Reklama

Březen 2021 na FinTechCowboys

5. 4. 2021 – | Doba čtení: 3 min

velikonoce

Uplynulý měsíc se nesl ve znamení čekání na pokles. Zatímco běžní lidé čekají na pokles nakažených koronavirem (a trochu se to i daří); svět kryptoměn čeká na pořádný pokles Bitcoinu a dalších kryptoměn a k překvapení všech novodobých odborníků krypto roste a roste. A co se týká fintechu, tak ve světě i u nás se daří zajímavým projektům, nicméně stále se opakují stejné vzorce – u úspěšných platforem vznikají více či méně úspěšné kopie. A potom pokračuje trend partnerství, kdy banky nadále hledají možnosti, jak úspěšně investovat do rostoucích fintechových společností. Pojďme si připomenout, o čem všem jsme psali.

Z domova

Kyberbezpečnost podle Monety – banka začala využívat speciální „službu“, která se pohybuje v šedé zóně darknetu a pomáhá odhalovat potenciální kyberhrozby.

Fidoo vylepšuje svoje služby – společnost Fidoo přichází s novinkou ve své aplikaci a to konkrétně schvalováním a evidencí projektově orientovaných nákladů.

Fér Fintech pro férovější hru – tři společnosti – Mutumutu, Fondee a Upvest založily uskupení Fér Fintech, které má ambiciózní cíl – dostat do prostředí fintechu větší férovost a transparentnost. Tak držíme palce.

Jak zlepšit personalizaci – článek se sice zaměřuje na banky, ale je zřejmé, že toto téma se dotýká vlastně všech fintechů a může při správném využití přinést tu správnou konkurenční výhodu.

personalizace
Zdroj: Pixabay

Banky versus startupy

Rozhovor s Lemonero – v našem rozhovoru se dozvíte, jak hodnotí Honza Laštůvka, CEO a zakladatel Lemonero, loni zahájené partnerství s KB.

Fondee a J&T – Honza Hlavsa, CEO investičního fintechu Fondee nám popsat, jak funguje a co přináší spolupráce s bankou J&T.

Průzkumy a trendy

Digitální platby jsou přítomnost i budoucnost – alespoň takový závěr přináší studie od společnosti VISA a trend, který globální pandemie nastartovala bude pokračovat i po jejím skončení. Konkrétní příklad, jak růst probíhá pak najdete v tiskové zprávě GoPay, společnosti, která sice roste dlouhodobě, ale meziroční skok o 100% je skutečně mimořádný.

Nakupování mobilem také roste – téměř dvě třetiny lidí dnes nakupují v eshopech prostřednictvím telefonů. To je pro změnu výsledek průzkumu, který publikovala Česká spořitelna.

České firmy versus globální problémy – koronavirus sice udržitelnost, rovnoprávnost a další globální problémy poněkud upozadil, ale to neznamená, že jsou méně důležité.

globe

Novinky ze světa

Monzo blokuje převody hazardních hráčů – tedy přesněji řečeno, lidé, kteří se bojí své závislosti na hazardních hrách, si mohou zapnout speciální štít, který blokuje jejich karetní i openbankingové platby.

Deutsche Börse umožní obchodovat s Bitcoin Cash a Ethereem – aneb další důkaz toho, že kryptoměny se stávají více a více běžným investičním nástrojem, ale samozřejmě to neznamená, že nejsou vysoce rizikové.

Sberbank a Visa zkouší placení obličejem – v Moskvě se chystá testovací projekt pro ověření technologie, kdy uživatelé platí pomocí biometrie, ale tentokrát nejde o otisky prstu či dlaně, ale o obličej.

Jak se daří první CBDC, bahamskému Sand Dollaru – písečný dolar je první digitální měnou od centrální banky a postupně rozšiřuje v ostrovní zemičce své uplatnění.

sand dollar

Insurtech Zego se stal Unicornem – londýnský insurtech získal peníze na expanzi do Evropy. A pokud o této společnosti zatím nic nevíte, tak jde o firmu pojišťující vozidla a mezi její klienty patří například Uber.

Ant Group se chce stát uhlíkově neutrální – sice až v roce 2030, ale stále je to pozitivní příklad, jak by se měly začít chovat všechny společnosti, nejenom fintechy.

Články z jiných zdrojů

Netflix chce být uhlíkově neutrální do konce roku 2022 – podobně jako Ant Group, oznámila plán na uhlíkovou neutralitu také společnost Netflix. Úkol to bude nelehký, protože firma produkcí vlastní filmů vytváří stopu velikou a navíc její oznámení je i z časového hlediska opravdu ambiciózní.

PayPal nakupuje – společnost Paypal kupuje izraelskou firmu Curv, která dodává digitální bezpečnostní řešení.

Novinky z Revolutu – co by to bylo za fintechový měsíc, kdyby nevyšla nějaká novinka od Revolutu. Chcete si přečíst odkazovaný článek nebo to tajemství prozradíme rovnou…? Tak dobrá: Revolut získal bankovní licence v deseti evropských zemích. Tak například v Chorvatsku a na Slovensku.

Bankovní identita versus Trigama – vlastník našeho magazínu, společnost Trigama International, se stal partnerem Bankovní identity. Těchto partnerských společností bude v budoucnu několik desítek. A tak už dnes můžete přemýšlet, koho si vybrat, aby vám s bankovní identitou ve vaší společnosti pomohl – jak s přípravou business case, tak s architekturou a implementací.

A to je přátelé fintechu pro tento měsíc vše. Sledujte náš magazín, twitterlinkedin.

Foto: od WokandapixPixabay

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora