Reklama

O investicích do bitcoinu, 2BMiner a Paraguayi s Jakubem Vejmolou aka Kicomem

2. 11. 2023 – | Doba čtení: 5 min

Zdroj: Kicom a 2BMiner

Jakub Vejmola je známý český youtuber, samozvaný Bitcoin evangelista a především tvůrce nejúspěšnějšího českého youtubového kanálu o kryptoměnách – Bitcoinového kanálu. Nedávno se vrátil z expedice v Paraguayi, kam vyrazil společně s týmem 2Bminer, který pro stovky klientů po celém světě zajišťuje prodej a kompletní servis strojů na těžbu kryptoměn. Jakub tak představí nejen novinky a rady ohledně nákupu a ukládání bitcoinu, ale dostane se i k samotné těžbě kryptoměn a samozřejmě k expedici v Paraguayi.

Základy investování do bitcoinu

Na našem webu se průběžně dozvídáte informace o různých fintechových aplikacích, přes které můžete investovat do bitcoinu a jiných kryptoměn. Zpravidla se to děje tak, že máte tzv. custodial kryptoměnovou peněženku. Něco jako účet v bance. Máte ho pod kontrolou jen tak, jak vám to banka dovolí. A když banka ze dne na den zavře (i to se u nás nedávno stalo), máte po ptákách… tedy po penězích. Takže dnes Kicom představí úplně jiný pohled na věc 🙂

Jsem začínající investor – je pro mě bitcoin a krypto obecně dobrá volba?

Ptáte se bitcoin maximalisty, takže za mě vede spíše bitcoin než krypto. Ale i u něj platí, že do něj má smysl investovat jen v okamžiku, kdy mu alespoň trochu rozumím. Mnoho lidí ve chvíli, kdy cena bitcoinu roste, začne nakupovat, ale vlastně neví, co koupili. Obecně platí poučka, a já se jí držím, investuj do toho, čemu rozumíš. Pokud tedy bitcoinu nerozumím, neměl bych do něj investovat. Pokud do toho trošku proniknu a načtu si, co to vlastně bitcoin je, pak si myslím, že má smysl do toho nějaké peníze dát. Na zvážení každého je, kolik procent svého portfolia do bitcoinu vloží. 

Pokud jsem naopak investor, který investuje delší dobu, mám se raději držet ETF a podílových fondů, nebo mám zkusit bitcoin? 

Zase víceméně platí to, co jsem řekl. Pokud vím, co bitcoin je a jak funguje a co pro mě řeší za problém, tak má smysl se zamyslet nad tím, jestli nechci nějaký ten bitcoin mít. Na ETF není nic špatného, zvlášť pro člověka, který se tím nechce moc zabývat a má rád tzv. pasivní investování, tak ETF je super. Pro mě je to trošku nuda, je to konzervativní cesta. Myslím si, že mít malou část portfolia v bitcoinu má smysl, ale opravdu jenom za předpokladu, že vím, co dělám, a vím, proč jsem si ten bitcoin koupil. 

Můžu věřit custodial peněženkám? Je to riziko, nebo je to to samé, jako když za mě nějaká aplikace kupuje akcie?

Za mě je to riziko. Já nemám příliš důvěru v custodial peněženky. Myslím si, že bitcoin si můžu držet sám, a doporučuju to i svým posluchačům a divákům. Má smysl si koupit českou hardwarovou peněženku, trezor a tam si bitcoin uložit. U custodial peněženky se vzdávám vlády nad svými mincemi, svěřuju ji někomu jinému, zkrátka tu zodpovědnost jsem na někoho přehodil. Už se historicky stalo, že lidé, kteří měli uložené na custodial peněžence nebo na burze peníze, o ně přišli. A to třeba po krachu druhé největší burzy FTX. Takže já v tomto směru rozhodně nedůvěřuju nikomu, věřím jenom sám sobě a mám všechny svoje bitcoiny na trezoru. 

Může si běžný uživatel pořídit kryptopeněženku a pak ji jednoduše používat? Nebo je to něco, co snad ani nemá zkoušet? 

Samozřejmě má smysl si koupit kryptopeněženku, ideálně hardwarovou. Mimochodem Trezor teď spustil úplně nové modely, které jsou moc krásné a daleko jednodušší na používání. Vlastně je to skutečně to nejmodernější, co si dneska člověk může pořídit. Doporučuju tedy si spravovat svůj bitcoin sám, koupit si trezor a pustit se do toho. Není na tom zase nic moc tak těžkého. Dříve to bylo daleko nepřístupnější a bylo to skutečně jenom pro IT specialisty. Dneska se v tom dá v pohodě zorientovat, je to už skousnutelný pro nováčka.

Investování do bitcoinu ve velkém aneb něco málo o těžbě

Pokud náhodou máte prostředků víc, než je zdrávo, tak si můžete třeba dovolit úplně jiný způsob investování do bitcoinu. Můžete se stát těžaři. Ale takové rozhodnutí a konkrétní kroky je třeba nechat raději odborníkům a ideálně, když vás u toho nebude tížit svědomí, že právě kvůli vám vymírají lední medvědi a mizí sníh ve Švýcarsku.

Nedávno byl hostem tvého podcastu Jakub Hlavenka z firmy 2Bminer, která pro stovky klientů po celém světě zajišťuje prodej a kompletní servis strojů na těžbu kryptoměn. Jak jste se seznámili?

Mám povědomí o tom, kdo se v kryptoměnovém světe pohybuje, takže jsem o nich slyšel, ale potkali jsme se na jedné akci, které se říká „Bitcoin a víno“, kde se ve vinném sklípku na jižní Moravě jednou za půl roku schází bitcoinová komunita.

Je to takové neformální setkání bitcoinové komunity. Kluci z 2Bminer se na jedné z těchto akcí ukázali, všem se představili a řekli, co dělají, což bylo poměrně zajímavé.

Poté jsme se viděli v Liberci na akci Cryptobyte a pak v Paraguayi. Opravdu. Kluci přišli s tím, že budou zahajovat novou miningovou operaci v Paraguayi, kam pojedou na inspekci, a pokud chci, můžu jet s nimi, protože by to mohlo být zajímavé téma i jako video pro Bitcoinovej kanál… 

Právě cesta do Paraguaye byla hlavním tématem našeho společného streamu, ale také to, jak funguje vlastně celý byznys 2Bminer, proč těží, kde těží, jaká jsou právě konkrétní specifika daných zemích, proč je to jiné v Paraguayi a jiné v Emirátech a ve Spojených státech. Řešili jsme i to, jaký smysl má pro člověka těžit, jestli třeba není jednodušší si prostě koupit bitcoin, a také jsme mluvili o návratnosti těch strojů. Koho bitcoin zajímá, tak ať si to určitě pustí. Věnujeme se v něm bitcoinu celé dvě hodiny

Co tě v Paraguayi nejvíce zaujalo? 

Určitě vodní elektrárna Itaipú, to je opravdu neskutečné dílo, člověk si připadá opravdu malinký oproti tomu, co tam vyrostlo. Dílo, na které padly tuny a tuny betonu a vybudovat ho musela být obrovská dřina, ta hráz je snad 200 metrů vysoká. To bylo extrémně zajímavé. Člověk nemá možnost se za život podívat na taková místa. Všichni známe sightseeing. V Paříži jdeme na Eiffelovku a v Americe se podívat na sochu Svobody. Málokdy se jedete podívat na takovou technologickou stavbu. Je to obrovský kolos a člověk si uvědomí, jakou sílu ta příroda má, protože, jak už jsem někde říkal, Itaipú vyrobí sedmkrát víc elektřiny než náš Temelín. Tak obrovskou sílu má voda, která tam roztáčí turbínu. Je to zajímavé, že my doteď používáme poměrně jednoduchý systém jakéhosi mlýnu, akorát že jsme ten mlýn samozřejmě udělali extrémně efektivní a dneska tím vyrábíme elektřinu.

Čím tě Paraguay překvapila?

Upřímně mě překvapilo, že tam málo lidí mluví anglicky, a to opravdu velmi málo. Je to problém i v lepších hotelech a restauracích. Na recepci hotelu umí třeba jenom jeden člověk anglicky. V jednom z hotelů nemluvil v podstatě anglicky nikdo, naštěstí jsme měli průvodce a Jakub Hlavenka z 2Bmineru trochu španělsky umí. Já osobně bych byl úplně ztracený, protože, jak říkám, španělština tam naprosto dominuje. Na letišti při odbavování jsme to dávali dohromady rukama, nohama, protože děvčata anglicky zkrátka neuměla. Na mezinárodním letišti.

Jaké další země považuješ za ráj pro těžaře? 

To je v podstatě jakákoliv země, kde je levný proud. Hodně zajímavý je a bude Střední východ, i když teď se tam samozřejmě dějou nepěkné věci, takže doufám, že to zůstane alespoň trošku politicky stabilní, protože jinak to byznys samozřejmě ohrožuje. Nechci být cynický, a to, co se tam děje lidem, je samozřejmě strašné, ale pokud se mám zamyslet nějak racionálně i nad byznysem, tak tohle je něco, co může zamávat s důvěrou firem v té části světa investovat. Jinak do budoucna to budou země, kde budou lidi schopni nabídnout levný proud, což třeba klidně jednou může být Afrika, dále celá Jižní Amerika, která už je zajímavá, také Spojené státy… Víceméně jakákoliv země, kde lze sehnat levný elektrický proud, může být pro těžaře rozhodně zajímavá a samozřejmě je potřeba stabilní politické prostředí. 

Chystáte se zase někam vyrazit s 2Bminer? 

Mluvili jsme se o možnosti letět do Spojených arabských emirátů. Je tak možné, že spolu ještě vyrazíme vlastně do tepla, protože by to bylo případně v prosinci, a mě samozřejmě zajímá, jak vypadá těžba zase v úplně jiné zemi, protože Paraguay a Spojené arabské emiráty jsou dva výrazně rozdílné světy. 

Čím aktuálně žiješ? 

Já aktuálně rozhodně žiju svými dvěma dětmi, mám dvojčata, holku a kluka, tři a půl roku… A je to ta nejlepší věc, co se mi kdy v životě stala, takže se snažím být aktivní táta, ne vždycky se mi to úplně daří, ale musím říct, že rozhodně žiju svýma dětma, svojí rodinou. To je to nejvíc, co v životě mám.


Děkujeme za rozhovor a ať se bitcoinu daří!

Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min
Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min

Barbora Vrátilová

Další články autora