Reklama

Banka budoucnosti a její produkty, hackathon Komerční banky a StartupYardu

15. 3. 2017 – | Doba čtení: 4 min

Zajímá vás, jak bude definována banka budoucnosti a jaké budou její bankovní produkty? Na tyto, ale i další otázky se bude snažit odpovědět hackathon Komerční banky.

Před několika dny oznámil startupový inkubátor StartupYard pořádání fintech hackathonu. Celou akci spolupořádá s Komerční bankou, která poskytne nejen anonymizovaná data, ale její manažeři se budou také aktivně podílet na mentoringu a vedení během celé akce.

Nám se naskytla šance vyzpovídat Lloyda Walda, komunitního manažera z inkubátoru StartupYard, který nám o nadcházející akci řekl víc. Pokud tedy ještě váháte, zdali se na akci přihlásit, věříme, že dnešní rozhovor vám poskytne dostatek doplňujících informací, které vám pomůžou se rozhodnout.

Lloyde,v první řadě díky za čas i rozhovor. Dnes bychom s tebou rádi mluvili o nadcházející akci, kterou je Fintech Hackathon. Hackathon pořádá StartupYard ve spolupráci s Komerční bankou. Mohl bys tuto akci našim čtenářům víc přiblížit?

Ahoj a díky, že jste nás oslovili. O víkendu 24-26. března bude v Node 5 na Smíchově hostit StartupYard společně s Komerční bankou Fintech Hackaton. Akce se ponese v duchu „Banka budoucnosti“. Cílem akce je dostat na jedno místo programátory, inovároty a designéry z řad široké veřejnosti, kteří by pracovali na nových konceptech pro bankovní produkty a služby založené na nových technologiích. Naším úkolem bude představit si, jaké druhy služeb a produktů bude banka v budoucnosti muset mít, a začít je vytvářet, abychom ukázali, jak by mohly vypadat.

Lidé očekávají, že banky jako KB budou pracovat na inovacích a posouvat se dopředu, ale to musí být v rovnováze se zodpovědností banky udržet si důvěru, bezpečnost a stabilitu. Protože ekonomika se rychle mění, banky musí nacházet nové cesty, jak svým zákazníkům pomoci těmto změnám se přizpůsobit, aby nezůstali pozadu.

Technologie jako Open API, umělá inteligence, AR a VR, boti, Big Data, Blockchain a IoT budou tvořit základ ekonomiky zítřka. A banky se na to musí adaptovat a pomoci s tím i svým klientům.

Pokud se na akci podíváme z praktického hlediska, rozhodli jsme se  pořádat hackathon přes víkend. V rámci tohoto víkendu budou moct účastníci využít anonymizovaná data ohledně zákaznického chování, poskytnutá Komerční bankou, stejně jako otevřená data o městech, která poskytne StartupYard, aby mohli začít vyvíjet prototypy a ověření konceptů nových myšlenek.

Víkend završí odborná komise, jejímž úkolem bude identifikovat nejslibnější projekty, které obdrží ceny a další benefity od Komerční banky a StartupYardu. Součástí akce bude také mentoring ze strany mnoha zkušených lidí z oblastí fintechu, financí a bankovnictví.

Kdo se může přihlásit? Musí účastníci splnit nějaké speciální požadavky?

To jediné, co musí udělat, je přihlásit se prostřednictvím této stránky. Lidé se mohou zapsat jako tým (jako například již existující startup nebo produktový tým), nebo jako jednotlivci a následně se v průběhu hackathonu připojit k některému z týmů nebo vytvořit tým úplně nový. Týmy by měly během víkendu vyvinout nějakou formu ověření konceptu, kterou následně vysvětlí odborné komisi, jež bude složena z top managementu KB, stejně jako zkušených odborníků z fintech oblasti.

Účastníci by měli mít alespoň základy angličtiny, protože to bude oficiální jazyk akce. Nicméně i ti, co anglicky neumí, budou mít možnost zúčastnit se v rámci českých týmů, pokud v nich bude alespoň jeden člověk, který bude schopen prezentovat jejich myšlenku a zastupovat je v soutěži.

Akce byla propagována jen pár dní. Mohl byste nám říct, kolik týmů se zatím zapsalo do soutěže?

Očekáváme, že se zapojí mezi 80 a 100 lidmi v rámci cca 15-20 týmů. Zatím jsme na dobré cestě a doufáme, že se k nám přidají i vaši čtenáři, kteří jsou připraveni vybudovat banku budoucnosti.

Jak jste už zmínil, při příležitosti této akce se StartupYard spojil s Komerční bankou. Proč se banka účastní? Jaké jsou hlavní cíle?

Komerční banka je součástí komunity StartupYardu už nějakou dobu. Nejenže její top manažeři mentorují naše startupy, ale banka také startupy pravidelně zve, aby představily svoje nápady v rámci banky. Tohoto procesu se osobně účastní také pan Albert LeDirac’h, ředitel Komerční banky, a my jsme velmi potěšeni tím, do jaké míry se banka v rámci startupové komunity angažuje.

Podobně jako přední korporace aktivní na poli inovací, tak i Komerční banka má speciální inovační tým, jehož úkolem je nejen spolupracovat se startupy a se startupovým ekosystémem, ale na základě této spolupráce přinášet nové produkty a služby, které posunou a zlepší celkovou klientskou zkušenost s bankou. Monika Drobná, která v čele útvaru Inovací KB stojí, má v této iniciativě zásadní slovo. Doufáme, že i ostatní bankovní domy budou následovat příkladu KB a do činnosti vznikajících startupů se více zapojí, čímž přinesou na trh produkty, které budou ke prospěchu jejich uživatelům.

Ačkoli přímo za banku mluvit nemůžu, mohu říct, že má jistě i do budoucna zájem o udržení konkurenční výhody a o předvídání toho, co její zákazníci chtějí a jak jim to poskytnout v předstihu před ostatními. Reforma je jako pomalý vlak, především pak v oblasti financí, ale skutečné vůdcovství předpokládá být otevřený novým skutečnostem a především pak novým očekáváním a potřebám zákazníků. KB chce vystavit novým myšlenkám, které by mohly otřást jejich viděním světa a vnímáním toho, co je možné, také svoje zaměstnance. Abychom se vyvíjeli, potřebujeme výzvy.

Hackathon bude jistě velká zábava. Ale přece jenom: mohou týmy něco vyhrát?

Samozřejmě. Nápady, které budou odbornou komisí vyhodnoceny jako nejslibnější, obdrží peněžní ceny v hodnotě až 10 000 Kč pro každého člena. Nejlepší týmy budou mít navíc možnost zdarma využít hodnotných účtů Gold Plus od KB a spolu s vysokými zástupci banky dál rozvíjet svoje nápady.

Nejlepší týmy se také dostanou do užšího výběru žadatelů aktuálního kola akceleračního programu StartupYardu, Batch 8, který v tomto okamžiku přijímá žádosti a bude spuštěn v září. To zahrnuje také možnost získat počáteční investici v hodnotě 30 000 euro a cenné zkušenosti, které pomohou týmu stát se opravdovou společností.

Vyčerpali jsme všechny otázky a nezbývá nám tedy, než poděkovat a popřát hodně úspěchů. Dotazy, poznámky a připomínky pište na náš učet na twitteru @fintechcowboys. Budeme se těšit.

Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min
Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce