Neobanky: místo růstu generování zisku?

Během roku 2020 jsme ve světě i v českém fintechu zaznamenali několik zajímavých majetkových vstupů, kdy tradiční finanční instituce investovala do startupu/fintechu. V letošním roce bychom chtěli od účastníků těchto transakcí získat nějaké bližší informace, co se podle nich povedlo, co by šlo ještě zlepšit.
Italská bankovní skupina Intesa Sanpaolo, italský telekomunikační gigant TIM a společnost Google v návaznosti na memorandum podepsané v květnu 2020 podepsaly konečné dohody, na jejichž základě banka přemístí velkou část svého informačního systému na Google Cloud.
Ve světě existuje aktuálně více než 250 neobank, jedna se dokonce chystá i v Praze. Celkově si tyto banky u investorů dokázaly získat miliardy dolarů, které jim umožnily raketový růst a primárním měřítkem jejich úspěchu byl počet nově nabraných klientů.
Nedávno jsem měl možnost zapojit se do poutavé diskuse na téma Fintech revoluce ve spojení s tzv. Decentralizovanými financemi (dále budu používat zkratku „Defi“).
Německá challenger banka N26 konečně získala od brazilské centrální banky v São Paulo licenci k zahájení provozu, o kterou začala usilovat již téměř před dvěma lety.
Společnost Fincentrum & Swiss Life Select od počátku ledna umožňuje identifikaci klientů na dálku. Její klienti tak mohou se svým poradcem komunikovat výhradně online – bez nutnosti jediného osobního setkání.
V minulém roce jsme měli příležitost vyzkoušet celou řadu českých a zahraničních fintechových služeb a dnes se s Vámi podělíme o některé ne příliš lichotivé zkušenosti.
Na konci roku oznámil Revolut partnerství s insurtech společností Qover. Revolut totiž představil výrazné úpravy ve svých předplatitelských plánech – kromě jiného vytvořil nový druh předplatného.