Reklama

Sociální investování na eToro očima populární investorky

14. 6. 2022 – | Doba čtení: 4 min

Zdroj: eToro

eToro je celosvětově známá investiční online platforma, čítající již kolem 27 milionů registrovaných uživatelů. Nabízí širokou škálu investičních nástrojů a poměrně jednoduché ovládací rozhraní. Nejvíce však vybočuje z řad konkurentů konceptem sociálního investování s možností automaticky kopírovat veškerá investiční rozhodnutí zkušenějších a úspěšnějších investorů.

Kdysi jsme vám představili pohled na eToro očima nezkušeného investora v rámci dvoudílné recenze aplikace, zde ji najdete: díl 1 a díl 2. Ale jak sociální investování vnímají ti, jejichž aktivity a vlastně úspěchy a chyby kopírují stovky a někdy i tisíce uživatelů? Dostali jsme možnost položit několik otázek investorce Heloïse Greeff, která s námi sdílela své vnímání sociálního investování.

Dobrý den, povězte nám, jak dlouho na eToro investujete a jak jste se k tomu dostala?

Jmenuji se Heloïse Greeff a na platformě eToro mě všichni znají pod přezdívkou @rubymza. Původně pocházím z Jihoafrické republiky, ale v současné době žiju ve Spojeném království. V roce 2013 jsem přišla studovat na Oxford, abych si udělala titul MBA a doktorát v oboru strojového učení. V roce 2016 jsem se připojila k eToro komunitě, protože jsem chtěla získat větší finanční svobodu. Začalo se mi dařit a díky mým úspěchům jsem se v roce 2019 zapojila do programu eToro Popular Investor. Ten umožňuje investorovi, který drží určitou úroveň stabilních zisků, dostávat finanční odměny za kopírovaní jinými uživateli.

Profil Populárního investora v eToro

Od té doby počet mých followerů neustále rostl. Na konci roku 2021 jsem oslavila pátý rok v zeleném týmu (pozn. red. druhá nejvyšší úroveň programu Popular Investor) s průměrným ročním výnosem 25 % od roku 2017, čímž jsem překonala výkonnost indexu S&P 500, který ve stejném období vykazoval zhruba 18% roční růst. V současné době mě na eToro kopíruje téměř 20 000 lidí.

Jak vaše investiční rozhodnutí ovlivňuje fakt, že vás kopíruje větší množství lidí?

Mým cílem na eToro je přinášet konzistentní zisky sobě i těm, kdo mě kopírují. Moje investiční strategie je zaměřená na vyhledávaní společností s dlouhodobým horizontem. Vyrovnávám to investicemi do dalších druhů aktiv, včetně kryptoměn. Takže se zaměřuji na postavení dobře diverzifikovaného portfolia, postaveného na solidním výzkumu, kde hlavním cílem je minimalizovat riziko a zároveň optimalizovat výnosy. Z hlediska eToro je rizikovost mých investic (tzv. Risk Score) hodnocena jako pět z možných deseti. Pozice držím dlouhodobě. Při zvažování, do čeho investovat, používám analýzu strojového učení a zvažuji fundamenty, trendy a makroekonomický vývoj. Strategii jsem zdokonalovala po mnoho let a její naplňování pro mé „kopírovače“ je mým hlavním cílem.

S jakou minimální částkou doporučujete, aby vás lidé začali kopírovat? Má tato částka vliv na míru návratnosti?

Copy Trading umožňuje kopírovat pozice v procentech celého portfolia, a tak by vaše dlouhodobá míra výnosu měla odpovídat míře výnosu osoby, kterou kopírujete. eToro dovoluje kopírovat s minimálním vkladem 200 USD, ale já doporučuji minimální částku 1000 USD, abych zajistila, že se všechny pozice v portfoliu otevřou a ti, kteří mě kopírují, budou moci těžit z komplexního plánování.

Jak často komunikujete s investory, kteří vás kopírují? Mohou vám dávat svoji zpětnou vazbu?

Snažím se být maximálně k dispozici pro ty, kteří mě kopírují, proto jsem na většině komunikačních kanálech. Pro své investory pořádám čtvrtletně konferenční hovor, kde hodnotím výkonnost portfolia a odpovídám na případné dotazy. Týdně vytvářím videa na YouTube, příspěvky na eToro a zasílám e-mailový newsletter. Každý den také trávím čas odpovídáním na přímé zprávy nebo e-maily.

V čem je pro vás zajímavá činnost sociálního investora?

Komunitu eToro mám ráda, včetně svých kolegů z řad populárních investorů, uživatelů, co mě kopírují, a následovníků a individuálních investorů. Akciový trh je neustále se měnící hádanka, kterou mě stále baví snažit se vyřešit. Svět investování se vyvíjí a lidé se přizpůsobují: učíme se z minulosti, aktivně investujeme v přítomnosti a předpovídáme budoucnost. Jako populární investor mohu uplatnit svou mysl a stroje, které tyto změny sledují, abych dosáhla zisků nejen pro sebe, ale i pro tisíce svých následovníků.

Panuje názor, že kopírování sociálního investora je cesta vyloženě pro začátečníky, kteří nemají v oblasti investování dostatečné znalosti a zkušenosti. Co by měli investoři zvážit, než začnou kopírovat jiného investora?

Být investorem na plný úvazek není pro každého. Je důležité si upřímně říct, kolik času jste ochotný věnovat správě svého portfolia a jak vám vyhovuje řízení rizika. Pro některé lidi má větší smysl svěřit rozhodování populárnímu investorovi, který věnuje více času sledování trhů a zpráv. Pro jiné dává smysl být praktickým investorem. Když se rozhodnete někoho kopírovat na eToro, měl byste se ujistit, že vaše očekávání, tolerance k riziku a časový horizont odpovídají osobě, kterou budete kopírovat, abyste zajistili, že tato pozice zapadá do vaší širší strategie správy majetku.

Jak se vypořádáváte jako populární investor s výkyvy na trhu? Je na vás vyvíjen velký tlak, abyste dělala správná rozhodnutí?

Volatilita trhu a s ní spojené emocionální otřesy jsou hlavními výzvami, které se musí drobní investoři naučit překonávat. Mně se s tím podařilo poprat poměrně brzy v kariéře. Nyní je většina mé komunikace s investory zaměřená na zdůrazňování výhod dlouhodobého investování a úskalí, které s sebou nese snaha o načasování trhu.

Přemýšlela jste někdy o tom, že byste přestala být populárním investorem a vrátila se k soukromému investování?

Právě naopak. Být populární investorkou mě moc baví. Líbí se mi transparentnost platformy eToro, kde je celá vaše historie a výkonnost přístupná veřejnosti, která si ji může prohlédnout a zpochybnit. To mě udržuje v napětí, abych neustále ověřovala a zlepšovala své myšlení. Věřím, že když budeme pokorní a neustále se budeme vyvíjet, pomůže nám to poučit se z minulosti a neopakovat stejné chyby. A jen tak se na této cestě něco naučíme a zhodnotíme své bohatství.

Upozornění redakce: Toto sdělení slouží pouze pro informační a vzdělávací účely a nemělo by být považováno za investiční poradenství, osobní doporučení ani za nabídku či výzvu k nákupu nebo prodeji jakýchkoli finančních nástrojů.

Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min
Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min

Julia Gorbatiuc

má dlouhodobé zkušenosti z bankovnictví, ale v poslední době dává přednost práci pro start-upy

Další články autora