Únor 2022 na FinTechCowboys

2. 3. 2022 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: unsplash

Některé měsíce by snad bylo lepší úplně vynechat. Pozitivní je na minulém únoru jenom to, že koronavirus je na ústupu. Ale jinak si pořádání veřejných sbírek na neprůstřelné vesty asi ještě před pár dny nikdo ani neuměl představit. Ale i tak jsme Vám, minimálně v první půlce měsíce, přinesli řadu novinek, které si nyní pojďme připomenout.

Rozhovory a témata

User experience a MallPay – Adam Kolesa, CEO MallPay, nám popsal, jakým způsobem nyní připravují své produkty a jak se v posledním roce poučili v oblasti user experience a product designu.

Je AI budoucnost pojišťovnictví? – Honza Hicl ze startupu InstaCover.AI nám představil, jakým způsobem se mohou pojišťovny dostat do nové éry digitálního pojišťovnictví.

Novinky

Arbes Technologies kupuje další společnost – Arbes v posledních letech mohutně investuje a akvíruje a tím posledním obchodem se stala společnost s poněkud krkolomným názvem SC Servis SfIB, specialista na oblast peněžního a kapitálového trhu.

ČSOB má akcelerátor pro startupy v oblasti udržitelnosti – ČSOB vyhlásila soutěž o možnost účastnit se akcelerátoru. Vzhledem k tomu, že se aktuálně kvůli Rusku mluví o klinické smrti Grean Dealu, tak je asi každá eko aktivita o to víc důležitá.

Seed Starter investoval do wflow.com – Česká Spořitelna přes svůj Seed Starter investovala do fintechu, který řeší oblast digitalizace účtenek a faktur zejména pro malé a střední podniky.

Visa vylepšuje placení – nově lze v Česku použít u karet od Visa metodu Click to Pay (zapamatování údajů z karty).

Podvodné krypto-investování na vzestupu – FBI s San Francisku vydala zprávu, že v souvislosti s Valentýnem dochází k nárůstu „romantických“ investičních rad… a podvodů. Nicméně neplatí to jen na svátek zamilovaných, takže pozor na neověřené investiční tipy v kryptosvětě.

Kreditky jsou pro lidi složité – společnost Klarna publikovala výsledek svého průzkumu, ve kterém se ukázalo že nikdo nedokáže spočítat, kolik ho stojí platby kreditní kartou. BNPL je prý v tomto ohledu mnohem lepší a uživatelsky srozumitelnější :).

Někde mezi fintechem a Ukrajinou

O hybridní válce – kyberbezpečnost je samozřejmě řadu let globální hrozba, ale o kyberválce se tolik nemluví. Co jej její součást a jak se bránit je téma na celou sérii článků, ale základní informace se hodí vždycky.

O Swiftu – Swift je v západním světě klíčový platební systém. Najdeme řadu pokusů, jak ho obejít (třeba kryptoměnami), ale když se o něm začalo mluvit v souvislosti s odstavením ruských bank, tak každého hned zajímá, co to ten Swift je. My jenom můžeme říct, že od rozhodnutí odstavit Rusko ze Swiftu, až k reálnému vypnutí poměrně malého množství bank, to možná všem zúčastněným trvalo zbytečně dlouho.

O Anonymous – asi polovina článků o kybernetické bezpečnosti má jako hlavní obrázek anonymní ksichtík, který se spojuje s hnutím Anonymous. Podle posledních zpráv dokážou opravdu velké věci. Koho by zajímalo víc, tak třeba na Twitteru se toho o nich dá najít spoustu.

Ukrajina
pixabay

V únoru jsme také vydali jeden článek o Sberbank, dnes mu asi můžeme říkat zombie-článek. Sberbank česká i Sberbank Europe totiž končí. Stačilo pár dnů a zdravá banka s růstovými ambicemi je minulostí (více třeba na forbesu).

A pár rad na závěr: nepoužívejte ruské fintechové služby, nepoužívejte ruské antiviry, neinvestujte do ruských půjček a tak vůbec.

Další doporučené články

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Po krachu společností typu My Forex Funds (MFF), která manipulovala s příkazy klientů, se stále častěji zmiňuje potřeba regulace prop tradingu,...
18. 10. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora