Reklama

Prosinec 2022 na FinTechCowboys

3. 1. 2023 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: kipras streimikis na unsplash

Skončil nám rok plný překvapení, z pohledu fintechu asi hlavně těch negativních – investicím se příliš nedařilo, kryptosvět si prošel pěknou kocovinou, oblast BNPL také tak trochu narazila do zdi. Fintechy bojovaly a nadále bojují se zvýšenými náklady, zatímco banky, aniž by se musely příliš snažit, generují nebývalé zisky. A nad udržitelností si z velkých hráčů ve fintechu nikdo ani nepovzdechl. Pojďme si připomenout, jaké novinky jsme pro vás v prosinci zaznamenali.

Hlavní témata – blockchain 4x jinak

FTX aféra otřásla kryptosvětem – ano, kritici nesmyslných kryptoměn a tokenů se radují, ale fakticky se mýlí – stále existuje smysluplné využití blockchainu, jen to možná chce něco užitečnějšího než tlupu vysmátých opic.

Jak DeFi demokratizují poskytování finančních služeb – před pár lety se říkalo, že banky jsou ohrožené fintechem, a nyní tyto dvě skupiny vesele spolupracují. V podobné pozici je teď vůči bankám DeFi.

Právní aspekty budování DAO – aby DAO mohlo fungovat nejen v digitálním světě, ale i v tom reálném, potřebuje kolem sebe vybudovat určitou legální obálku. Jak taková obálka může vypadat, se dozvíte v našem článku.

Blockchain v insurtechu – o blockchainu se mluví hlavně ve spojitosti s finančními transakcemi, ale také v insurtechu můžeme najít celou řadu hodnotných případů užití.

arthur mazi na unsplash-com

Novinky ze světa i z domova

Dluhopisomat se představuje – položili jsme několik dotazů zástupci Dluhopisomatu, abyste si mohli udělat představu, jak vlastně funguje.

Penzijní fondy musí reagovat na uhlíkovou neutralitu – nejenom pojišťovny či banky postupně odchází od projektů, které mají nepříznivý dopad na životní prostředí, ale i penzijní fondy musí přehodnotit svoje investiční strategie.

Pledge 2025 – akce britských fintechů, která má za cíl pomáhat občanům postiženým vysokou inflací. Dočkáme se něčeho podobného u nás?

Santander přináší finanční zdravotní prohlídku – banka klientům nabízí aplikaci, která jim pomůže prověřit finanční zdraví a doporučí, jak snížit výdaje na domácnost.

Santander zavedl omezení pro platby do krypta – stejná banka, ale tentokrát jiná oblast. Santander limituje převody prostředků na účty spojené s kryptoměnovými společnostmi. Je to ochrana klientů, nebo jejich omezování?

Revolut expanduje a přináší další novinky – možná o Revolutu poslední dobou tolik nepíšeme, ale challenger banka stále pokračuje v celosvětové expanzi.

Deutsche Bank rozšiřuje využití AI – umělá inteligence je bezesporu trendem posledních let a její využití téměř nemá hranice. Tedy, dokud nepřijde opravdu drsná regulace.

V-Sharp Venture Studio investovalo do Tapline – německý fintech Tapline se specializuje na financování IT firem a projektů. Jedná se o unikátní zaměření, které určitě má smysl a potenciál.

Společnosti webu 3 na COP27 – nedávno oznámila vznik Klimatická platforma Etherea neboli ECP, jejíž misí je pomoc projektům, které by se měly podílet na zmírnění emisí skleníkových plynů a přinést pozitivní environmentální a sociální vývoj.

new york
pixabay

2022 skončil, na co se můžete těšit v roce 2023

A co dodat na závěr? Nadále pro vás monitorujeme českou fintechovou scénu a již brzy přineseme aktualizaci české fintechové mapy. Spolupracujeme s Českou fintechovou asociací a s každým fintechem, který se ozve 🙂

Ale svět není jen o fintechu, takže v první řadě nezapomínejme na všechny potřebné – lidi, na které doléhá vysoká inflace a životní náklady, a zejména na ty na Ukrajině! Šťastnější rok 2023!

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora