Reklama

Již více než 80 fintechů: česká fintech scéna duben 2021

23. 4. 2021 – | Doba čtení: 3 min

fintech scena

Při publikování posledního přehledu českých fintechů jsme získali mohutné reakce a žádosti o doplnění. Tentokrát to ovšem vůbec nebyla jednoduchá záležitost. V České republice působí několik projektů, které jsou poměrně specifické, a původně jsme je do přehledu nechtěli dávat, protože nemají charakteristiku klasické samostatné společnosti. Jenže by bylo škoda je v přehledu nemít a nakonec jsme se rozhodli náš seznam rozšířit o šest fintechů a jeden insurtech. Jsou to v abecedním pořadí General Bytes, Nafirmy.cz, PetExpert, PlatímPak, Refinanso, Ronda Invest a jako poslední pak Up CZ.

Nováčci v našem přehledu

Ne nutně se jedná o nově vzniklé fintechy. Většinou jde o projekty, které doposud nebyly v našem hledáčku a buď se nám samy ozvaly nebo jsme na ně narazili v tisku. A co konkrétně tyto „nové“ fintechy či fintechové služby řeší? Jejich rozsah je opravdu rozmanitý.

GeneralBytes – společnost je poskytovatelem Bitcoin ATM, což je trochu matoucí název, protože tyto „přístroje“ samozřejmě pracují s celou plejádou kryptoměn. Na webu společnosti jich najdete několik desítek. Přístroje General Bytes dodává do více než šesti desítek zemí celého světa.

NaFirmy – je zcela nová společnost poskytující platformu pro P2B půjčky. Téměř vše o tomto projektu shrnuje jednoduchý slogan „Lidé půjčují firmám“. Víc se můžete dozvědět v našem nedávném rozhovoru.

PetExpert – insurtech poskytuje digitální pojištění domácích zvířat, protože i kočka či pes mohou být nemocní. Právě takovou situaci pokrývá pojištění od PetExpert. Insurtech má ambice přesahují ČR a SR.

PlatímPak – jedná se o dalšího zástupce služeb typu Pay Now, Buy Later. Možná, že právě první a poslední slovo tohoto anglického označení se stalo základem názvu této tak trochu bankovní služby.

Refinanso – online refinancování hypotéky. K tomu asi není moc, co dodat. Každý, kdo někdy řešil hypotéku ví, že je to proces zdlouhavý, náročný, plný spousty papírování a nekonečného množství příloh. A pokud to jde udělat digitálně z pohodlí domova, tak to je opravdu velká změna k lepšímu.

Ronda Invest – zaměřuje se na poskytování zajištěných úvěrů malým a středním podnikatelům v Česku a na Slovensku. Svým klientům pak nabízí možnost do těchto úvěrů investovat. Jedná se tedy o P2B platformu přičemž každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí.

Up CZ – benefitní programy, digitální stravenky, dárkové poukazy, jednorázové poukazy. Up prostě pokrývá vše, co se týká zaměstnaneckých benefitů a dá se to nějak překonvertovat na finance.

fintech scena 2021/04
Česká fintech scéna duben 2021, zdroj: redakce.

Nová kategorie

Fintech, spojení financí a technologií, je pojem, který se obecně používá pro všechny technologie, které poskytují nějaké finanční služby či produkty. O fintechové společnosti pak mluvíme, pokud se firma orientuje právě na takové technologie.

Obecně by se tedy mohlo zdát, že do fintechu můžeme zařadit i tradiční banky a jejich projekty, protože i ty propojují finance a technologie. Mnohdy dokonce velmi inovativně. Jenže pak by se náš fintechový přehled stal výčtem bank a bankovních aplikací a asi by trochu ztratil šťávu. A proto se většinou definice fintechu omezuje na dovětek, že jde primárně o nové společnosti (startupy a třeba také challenger banky), které mění způsob, jak lidé či firmy mohou přistupovat ke svým financím a používat různé finanční produkty, a tím konkurují tradičním bankovním institucím.

Ale i tak tu máme šedou zónu. Co když banka koupí nějaký fintech, který se původně vešel do naší definice. Máme ho z přehledu odebrat? A co když banka udělá opravdu nějaký převratný produkt či službu, která se chová poměrně nezávisle a řada lidí ani neví, že k nějaké bance patří. A tak jsme se po určitém zvážení pro a proti rozhodli tyto fintechy, které jsou na pomezí postupně do našeho přehledu také začlenit. A raději jsme tuto kategorii pojmenovali „Bankovní a zahraniční fintechy“, abychom příště ještě nemuseli řešit nejenom, kdo koho vlastní, ale také kam konkrétní fintech regionálně patří.

Aktuálně je v našem přehledu přes 80 fintechů! Pojďte s nám doplnit další. Pokud vám v naší nové kategorii něco chybí, a nebo si myslíte, že nějaký fintech máme nevhodně zařazený, ozvěte se nám!

Další doporučené články

Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min
Benefitní byznys startupům nepřeje

Benefitní byznys startupům nepřeje

Benefitní byznys v Česku a na Slovensku je vysoce konkurenční prostředí. Své o tom ví i slovenský Up, který je na domácím trhu jedničkou...
2. 4. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora