Reklama

Prosinec 2023 na FinTechCowboys

2. 1. 2024 – | Doba čtení: 2 min

prosinec
Zdroj: redakce

Uplynulý rok se nesl ve znamení regulací a ten nadcházející na tom bude podobně. Pojďme si připomenout novinky, které jsme pro vás přichystali těsně před Vánoci.

Prosincová témata

Tuito se představuje – Michal Urbánek, spoluzakladatel Tuito, nám v obsáhlém rozhovoru představil nový insurtechový trend zvaný embedded insurance: pojištění na jeden klik, pojištění v digitálním prostoru na správném místě a ve správnou chvíli. A vlastně i tak trochu pojištění do fyzických obchodů.

Co je víc? – Mastercard Fintech roku, nebo Deloitte Technology Fast 50? Odborná porota vybrala úspěšný český fintech Portu jako vítěze nové kategorie v rámci akce Banka roku, zatímco finanční reporty vystřelily FTMO minimálně mezi hvězdy evropského fintechu. A co je víc? 🙂

GenAI, OpenAI, GPT aneb všichni jsou odborníci na AI – v obsáhlém článku vám popisujeme vlastnosti generativní umělé inteligence a reálná úskalí, která přináší. Přestože toto téma řeší každá firma, jen výjimečně mají reálná očekávání, protože genAI ještě není všeho schopná kouzelná skříňka. Nebo možná naopak – právě protože to je všehoschopná kouzelná skříňka.

Midjourney

Novinky z Česka i ze světa

Jak na greenwashing – britský fintech je jeden z nejvyspělejších, a tak pro nás jednou z inspirací může být regulátor FCA, který se snaží o větší transparentnost a lepší pravidla v rámci informování o eko-aktivitách jednotlivých finančních institucí a fintechů.

Start it @ČSOB – akcelerátor od ČSOB vybral devět fintechů, kterým by rád pomohl individuální podporou a mentoringem. Mezi vybranými je i InvestBay.

Stavební spořitelny hledají nové příležitosti – stavební spořitelny se bojí ztráty oblíbenosti kvůli snižující se státní podpoře, a tak hledají nové oblasti, kde se mohou angažovat. Financování fotovoltaiky je jednou z nich.

Bitkey aneb konečně máte bitcoin pod kontrolou – poslední měsíce jde cena bitcoinu spíše nahoru, a proto se opět objevují řešení, jak vlastnictví kryptoměn dostat pod reálnou kontrolu reálných lidí. Teď už se nebavíme o tom, jak vlastnit bitcoin v Revolutu nebo u některých českých fintechů typu Štosuj nebo BitPlus. Teď už se bavíme o tom, že vám bitcoin jen tak nikdo nepřesune 🙂

AI pomáhá automatizaci – například v oblasti KYC. Asijsko-australský fintech Airwallex výrazně zlepšil proces KYC a následný onboarding nových zákazníků (e-commerce firem), a šetří tak čas i peníze.

Co je tokenizace platebních údajů – neustálý souboj platebních bran a institucí se zločineckými skupinami se dnes přesunuje do oblasti tokenů, což jsou unikátní řetězce založené na dynamických kryptografických modelech. Z čísla účtu či karty se stává token, který pro záškodníky není tak jednoduché zcizit. Ale jestli je to pro uživatele zlepšení nebo naopak další komplikace, to je jedna z mnoha otázek, na kterou asi ještě neznáme odpověď.

Další novinky z jiných webů

Portu se osamostatňuje – Portu dříve fungovalo jako interní projekt WOOD & Company, nyní se odštěpilo pod hlavičkou WOOD Retail Investments. Tak trochu jsme se těšili, že by název nové společnosti mohl být víc „portu“ 🙂

Všichni čekají na Bitcoin ETF – koupit bitcoin, či nekoupit? To je, oč tu běží. Tato otázka opět začíná hlodat spoustu investorů a tak trochu gamblerů. Ale vrabci na střechách si štěbetají, že ke schválení Bitcoin ETF by mohlo dojít už v lednu 2024.


Happy New Year 2024.

Další doporučené články

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

InvestNight, která se koná 6. března 2024, letos slibuje pokrýt spoustu témat od nejnovějších trendů v oblasti tradičních a alternativních investic, optimalizace daní...
22. 2. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Banky proti neobankám

Banky proti neobankám

Podle nedávného průzkumu společnosti Temenos mezi 300 bankami napříč celým světem se za největší konkurenty, zejména v Evropě, tradiční banky považují...
19. 2. 2024 – Doba čtení: 1 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora