Reklama

Leden 2024 na FinTechCowboys

31. 1. 2024 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: Pete Linforth na Pixabay

Leden 2024 se měl zapsat do historie bitcoinu, ale i když se tak nakonec stalo, výsledky jsou zatím rozpačité a žádný býčí růst se nekonal. Vlastně spíš bitcoinové ETF vedlo k drobnému poklesu ceny. Také vody českého fintechu se nesly převážně v poklidném duchu a na nějakou pořádnou investiční pecku si asi ještě musíme počkat. Zatím spíš frčí AI, takže možná by stálo za to popovídat si s AI asociací nebo napsat nefalšovaný rozhovor s ChatGPT 🙂 Pojďme si i tak připomenout klíčové zajímavosti, které jsme pro vás v lednu připravili.

Z domova

2BMiner čeká nový ATH – Jakub Hlavenka okomentoval blížící se bitcoin halving a i nadále říká, že se ještě vyplatí stát se těžařem.

Fondee, Indigo, Portu, Finax – tyto čtyři investiční fintechy (tři z ČR a jeden slovenský) porovnali na jednom nejmenovaném youtubovém kanálu. Nedozvíte se sice, který je ten nejlepší, ale možná se dozvíte, který je ten nejlepší pro vás. My samozřejmě fandíme těm českým 😊

midjourney

Ze světa

Broadridge spouští AI pro provádění obchodních transakcí – velké transakční systémy mívají na konci dne spoustu práce dokončit všechny transakce, ověřit, zda se všechny provedly, a provést vratky v případě, že se obchody neuskutečnily. Vyhledávat nejlepší možná řešení pro takové transakce má OpsGPT.

Promissa tokenizuje dlužní úpisy – BIS Innovation Hub, Švýcarská národní banka a Světová banka zahájily projekt na tokenizaci dlužních úpisů pomocí DLT. Zhruba za rok bychom mohli mít výsledky testovacího projektu.

Revolut dostal v USA pokutu – jeden ze států USA napařil Revolutu poměrně tučnou pokutu za chyby ve zpracování osobních údajů a jsme zvědaví, kolik milionů to nakonec fintech bude stát.

Visa chystá loyalty program – ale pozor nejde o ledajaký loyalty program, ale jde o apku založenou na technologiích webu 3. Bude to konečně revoluce, nebo jen další plácnutí do větru? Nevíme, ale minimálně myšlenka je to hodně inovativní.

Jaké fintechy sledovat v tomto roce – poněkud specifický výběr popisuje pět zahraničních fintechů, které jsou na trhu teprve pár měsíců a mají něco do sebe. Minimálně Fintech Futures je zařadil do svého výběru.

ECB testuje odolnost bank – to vlastně není novinka, protože skoro každé dva roky probíhají v Evropě koordinované zátěžové testy bankovního sektoru, ale tentokrát byly zaměřené na odolnost vydržet kybernetické útoky. Těžko říct, jak takový test dokáže ECB udělat. Najala si k tomu nějaké etické hackery? Nebo pár skutečných hackerů ideálně z Ruska a Číny (tam jsou totiž nejlepší), anebo banky jen vyplňují excelové dotazníky? Protože jak všichni víme, papír snese všechno.

Alchemy spolupracuje s Worldpay – nákup či prodej krypta snadno a jednoduše? Také vám přijde, že už jsme o něčem takovém psali? Snad to tentokrát bude fungující realita, protože jinak se podobné snahy dost míjí účinkem.


V příštím měsíci se určitě zase víc podíváme na novinky v českém, případně slovenském fintechu.

Další doporučené články

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

InvestNight, která se koná 6. března 2024, letos slibuje pokrýt spoustu témat od nejnovějších trendů v oblasti tradičních a alternativních investic, optimalizace daní...
22. 2. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Banky proti neobankám

Banky proti neobankám

Podle nedávného průzkumu společnosti Temenos mezi 300 bankami napříč celým světem se za největší konkurenty, zejména v Evropě, tradiční banky považují...
19. 2. 2024 – Doba čtení: 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce