Reklama

Leden 2022 na FinTechCowboys

1. 2. 2022 – | Doba čtení: 3 min

leden matrix
Zdroj: Marta Rastovac na unsplash

První měsíc nového roku jsme se rozhodně nenudili. Katastrofy na všech frontách. Koronavirus se přebrandoval na omikron. Na hranici Ukrajiny se mírově vyzbrojuje největší armáda široko daleko. Dokonce i Neo musel zase zachraňovat Matrix. Ve stínu těchto událostí se mohlo zdát, že se toho ve fintechu moc neudálo, ale opak je pravdou. Bitcoin pokračoval ve svém sešupu, tak jak to dělá periodicky už několik let. To je katastrofa, jak pro koho. A například v České republice vyšlo v lednu v oblasti fintechu tolik zpráv a novinek, že to jindy vydá na dva až tři měsíce. Pojďme si připomenout o čem se psalo a mluvilo.

Rozhovory

Rozhovor s Digitoo o chytrém účetnictví – Karin Fuentesová nám popsala v čem a proč je dobré používat Digitoo, kde se využívá AI a kolik času trvá, než se pomocí machine learningu naučí AI opravdu špičkově rozpoznávat data z jednotlivých faktur.

Rozhovor s Advanto – Martin Fortelný nám přiblížil, jak funguje vyplácení mzdy v častějších intervalech. Je to něco, co může pomoci lidem s horším cashflow.

Aktualizace fintechového přehledu

V abecedním pořadí jsme na naši fintechovou mapu přidali Braiins, Donio, FlowPay, iFakturu, InstaCover, SatoshiLabs, Storyous a Tweetoshi. A už teď prověřujeme tři další fintechy, které na přehled za čtvrt roku nejspíše doplníme 🙂

Novinky z České republiky

PalmApp je konkurence Advanta – ano i Seed Starter České Spořitelny si myslí, že vyplácení mzdy po částech, třeba i každý týden, má potenciál. A tak PalmApp, což je pro Advanto přímá konkurence, získal opravdu pěknou investici.

První instantní SEPA platby v ČR od FairPlay Pay – o korunových instantních platbách už asi slyšel každý. Pošlete platbu v korunách na jiný český účet a tam se objeví typicky za 5-15 sekund. Ano je to proti stavu před pěti lety fičák. A nyní přináší finanční instituce Fairplay Pay stejnou možnost pro placení v EUR.

Miton C investuje do Coinmate a Confirmo – součástí portfolia fondu Miton C, zaměřeného na projekty v oblasti web3 a krypta, se staly sesterské projekty Coinmate a Confirmo.

DEPO Ventures investuje do startupu Blockmate – další investice, která potvrzuje, že krypto frčí. Blockmate se zaměřuje na poskytování API o hodnotách krypta po celém světě pro více než 5 000 kryptoměn a tokenů na 20 různých burzách.

marcin jozwiak na unsplash

4trans je další z faktoringových fintechů – 4trans poskytuje proplácení faktur, ale od ostatních podobných firem se liší specializací na firmy z konkrétního oboru – dopravy.

Proplat.to profinancovalo již více než 300 milionů – faktoringová a zároveň investiční platforma Proplat.to patří mezi novější faktoringové platformy a od svého vzniku stále dynamicky roste.

BrikkApp už není jen srovnávač – platforma BrikkApp původně sloužila jako vyhledávač nebo možná srovnávač nemovitostních crowdfundingů v rámci evropského regionu. Těch jsou desítky a není jednoduché se v nich orientovat. Nyní BrikkApp umožňuje do několika z nich i rovnou investovat.

Steven Kamenar na Unsplash

Globální témata a trendy

Jaké jsou největší hrozby současného světa? – podívali jsme se na report Světového ekonomického fóra (WEF) a namapovali tyto hrozby na oblast fintechu a insurtechu.

Web 3.0 a fintech – přiblížili jsme si pojem, který se sice objevuje čím dál víc v médiích, ale který je podle nás zatím dost abstraktní a nikdo pořádně neví, co to prakticky znamená 🙂

Stav evropských startupů v roce 2021 – společnost Atomico vydala pravidelný report o stavu evropské startupové scény a Petr Šíma z DEPO Ventures k tomu poskytl exklusivní komentář.

O čem jsme nepsali?

V lednu vyšla celá řada tiskových zpráv o novinkách z českých fintechů a finančních institucí – na některé se nedostalo, a ty nejzajímavější vám brzy shrneme ve speciálním přehledu.

Ze světa tu pak pro vás máme jedno téma, které ukazuje, že i ti nejlepší to můžou s ambicemi přehnat a projekt za stovky milionů dolarů může jít do křemíkového nebe. O jakém projektu mluvíme? Je to projekt, který měnil jména jako ponožky a tím posledním jménem byla digitální měna Diem od Facebooku (nebo od Meta? :-). Více si můžete přečíst například na webu finextra.

A to je přátelé z fintechu to hlavní, sledujte fintech i v únoru! Sledujte nás!

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora