Reklama

Rozhovor s Fondee: první kroky k miliardě

1. 4. 2020 – | Doba čtení: 5 min

jan hlavsa, fondee

Březnové rozhovory v České republice probíhaly buď v rouškách a nebo vzdáleně. Právě druhou variantu jsme zvolili pro rozhovor s jedním z nejnadějnějších českých startupů, investiční společností Fondee. Pokud nevíte, co Fondee je, nevíte, co s penězi a nebo se prostě jenom chcete ochytřit, jak založit výdělečný startup, pak jste na správném místě.

Z Fondee mám na drátě (může se to tak snad říct v době chytrých telefonů) Jana Hlavsu, spoluvlastníka a spoluzakladatele v jedné osobě.

Začátky

Honzo, kde a jak vznikl nápad na Fondee?

S manželkou Evou jsme se potkali na vysoké škole při studiu ekonomie. Společně jsme pokračovali do Londýna, kde jsme studia dokončili a oba zahájili kariéru. Manželka dostala po studiích v Cambridge místo v Morgan Stanley, kde časem získala pozici viceprezidentky pro risk management. Já jsem si prošel Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj, následně jsem působil v Rio Tinto a pak v private equity v Londýně.

Přelomovým okamžikem bylo narození dcery, které bylo impulsem pro návrat do Prahy.

Po návratu jsme si udělali malou dvouměsíční dovolenou na Šumavě, kde jsme chodili po lesích a vymýšleli, čemu se věnovat. Zvítězil nápad na službu, která v roce 2017 u nás nebyla. Ten nápad později dostal jméno Fondee.

Opravdu u nás nic podobného nebylo?

Trh pro retailové investory, pokud chtějí investovat do akcií a dluhopisů není vůbec jednoduchý. Pro běžného klienta se vyznat v produktech – vědět, do čeho investovat, a rozumět tomu, kolik je taková investice stojí, je prakticky nemožné. V porovnání s jakýmkoliv jiným trhem, je neskutečné, jak funguje. Kdybych to měl přirovnat k trhu s auty, tak je to podobné, jako kdybych šel do autosalonu a vybral si auto, aniž by mi kdokoli řekl, jaký má výkon a kolik stojí.

Naše investiční platforma je založena na tom, že je zcela online, jednoduchá a transparentní. Snažíme se transparentně lidem vysvětlit, co si u nás kupují, co mohou očekávat a kolik je to stojí.

Snažili jste se svoje hypotézy nějak potvrdit nebo jste šli takříkajíc na jistotu?

Na začátku jsme si hypotézu nijak nepotvrzovali. Věřili jsme, že pro podobný produkt bude u nás existovat poptávka.

Hypotézu se nám podařilo potvrdit až naším nedávným průzkumem. U agentury Perfect Crowd jsme si nechali udělat průzkum a byli jsme překvapeni výsledky. Vypadalo to, že Čechům stačí k investování spořící účet s téměř nulovým nebo maximálně jednoprocentním úročením. A třeba jsme čekali, že mladí lidé budou o něco více otevření a informovaní, ale ani to se neprokázalo. Takže příležitost pro nás tady byla a stále je.

Dobře, jak bylo složité se od nápadu dostat ke skutečné firmě?

V roce 2017 jsme založili Fondee a ještě ten samý rok jsme získali licenci od ČNB. Následně jsme začali hledat brokera, se kterým bychom spolupracovali. Formálně jsme vedeni jako zprostředkovatel a potřebujeme mít partnera, který vykonává jednotlivé příkazy, a drží aktiva a prostředky klientů.

V roce 2018 jsme se pak vrhli na marketingovou strategii a kódování. S fungujícím produktem jsme pak několik měsíců prováděli ladění našich algoritmů. V září 2019 jsme spustili první pilotní vlnu „friends & family“. Čím více uživatelů se zapojilo do pilotování, tím více jsme se postupně zabývali spíš jejich komfortem a pak optimalizací rutinních procesů. V letošním roce už jsme přístupní úplně každému.

Současnost a business plán

Vaše platforma má sedm portfolií. Klienti si musí vybrat jedno z nich. Proč právě sedm?

Našim klientům jsme chtěli nabídnout jednoduchým způsobem vhodnou investiční strategii. Každý si vybere jedno ze sedmi portfolií, přičemž tento počet nám umožnil zahrnout do jejich skladby pestřejší, ale samozřejmě rizikovější tituly.

Vždy jsme chtěli mít lichý počet portfolií, aby si klient mohl vybrat střední variantu. Naše zkušenost je taková, že většina klientů se skutečně pohybuje u těch středních portfolií. Klientů, kteří si vybrali nejkonzervativnější portfolio máme minimum a pro to nejrizikovější portfolio to platí stejně.

Jak se vaši klienti chovají? Je mezi nimi nějaké typické chování?

Nedávno jsme to zrovna vyhodnocovali a například mezi velikostí investice/investora a typem portfolia jsme nenašli žádnou spojitost. Ani jsme si nevšimli žádných výrazných rozdílů podle věku klienta, takže se potvrdily předpoklady, které jsme měli z našich průzkumů.

Na webu máte reálnou ukázku jednoho vašeho portfolia. Akcie a fondy obecně právě zažily koronavirový pád. Honzo, co říkáš současnému stavu?

Jsme maximálně transparentní, takže skutečně i portfolio mé a mojí manželky má v posledních dvou třech týdnech znatelný pokles. 

Obecně klientům doporučujeme i dnešní volatilní době nepanikařit a pokračovat ve standardní investiční strategii. Keep calm and carry on.

Jakým způsobem s portfolii pracujete?

Je nutné říct, že nejsme day to day platforma pro spekulanty s krátkodobými pohyby cen. U nás probíhá obchodování a balancování portfolií jednou za dva týdny v tzv. obchodní den. V ten den zobchodujeme klientům nové prostředky a také vrátíme portfolia do klientem původně zvolených poměrů. To znamená, že pokud se v jednotlivém portfoliu rozjedou hodnoty mezi různými aktivy, například poměr akcií k dluhopisům, provedeme potřebné transakce, aby se poměr znovu nastavil do požadovaných mezí.

Jak vnímáte konkurenci?

Naše hlavní a tradiční konkurence jsou podílové fondy. Podílový fond klientům namixuje akcie a dluhopisy podobně jako my. Naší hlavní výhodou je, že jsme výrazně levnější. U nás tvoří celkový poplatek 1,05%. U tradičních společností je tento poplatek typicky dvojnásobný. Fondee ani nemá nic jako vstupní nebo výstupní poplatek, což je další velká výhoda.

Co dalšího chystáte?

Na základě podnětu našich klientů budeme ještě rozšiřovat nabídku portfolií. No a samozřejmě se budeme soustředit na budování jména a pozice na trhu. Vyhodnocujeme marketingovou kampaň. Také  a především se snažíme o edukaci našich klientů i celé veřejnosti; to považujeme za zásadní součást naší mise. 

V průběhu roku určitě přijdou nějaká další oznámení, ale nic bližšího v tuto chvíli nechceme publikovat (smích :-).

Můžeš nám prozradit nějaká čísla z pohledu business plánu?

Určitě, Češi investují do podílových fondů přibližně 550 miliar korun. Pro nás je klíčovým číslem jedna miliarda pod správou. To pro nás je break even, který bychom chtěli docílit během následujících let.

Do té doby se vlastně financujeme sami z rodinných úspor. Nicméně není tajemstvím, že probíhají i jednání o přizvání externího investora.

zakladatele fondee

Rady pro ostatní podnikatele, startupisty a nadšence

Jinými slovy přibližně dva a půl roku trvala příprava, než jste se dostali do plného režimu a dalších dva a půl roku bude asi trvat, než se vám investice začnou vracet?

Ano, je to tak. Fondee je pro nás taková mise. Češi obecně mají jistou averzi k investování, což je dané zřejmě edukací a možná i nějakou historickou zkušeností. Chtěli bychom naším jednoduchým pojetím a dalšími aktivitami investování Čechům více přiblížit.

Co se týká vlastního business plánu, tak ve skutečnosti to, že předpokládáme break even do tří let, to by nás zařadilo mezi nejúspěšnější české startupy/fintechy.

Málokterý nápad je skutečně originální myšlenka. Předpokládám, že i vy jste měli nějakou inspiraci a nejspíš to bude inspirace z Londýna…

Přesně tak, naší hlavní inspirací byla investiční aplikace Nutmeg z Velké Británie, který je lídr na evropském trhu. Sami jsme přes ně několik let investovali a s trochou nadsázky se dá říct, že právě díky nim jsme měli dost prostředků zahájit Fondee. Na druhou stranu Češi mají samozřejmě jiné charakteristiky než lidé v Británii a přístup k nim je obecně dost jiný. V marketingu, péči o zákazníky i jinde.

Jaké bys obecně dal doporučení všem investorům?

Znovu opakuju: keep calm and carry on. Jak naši investoři, tak všichni, co investují by se měli držet nějaké strategie, nenechat se zviklat krátkodobými výkyvy.

A co bys poradil potenciálním zakladatelům firem?

Jakou bych dal radu lidem, co zakládají vlastní business? Pro mě je nejdůležitější schopnost vydržet. Věci jdou někdy dobře a někdy špatně, ale je nutné držet se svého cíle a vize.

A jsme na konci našeho inspirativního rozhovoru – velké díky Honzovi Hlavsovi z Fondee za spoustu podnětů. Ať se dál daří český investiční trh posunout tím správným směrem!

Fotografie: Fondee

Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min
Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora