Reklama

O tom, jak chytře nakupovat na internetu a dostat část peněz zpět, o kryptoměnách, ale i o tom, proč budou zaměstnanci Tipli.cz dostávat mzdu v litecoinech

Rozhovor s Michalem Hardynem, CEO jednoho z největších českých cashbackových portálů - Tipli.cz.

22. 3. 2018 – | Doba čtení: 5 min

Cashbackovým portálům jsme se na stránkách fintechcowboys zatím moc nevěnovali. Celosvětově nicméně vzniká hodně zajímavých projektů, a tak jsme se rozhodli prozkoumat české vody a oslovili s žádostí o rozhovor Michala Hardyna. Michal je hodně aktivní na Twitteru, a proto byl pro nás logickou volbou.

Jsme rádi, že naši žádost o rozhovor přijal a my vám tak dnes můžeme odkrýt, co Tipli.cz připravuje. Rozhovor probíhal v den Michalových narozenin (dodatečně všechno nejlepší) v kancelářích u Černé Labutě, kde Tipli.cz „okupuje“ už dvě patra.

Michale, můžeme projekt Tipli.cz představit našim čtenářům?

Tipli.cz je klasický cashback portál, který vrací lidem peníze z jejich nákupu. Přidáváme i další věci, které lidem pomůžou nakupovat na internetu s využitím kupónů, slevových kartiček či letáků s akčním zbožím. Snažíme se našim uživatelům co nejvíce ulehčit nakupování. Zároveň budujeme komunitu a naším cílem je udělat z Tipli.cz jakési centrum, hub, pomocí kterého budou lidé moci nakupovat chytře, tedy tak, aby při utrácení získali něco navíc. Záměrně neříkáme, že chceme, aby naši uživatelé ušetřili, my naopak chceme, aby utráceli, ale aby to dělali chytře.

Tipli.cz vznikl akvizicí portálu eRabat. Jak si od svého založení vedl? A jaký byl uplynulý rok?

Po 15 měsících máme v Česku (Tipli.cz), na Slovensku (Tipli.sk) a v Polsku (Tipli.pl) 350 tisíc registrovaných uživatelů. Zaměstnáváme 35 lidí, většina z nich sedí v kanceláři v Praze, technické profese sídlí také v regionech. Ziskoví dnes ještě ale nejsme, tak jako v zásadě všechny startupy masivně investujeme do našeho růstu. Avšak příští rok by se situace měla obrátit a růst si už budeme financovat sami, měli bychom se dokonce přehoupnout i do ziskové fáze.

Produktů podobných Tipli.cz je na českém trhu několik, proč bychom se měli rozhodnout právě pro ten váš?

Znalejšímu člověku se může zdát, že trh je přesycen nejrůznějšími cashback portály (pozn. redakce: například Plná peněženka), avšak naše čísla ukazují něco jiného. Cashback portály zná jen velmi malé procento lidí a podle našeho názoru je tato oblast ještě hodně na začátku.

A proč Tipli.cz? Především v celé řadě obchodů dostanou uživatelé Tipli.cz nejvíc peněz zpět. Dále máme nejširší portfolio produktů (letáky, slevy, kupóny). Zároveň se snažíme, aby od nás naši zákazníci dostávali co nejlepší servis, investujeme hodně finančních prostředků, abychom byli nejlepší a naši zákazníci se u nás cítili dobře.

Náš největší problém s platformami podobnými té vaší je fakt, že při každém nákupu se musíme soustředit na to, abychom nákup uskutečnili jejich prostřednictvím … a upřímně v mnoha případech zapomeneme. Je tento problém vůbec možné nějak řešit?

My máme rozšíření pro internetový prohlížeč, které vás upozorní, že se právě nacházíte na webu, kde prostřednictvím Tipli.cz můžete získat zpět procenta z nákupu. Toto rozšíření používají desítky procent našich uživatelů. V tuto chvíli také analyzujeme, zda by se něco podobného nemohlo využít i v mobilech, určitě bychom to chtěli našim uživatelům nabídnout.

Zdroj: Web – Tipli.cz

 

Jak rychle vyplácíte odměnu? Jaký je vůbec proces, můžete nám jej trochu přiblížit?

Vyplacení samotné odměny chvíli trvá. My vám jako našemu zákazníkovi v řádech několika minut ukážeme/zaregistrujeme odměnu. Samotné vyplacení je ale trochu zdlouhavější proces. Po registraci odměny nastává lhůta jednotek (od 2 do 8) týdnů, kdy daný e-shop doručuje zboží anebo vy jako zákazník máte ze zákona právo na jeho vrácení. Pokud bychom odměnu vypláceli dříve a zákazník by zboží vrátil, způsobili bychom e-shopu ztrátu. I proto samotný proces vyplácení odměny chvíli trvá.

Jak se Tipli.cz obecně staví k tomu, že banky prostřednictvím PSD2 otevřou své brány třetím stranám? Vidíte v tom pro sebe nějakou výhodu a možnost, jak uživatelům ještě více zpříjemnit používání vašich služeb?

V tuto chvíli žádný projekt v souvislosti s PSD2 nemáme. Chtěli bychom se ale více dostat do kamenných prodejen, protože v tuto chvíli poskytujeme našim zákazníkům kvalitní služby při nákupech jen na internetu. Přemýšlíme nad produktem ve formě karty, mobilní aplikace anebo něčeho úplně jiného. V zahraničí se využívá například propojení platební karty nebo skenování účtenek. Toto téma je pro nás každopádně důležité a hodně se jím zabýváme, určitě nic nechceme podcenit.

Dnes je jednoznačným trendem mobil. Má Tipli.cz mobilní aplikaci, anebo plánuje její uvedení v blízké budoucnosti?

V tuto chvíli mobilní aplikaci nemáme, ale určitě ji chceme. V tuto chvíli mezi našimi prioritami není, viděl bych to spíš na rok 2019. Teď naše kapacity soustředíme na uvádění produktů na nových trzích. Nicméně uvědomujeme si, že trend je naprosto jasný: jsou jím mobilní telefony, které budou v našich životech zaujímat stále větší a větší roli. Počítače už přecházejí do ústraní a budou se používat pouze k práci, vše ostatní se bude řešit na mobilu.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Na co se uživatelé můžou těšit? Nějaké překvapení?

Před několika dny jsme oznámili akvizici webu PestryJidelnicek.cz, který má 1,2 milionu uživatelů. Podnikání v oblasti zdravého životního stylu vnímáme jako náročné, ale také atraktivní a perspektivní, a i z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro tento krok.

Zdroj: Web – Pestryjidelnicek.cz

Z dlouhodobějšího pohledu bych naši strategii s Tipli.cz rozdělil na dva směry. Jeden z dalších trhů, kam bychom rádi vstoupili, je Rumunsko, chceme růst také do dalších zemí. Další věcí je pak určitě rozšíření do kamenných obchodů. V tuto chvíli je pro nás paradoxně jednodušší expandovat na další trhy než se domluvit s hrstkou kamenných obchodů… teda alespoň to tak vypadá.

Michale, pracujete na hodně projektech. Jakým způsobem to všechno stíháte?

V tuto chvíli mám dva velké projekty, Tipli.czVimVic.cz, u obou mám investiční partnery z KOOPEO Ventures (pozn. redakce – KOOPEO Ventures je investiční společnost, která vlastní 70% podíl společnosti). Všichni máme den stejný, jedna z věcí, která mi pomáhá, je, že přemýšlím nad tím, co jím, a subjektivně mám pak pocit, že mám víc energie. To způsobuje, že vlastně ani nemusím spát tolik, jako průměrný člověk, spíš o něco méně. K asi nejzásadnější změně v mém životě patří to, že už nejím maso. Myslím, že mi to také dost pomáhá.

Nemůžu si odpustit otázku ohledně kryptoměn. Na Twitteru jsem zahlédl spoustu vašich příspěvků. Jak se na kryptoměny máme podle vás dívat?

O kryptoměny se zajímám spíš proto, že mi přijdou jako hodně poutavé téma. Jak to s nimi nakonec dopadne, to neví nikdo, ale velice rád o tomto tématu do podrobností píšu, protože mi to dává volnost psaní bez zábran. Když píšu o našich projektech Tipli.cz. nebo VimVic.cz, někdy mi kolegové vytknou, že jsem až moc otevřený. To je jedna věc.

Další věc pak je, že plánujeme zapojit kryptoměny do výplatních pásek našich zaměstnanců. A zároveň bychom také rádi vypláceli odměny získané v obchodech v kryptoměnách. Uvažujeme o litecoinu. V tomto ohledu cítím velký respekt k Alze, která na tomto poli patří k prvním průkopníkům.

I my bychom se chtěli připojit k průkopníkům na tomto poli, protože kryptoměnám věříme. Dělali jsme si průzkum a výplatu odměn v kryptoměnách by ocenili mnozí naši uživatelé. Tak proč tuto technologii nepodpořit.

Vyčerpali jsme všechny otázky a nezbývá nám tedy, než poděkovat a popřát hodně úspěchů. Dotazy, poznámky a připomínky pište na náš učet na twitteru @fintechcowboys. Budeme se těšit.

Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min
Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min

Miloš Sonták

Nadšenec do finančních a technologických inovací, které dokáží zjednodušit každodenní život. Pracuje více než 10 let v bankovnictví a technologických firmách…

Další články autora