR kódem, jednoduché řešení pro on-line prodej, prodej vstupenek na akce a další produktové fíčurky.

Web: Trisbeee

Začal nám nový rok, jak byste zhodnotili ten uplynulý?

M+F: Rok 2019 byl pro Trisbee ve znamení růstu. Spolupracovali jsme na akcích jako Pražské Quadriennale, United Islands nebo Prague Coffee Festival.  Přestěhovali jsme kancelář, přijali do týmu nové lidi a získali nějaké ty investice. A hlavně jsme vyrostli co do počtu zákazníků a obchodníků, kteří nás aktivně využívají. Počet uživatelů i obchodníků, u kterých lze pomocí Trisbee platit, jsme zečtyřnásobili. Obrat zprocesovaných plateb nám stoupl dokonce šestkrát. Podobný růst se chystáme letos zopakovat. Rozhodně jsme se ani na chvíli nenudili.

Trisbee, United Islands 2019

A co se vysloveně nepovedlo?

M: Největší nepříjemností pro naše uživatele bylo dočasné pozastavení P2P plateb a plateb přes platební link, ke kterému jsme museli sáhnout poté, co nám zpracovatel karetních plateb vypověděl smlouvu. Nyní již máme nového a pracujeme na co nejrychlejším obnovení těchto funkcionalit.

F: Kvůli změně poskytovatele jsme museli dočasně vypnout některé oblíbené funkce jako platby mezi kamarády a platební link. To nás hodně mrzí a brzdí. Na druhé straně se ukázalo, jak rychle byl celý tým schopný na situaci zareagovat, adaptovat se a vyřešit ji. Vlastně nás to docela nakoplo!

Když se teď pro změnu podíváme do budoucnosti, jak ji vidíte?

M: Znáte ten obrázek, jak to vypadá, když něco roste o 1 % denně? To je naše filozofie. Chceme naši službu dál vylepšovat a nabízet stále se rozšiřujícímu okruhu uživatelů a obchodníků. Když nám to půjde tak, jak plánujeme, za čtyři roky bude z Trisbee velká evropská platební platforma.

F: Myslím si, že v oblasti plateb bude na ústupu nejen hotovost, ale i karty. Placení bude čím dál míň viditelné a nebudeme se jím muset zabývat. Nakonec se usměju tady na pana výčepního a jemu přistane na účtu nejen platba, ale i přiměřené dýško.

Co konkrétně plánujete pro rok 2020?

M: Je to pěkná řádka věcí. Například od února budou u našich obchodníků moci kromě uživatelů Trisbee zaplatit také uživatelé multi-bankingové aplikace Richee. Od května naši obchodníci přímo v Trisbee vyřeší také svoji elektronickou evidenci tržeb (EET) – kromě digitálních plateb totiž přidáváme i evidenci plateb v hotovosti. Dále se chystá napojení prvních bank a ještě jedna velká věc, kterou ale zatím nechceme prozrazovat.

F: Vyřešení EET našim obchodníkům bude pecka. Díky nám se nikdo nemusí EET bát. Pak se chceme více zaměřit na dárcovství. Vzhledem k tomu, že jsem dlouho pracoval v neziskovém sektoru, tak vím, jak velké rezervy v té oblasti jsou. A hlavně se rozkročíme do zahraničí. Na to se hodně těším.

Kde berete inspiraci? Co posloucháte? Co čtete? 

M: Hodně si teď čteme knížky o řízení rychle rostoucích firem (Growth Handbook, Blitzscaling, Delivering Happiness, The Airbnb Story, How Google Works apod.), protože právě v těchto dnech se Trisbee přehoupává přes kritickou hranici 10 lidí v týmu. Zjišťujeme, že už všichni nevědí všechno, že pracujeme na několika projektech najednou, že se nevejdeme do jedné zasedačky. Je to trochu stresující, ale zároveň je v tom pořádná dávka adrenalinu, což nám vyhovuje. Jinak já osobně čtu všechno, co mi přijde pod ruku. Jenom za tisk utratím každý týden asi tisícovku. Na nočním stolku mám třeba populárně-přírodovědnou knihu Scale, životopis Karla V. nebo knihy Jareda Diamonda.

F: V týmu máme společný seznam čtiva, takzvaný readinglist, kde sdílíme zajímavé odkazy z oboru. Jinak já už v zásadě poslouchám jen publicistiku na mojí oblíbené stanici ČRo Plus. Mám tři děti, takže když nepracuju, stíhám maximálně už jen čerpat inspiraci od nich.

Počátek nového roku, to je i čas na nové projekty. Co doporučujete mladým podnikatelům? Co je za vás tou pravou esencí úspěchu?

F: Mladí podnikatelé jsou spíš inspirací pro nás. Vyrůstají v době, kdy podnikat je normální. To jim strašně přeju a trochu závidím. Často jen zírám, jak dobře a s jakou energií věci dělají a říkám si, že já na to ve dvaceti připravený nebyl.

M: 1) Drž slovo a vždy ber v potaz zájem své protistrany, ať už je to zaměstnanec, zaměstnavatel, kolega, zákazník nebo investor.

2) Focus, focus, focus.

Děkujeme za rozhovor a přejeme úspěšné roky na poli fintechu, ať už to bude u nás v Čechách, nebo kdekoliv jinde ve světě. 

Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce