Reklama

Březen 2022 na FinTechCowboys

4. 4. 2022 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: Pascal Debrunner na unsplash

Březen byl pro FinTechCowboys mimořádný měsíc. Porušili jsme skoro všechna základní pravidla pro stanovování obsahu našich článků. Výjimečně mezi našimi texty najdete jednu personální zprávu, jednu zprávu komentující stabilitu akciových trhů a samozřejmě řadu mimořádných a atypických článků, které se více či méně týkají Ukrajiny. Pojďte si připomenout, o čem jsme psali a tak trochu i o čem jsme nepsali.

Články s ukrajinskou stopou

Jak pomáhají fintechy Ukrajině se dozvíte například v článku o PayPalu, a co se v souvislosti s válkou děje v českém bankovním sektoru, najdete v tiskové zprávě od ČBA.

V únoru jsme si řekli, co že to je SWIFT, a nyní jsme si popsali pár příkladů, jak se SWIFTU vyhnout. Dá se říct, že těch způsobů vůbec není málo a celá sankce „odstřihnutí Ruska od SWIFTu“ vyšuměla do prázdna.

Také jsme se podívali na ukrajinskou fintechovou scénu, která byla, je a pevně věříme, že i nadále bude, překvapivě silně zastoupená.

zdroj: Elena Mozhvilo na unsplash

Celá válka se samozřejmě odrazila na světovém hospodářství. Na kurzech kryptoměn a zejména na akciových trzích. Honza Hlavsa z Fondee nám k tomu poskytl svůj odborný komentář.

A na začátku března jsme si ještě trochu rýpli do poněkud pomalé reakce českých bank v souvislosti se situací na Ukrajině. Takový Revolut, který je paradoxně v dost nejednoznačné pozici, zareagoval mnohem rychleji.

Články s českou stopou

ČNB rozdává pokuty za nepřívětivou implementaci PSD2. Nemáme radost z toho, že je potřeba rozdávat pokuty, aby se banky chovaly uživatelsky přívětivě, na druhou stranu někdy to jinak nejde. ČSOB za mega a UniCredit za sto tisíc.

Seed Starter České spořitelny investoval do společnosti Rekenber. Tento fintech by měl klientům pomáhat v situaci, kdy se dostanou do procesu vymáhání.

O změnách ve vedení fintechů skoro nepíšeme, to nemá s inovacemi nic společného, ale pro jednou jsme si dovolili udělat výjimku – došlo k přeobsazení výkonných pozic v rámci České fintechové asociace a my věříme, že to bude ku prospěchu celého fintechového ekosystému.

ČSOB vyhlásila výsledky soutěže o zařazení do svého akcelerátoru. Téma soutěže byla ekologie a udržitelnost. Vítězné nápady jsou fajn, ale přiznáváme, že nás trochu zklamalo, že tam fintech ani insurtech nenajdete.

Trendy světové i domácí

Banka HSBC si koupila virtuální pozemek v metaverzu. Nechápete? My asi zatím také ne, ale na druhou stranu to není tak dávno, co nikdo nechápal, k čemu je dobrý blockchain 🙂

Projekt #FinŽeny je aktivita, která se snaží zlepšovat diverzitu, a proto asi ve své tiskové zprávě cituje hlavně muže. U nás v redakci máme problém opačný, ženy totiž v současné době ve FinTechCowboys převažují 🙂

zdroj: pixabay

Kdo je nejvýznamnější světová challenger banka? Myslíte, že Revolut? Podle nás to je spíš Nubank. Pojďte si připomenout její příběh.

A ještě jedna pokuta na závěr našeho přehledu: Banko Santander dostala pokutu za to, že uživatele nutila používat takové způsoby identifikace, které byly pro některé z nich až diskriminační.

Články z jiných zdrojů

Na závěr tu pro vás máme dvě zajímavosti ze světa krypta:

Velcí hráči ve světě krypta a fintechu se spojují, aby vymysleli, co udělat v rámci boje proti praní špinavých peněz.

Použití krypta v prostředí běžných plateb je zatím nízké, ale na druhou stranu roste docela výrazně a nikdo nemůže v tuto chvíli předvídat, jak velký si nakonec ukousne podíl na trhu plateb.

Pomáhejte dál Ukrajině. Sledujte FinTechCowboys a fintech obecně!

Další doporučené články

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce