Reklama

Rozhovor: digitální podepisování s iSmlouvou

13. 5. 2020 – | Doba čtení: 5 min

ismlouva ondrej synovec

iSmlouva byla spuštěna v roce 2019 jako webová aplikace k vytváření a uzavírání právně závazných dokumentů pomocí elektronického podpisu. O tomto fenoménu, který v příštích letech posune celý digitální svět, jsme si popovídali s Ondřejem Synovcem, CEO společnosti.

O společnosti

Kdy se zrodil nápad s iSmlouvou a co předcházelo jejímu vzniku?

Dobrý den, ten nápad se zrodil asi někdy v roce 2013. Tehdy jsem vedl digitální agenturu a vlastně mě nikdy nepřestalo překvapovat, kolik věcí se dnes stále řeší zastaralým způsobem. A to právě i ve firmách, které by měly být nositelem jakési změny. Poslední kapkou byl klasický předávací protokol k nějakému projektu – za roky práce se ke mně vrátily asi tři. A znáte to – pak si od vás může prakticky kdokoli nárokovat seberozsáhlejší změny v rámci původní ceny. Napadlo mě tedy vytvořit službu, která by umožňovala vytvářet a uzavírat závazné dohody odkudkoli a v reálném čase. Tehdy ale ještě trh nebyl jaksi připraven. Dnes už je situace zcela jiná.

Od roku 2014 platí evropské nařízení eIDAS, které uznává elektronicky podepsaný dokument jako právně závazný – stejně jako jeho papírový ekvivalent. iSmlouva funguje od roku 2019. Jak to fungovalo s elektronickými podpisy v tomto mezidobí?

Nebudu si tady hrát na objevitele Ameriky, na celosvětovém trhu samozřejmě již nějaká řešení existují. V iSmlouvě se ale v současnosti zaměřujeme především na tuzemské podnikatele a jednotlivce. Jako takovým se jim snažíme přinést co nejlepší řešení směrem k jejich potřebám. Zároveň také disponujeme kompletní podporou v českém jazyce.

Současná situace mnohým firmám nehraje do karet. Vám naopak mohla výrazně pomoci. Jak se změnil váš business od začátku koronavirové krize?

Situace, která aktuálně panuje je samozřejmě nešťastná. Zároveň si s ní ale pojím ještě jeden přívlastek – bezprecedentnost. Jsem realista, zároveň si ale myslím, že bychom měli na každou krizi pohlížet také jako na příležitost. Samozřejmě tady teď můžeme sedět s hlavou v dlaních a čekat až se to přežene. Anebo jako lidstvo otočit směr. iSmlouvě a dalším digitálním řešením to samozřejmě pomohlo urychlit adopci do společnosti. Máme klienty, kteří třeba zájem už měli, jednání se ale táhla, na všechno bylo dost času. Nyní pochopili, že jde do tuhého a mohou se dostat i do situace, kdy budou podepisovat digitálně anebo vůbec.

ismlouva

Klienti

Představím si spoustu odvětví, kde může služba výrazně pomoci. Kdo patří mezi vaše klienty a jaké druhy smluv mohou pomocí iSmlouvy podepisovat?

Ten výčet je prakticky nekonečný. Od distribučních služeb přes realitní kanceláře až po autoservisy. Díky tomu, že naše platforma ale není uzavřená a každý si do ní může nahrát dokument, který si sám sepíše, je těch omezení opravdu jen minimum.

Co všechno díky této inovaci firmy získají? Nastíníte nám, jaké benefity mohou po nasazení digitalizace smluvních dokumentů vyplynout?

Úspora času, nákladů, papíru, lidské práce… Efektivní práce je dnes ceněna nad zlato, a právě chytrá řešení, za jaké považuji i iSmlouvu, jsou v tomto směru nositelem změny. Máme klienty, jejichž workflow při uzavírání jednoho dokumentu, jsme zkrátili o 90 procent. Přepočítat si to na peníze není až tak složité.

Jsou firmy, pro které vaše služba není vhodná nebo se stalo, že by některá společnost službu odmítla? Proč se tak děje?

Aktuálně firemním zákazníkům nabízíme možnost implementace iSmlouvy s jejich vlastními CRM a dalšími systémy. Možnosti využití se tak ještě rozšiřují. iSmlouva ale zatím není vhodná například pro ty, kteří na denní bázi komunikují se státní správou – v tomto směru zatím není úplně jasné, jak se budou na digitálně uzavřené dokumenty úředníci dívat. To ukáže až čas. A odmítnutí? No samozřejmě – nepřinášíme spásu lidstva, aby nás všichni chtěli hned na začátku. Pokud naše řešení někdo odmítne, tak jsou to většinou firmy, pro které je toto prostě příliš revoluční. Je to jako se zaváděním emailů před 25 lety. Papírový dopis byl standard. A kde je dnes?

Mohou smlouvu mezi sebou podepsat i dva lidé, například na pronájem nemovitosti? Je tento segment pro vás zajímavý?

Ano, to je dokonce jeden z typických příkladů. Tento segment je pro nás velmi zajímavý a mezi našimi klienty již máme několik větších či menších realitek. Je to jeden z oborů, kde je rychlost reakce důležitá. Pokud klientovi něco ukážete a dáte mu možnost ihned podepsat, výrazně to snižuje procento odmítnutí. Každá hodina se počítá. A teď si představte, kolik těch hodin je, když mu musíte papíry posílat poštou nebo kurýrem. A to nemluvím o nákladech.

ismlouva

Technické řešení

Pokud se rozhodnu, že chci jako firma iSmlouvu využívat. Za jak dlouhou dobu jste schopni mi řešení do firmy naimplementovat a co vše pro to musím udělat? Na jaká omezení během implementace můžeme narazit?

V nejjednodušší verzi můžete svůj první dokument k podpisu poslat asi za 9 minut od teď. Stačí jen využít naše web rozhraní a registrovat se – přičemž těch 9 minut zahrnuje i čas na registraci. Firmy nicméně většinou požadují robustnější řešení. Samotná implementace může proběhnout v řádu hodin. Pak už bude záležet na tom, co konkrétně budete chtít.

Pokud potřebujete propojení s API, které zatím neznáme, samozřejmě to chvíli potrvá. Naše databáze se ale zvětšuje doslova každým dnem. Obecně bych mluvil několika málo dnech. Klienti jako DODO například oceňují flexibilitu a řešení šité na míru – řešíme to s nimi teď a rychle. Nejsme korporace.

iSmlouvu je možné díky API napojit na libovolnou aplikaci. S jakými typy služeb iSmlouva nachází uplatnění nebo by najít mohla?

Troufnu si říci, že prakticky s jakýmkoli systémem, který se používá při práci a řešení nejrůznější agendy. Omezení samozřejmě existují, naši vývojáři se ale snaží pracovat tak, aby individuálnímu klientovi vždy přinesli to nejlepší řešení. Samozřejmě se může ukázat, že nějaká kombinace nemá smysl, jsme ale poměrně flexibilní.

Uvádíte, že k otevřeným datům ze smluv nemá nikdo přístup, ani vy ne. Jak je celkově v rámci iSmlouvy řešena bezpečnost?

Přesně tak, ze zákona ani nesmíme. Všechna data jsou uložena na serverech v České republice a náležitě zašifrována.

Konkurence a plány do budoucna

Má iSmlouva v ČR nějakou konkurenci?

V přímé podobě ne. Existují nicméně řešení, která zčásti umí i to, co my. My se zaměřujeme výhradně na podpis a co nejjednodušší provedení bez omezení. Některé firmy šli cestou, že si podobnou aplikaci navrhnou sami. Je to také řešení, byť vezmeme-li v potaz cenu za realizaci, nedává podle mě moc ekonomický smysl. Je to jako si navrhnout vlastní Office. Proč, když je tu levné a odladěné řešení s neustálou aktualizací?

V Česku poslední dobou hodně rezonuje projekt bankID (s očekávaným fungováním od roku 2021). Pokud banky budou chtít umožnit přihlašování do aplikací a podepisování třeba i smluv pomocí bankovní identity, tak který podpis bude silnější – iSmlouva nebo bankID?

BankID je pro mě osobně velmi zajímavým fenoménem. Dokud je ale celý projekt bankovní identity v plenkách, raději bych se vyhnul poměřování. Můžu jen dodat, že i v tomto oboru se aktuálně snažíme navázat zajímavá partnerství.

Prozradíte nám, jaké máte s iSmlouvou plány a zda chystáte do budoucna nějaké novinky?

Samotnou platformu posouváme každým dnem dopředu. Na tento rok chystáme ještě mobilní aplikaci a první vstup mimo české vody. To bychom ale předbíhali.

Klíčový je pro nás český trh a přidání dalších důležitých partnerů do portfolia, abychom začali měnit trh a jeho uvažování. Tak jako jsme změnili procesy například v DoDo nebo Rohlíku. Digitální řešení agendy podpisů je další stupeň v evoluci firem a na tomto musíme u nás ještě hodně zapracovat.

A to je konec našeho povídání, ale iSmlouva toho určitě ještě řekne hodně a budeme se na to těšit. Děkujeme za hozhovor!

Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min

Eva Bartůňková

Další články autora