Reklama

Petr Dvořák o budoucnosti bankovnictví, první virtuální bance, ale i o štěstí a životní spokojenosti

19. 7. 2016 – | Doba čtení: 5 min

Zdroj: Rozhovor

Je čtvrteční odpoledne, sedím v sametovém křeslu v kavárně Coloré a čekám na svého dnešního hosta. Čas si krátím pozorování odrazů lidí  za  skly okna do nádherného letního dne. Prudké sluneční světlo deformuje venkovní obrazy a vy si trochu připadáte jako ve futuristickém filmu. Což je příznačné. O budoucnosti, inovacích ale i štěstí si dnes budeme povídat s Petrem Dvořákem.

Petr sám sebe označuje za technologického podnikatele. Začátky jeho kariéry jsou silně spojené  se společnosti Inmite, která ve své době patřila k  nejvýznamnějším vývojářským studiím pro mobilní aplikace v ČR. Během své kariéry vystřídal pozice na různých technologických postech.  Po akvizici Inmitu společností Avast se Petr rozhodl zavedenou firmu opustit a nastoupit vlastní cestu podnikatele. Výběr oboru byl víceméně daný, jeho záliba ve financích a technologiích jeho cestu tak trochu předurčila.

Petře, v první řade děkuji za přijetí pozvání na dnešní kávu. Udělalo nám to v redakci velkou radost. FintechCowboys je magazín o FinTechu a tak mi nedá nepoložit svoji první obligátní otázku, kterou trápím každého. Jak vy osobně vnímáte a definujete pojem FinTech?

FinTech je vlastně vylepšování a distribuce finančních produktů skrze nové kanály a pokročilejší technologie. Osobně vnímám přínos technologického světa pro finanční v tom, že  produkty se pomocí technologií stávají dosažitelnější pro širokou populaci. Dále je to jistě velká příležitost pro technologické firmy. Avšak v žádném apokalypticko-likvidačním scénáři fintechu vůči bankám, o kterém se často mluví, nevěřím, že přijdou fintech firmy a požerou banky. To se podle mně nestane.

V tuto chvíli pracujete na zajímavém FinTechovém projektu, který jste pojmenoval Zingly. Řekněte nám o něm něco. 

Projekt Zingly vznikl náhodou. (Úsměv). Teda abych to uvedl na pravou míru, technologické jádro Zingly tvoří bezpečnostní řešení PowerAuth a ten byl jakýmsi náhodným produktem.  Jedna česká banka mě požádala, jestli bych jim nemohl navrhnout řešení pro bezpečnost mobilního bankovnictví. Sepsal jsem pro ně dokument a jelikož jsem měl chvilku času, naprogramoval ve svém volnu takové malé testovací demo pro schéma bezpečnosti, které jsem navrhl. Nakonec se z toho však vyklubalo plnohodnotné řešení, které banka rovnou použila. A tím to tak trochu vše začalo. Projekt Zingly je pak vlastně jakousi virtuální bankou na vašem mobilním telefonu. V první fázi dokonce ani neuvažuji o webové verzi aplikace, vše se bude odehrávat na mobilu. Koncem roku bych rád představil základní verzi produktu, který bude primárně určen pro iOS.

Zingly - Historie transakcí
Zingly – Historie transakcí

Takže už i česká fintech scéna bude mít svoji virtuální banku? Pokud se teda na Zingly podíváme produktově, co to bude umět?

Bude se jednat o jednodušší, rychlejší a bezpečnější aplikaci pro mobilní bankovnictví. V první řade se chci zaměřit na platby. Uživatel si do Zingly bude moct propojit všechny svoje bankovní účty a spravovat je z jednoho místa. Zingly bude aplikace, která nabídne především jednoduché a uživatelsky příjemné rozhraní. Chci představit aplikaci, která bude mít nejen líbivý design, ale zároveň bude důvěryhodná. V souvislosti s integrací aplikací třetích stran a bank se hojně rozebírá otázka soukromí uživatelů, dat a jejich následné využívání těmito třetími stranami. Zingly bude uživatelská data šifrovat a sama k nim nebude mít přístup ani je nebude ukládat.

Na virtuální banku jsou platby dost málo. Kde vidíte další rozvoj?

Ano, to máte určitě pravdu. Produktová roadmapa Zingly je široká, nyní se soustředíme na základ. To je totiž ta „těžká věc“ – udělat aplikaci, do které se dají přidávat různé banky a posílat platby. Následně plánuji nabízet i další služby, které se budou týkat úvěrových produktů, pojištění, ale i investic. Mojí ambicí však není budování obsáhlého finančního tržiště. Chci umožnit uživatelům aby využívali svoje bankovní účty k účelům, k jakým je využívají doposud, ale s komfortem technologií, které máme už dostupné. Ze statistik vyplývá, že průměrný uživatel disponuje 1,9 účtu. Máme tedy hlavní banku a něco jako vedlejší banku, kde využíváme pouze určité finanční produkty (např. spořící účty, investujeme či čerpáme úvěr). Moje aplikace virtuální banky ulehčí, zpříjemní a zjednoduší management financí.

Zingly - přehled zůstatků
Zingly – Přehled zůstatků

Jak byste definoval svoji budoucí uživatelskou základnu? 

Z povahy služby to budou early adopters, geekové. V první fázi bych rád přilákal aspoň 5 tisíc klientů – tzv. měsíčních aktivních uživatelů. Cílit budu na domácí trh. Primárně plánuji propojit svoje řešení s českými bankami. V dalších fázích však svůj produkt vnímám spíš z celoevropského pohledu. Minimálně bych se chtěl stát silným hráčem pro střední a východní Evropu.

Dobře, vraťme se k tématu virtuální banky. To bude ale hodně papírování. Jak se těšíte na jednání s úřady?

Nechci se ucházet o plnohodnotnou bankovní licenci. Tam moje ambice nevedou – nechci držet peníze uživatelů, chci pouze vyrobit distribuční kanál nad účty již existujících bank. Uvědomuji si však, že postupem času budu muset řešit registraci u ČNB, minimálně jako poskytovatel platebních služeb malého rozsahu.

Zingly - Nakupujte z mobilu
Zingly – Nakupujte z mobilu

Petře, pořád mluvíme jen o práci, ale co soukromí. Jak například relaxujete?

Jezdím na motorce. Propadl jsem tomto koníčku teprve nedávno a jsem rád, že to nebylo na střední škole, to bych asi nikdy nedostudoval. (smích).

Jak udržujete krok s novinkami a trendy v oboru. Jaké kanály využíváte ke vzdělávání?

Primárně používám dva zdroje. YouTube a Twitter. Twitter je úžasná cesta jak přijímat komprimované informace. Sledujete vybrané kanály či osoby a na základě krátkého tweetu se rozhodnete, jestli kliknete a čtete dál, či nikoliv. Geniální.

Další médium, které aktivně využívám je YouTube. Rád se dívám na businessová témata. Mám rád například Guye Kawasakiho, Setha Godina, Jacka Welsche, odebírám This Week in Startups od Jasona Calacanise a více dalších zdrojů.

Petře, dáte našim čtenárům nějaké zajímavé tipy na kanály či osobnosti, které je vhodné na sociálních sítích sledovat.

V rámci firemního Twitter účtu Lime máme připravený celý seznam zdrojů, které používáme.

Na YouTube bych začal s This Week in Startups od Jasona Calacanise dále určitě Guy Kawasaki, Seth Godin, Jack Welsch, no a automatická doporučení se pak postarají o dohledání zbytku.  YouTube už mám v tomto směru poměrně dobře „naladěný“.

Jakou knihu jste naposledy přečetl? Co čtete nejraději?

Asi vás zklamu, protože abych se přiznal nejsem žádný náruživý čtenář. Přečetl jsem Malého prince, to ano, z poslední doby třeba „Bohatý táta, chudý táta“ – to je taková celkem profláklá motivační kniha od Roberta Kiyosakiho, ke které jsem musel překonat jistý vnitřní odpor abych ji vůbec začal číst, ale čtení mně prostě příliš nebaví a nikdy nebavilo. Už delší dobu mám rozečtený životopis Steva Jobse, ale netuším jestli jej vůbec dočtu. Třetím rokem totiž čtu knihu od Jacka Welsche a ještě to nedopadlo, takže asi ani Jobs nedopadne. (Smích)

Poslední otázka. Považujete se za šťastného člověka?

Víte, štěstí není tak jednoduché definovat. Práce s Michalem Šrajerem v Inmite byla z tohoto pohledu poměrně dobrá lekce – byli jsme oba velmi jinak stavění a v rámci firmy jsme byli silní antagonisté. Každý vnímáme a definuje svoje štěstí po svém. Já jsem šťasten když můžu pracovat na věcech které pro mně představují výzvu, ve kterých dochází k jistému konfliktu a souboji, potřebuji dělat věci do kterých se můžu ponořit naplno. To je moje definice štěstí. Někdo ale definuje štěstí úplně jinak, štěstí jsou denní radosti, které na cestě zažíváte. Ať je to jakkoliv, já jsem dnes šťasten.

Petře, děkuji za rozhovor a ať se Vám daří!

 

Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min
Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce