Reklama

Listopad 2020 na Fintechcowboys

1. 12. 2020 – | Doba čtení: 4 min

listopad

Jestli jsme na konci minulého měsíce označili za potenciálního vítěze Ant Group, tak to jsme netušili, co všechno se nestane (zrušení zřejmě největšího IPO všech dob dva dny před zahájením). Napoleon by si po Waterloo při čtení listopadových zpráv z Číny asi spravil náladu. Každopádně listopad nám přinesl obrovský trhák ve světě blockchainu, kdy se nakupovalo a nakupovalo a mluvilo se o nových rekordech. Ale i v našich končinách se událo pár fintechových událostí, tak si je pojďme připomenout.

Z našich luhů a hájů

Recenze mobilního Rogera – Roger, který na jedné straně umožňuje společnostem „zkracovat splatnosti“ faktur a na straně druhé umožňuje investorům na těchto fakturách trochu vydělat, tak Roger si pro své investory přichystal mobilní aplikaci, aby mohli investovat odkudkoliv a kdykoliv.

Vztah Čechů k investicím si vzal do hledáčku průzkum provedený pro společnost Fondee. A nedopadli jsme úplně nejlépe. O Fondee jsme ovšem psali ještě jednou, protože tato společnost se zařadila mezi další fintechy, které si zašly letos pro investici do bankovní skupiny. Tentokrát šlo o J&T.

API banking podle České spořitelny – to byl možná jeden z našich úplně nejrozsáhlejších rozhovorů. Jakub Bretšnajdr nám prozradil spoustu novinek z České spořitelny, ke kterým má jako jejich API manažer zřejmě nejblíže. V prvním díle jsme si povídali hlavně o Integromatu a ve druhém třeba o monetizaci PSD2.

Beehypo – také jsme se v listopadu seznámili s novým fintechem, který si dal za cíl rozhýbat stojaté vody oblasti hypoték. Beehypo nás tak překvapil, že se dokonce nedostal na aktualizovaný seznam fintechů v ČR (ale v lednu to napravíme).

fintech czech republic 2020_10

A protože se nám hlásí další společnosti o zařazení do fintechové mapy, připravujeme další verzi, kde se můžete těšit na společnosti jako wflow.com nebo zástupce insurtechu simplea.cz.

První Čech v představenstvu EBAN – že nevíte, o co kráčí? EBAN je významná nezisková asociace – konkrétně Evropská asociace andělských investorů, a tím Čechem se stal Petr Šíma z  DEPO Ventures. Gratulujeme.

Zprávy ze světa

Čtečka otisků na kartě – ve Finsku zahajují pilotní provoz karty, která v sobě má čtečku otisků. Není to poprvé, co o takové novince píšeme – asi se hodně těšíme, kdy něco takového přijde i k nám.

Dřevěná nebo metalická? – ano, v posledních měsících se hodně mluví o tom, z čeho všeho se dají vyrábět platební karty. Někdo řeší víc ekologii a někdo zase exklusivitu.

drevena a metalicka karta

To The Moon – pod tímto poetickým názvem se skrývá britská společnost, která spojuje svět fintechu a telca. Opět to považujeme za velmi inspirativní přístup.

Novus přináší ekobankovnictví – tato londýnská digitální banka sází na eko motivaci už ve svých základech. Chválíme jim jejich záměr a uvidíme, jestli taková banka v dnešní době může skutečně fungovat.

Clarity AI dostalo injekci od Deutsche Börse – Clarity AI je bigdata fintech společnost, která se zabývá také ekologií a udržitelností – konkrétně vyhodnocuje společenský dopad investičních fondů. Asi to zní trochu abstraktně, ale snad Deutsche Börse ví, k čemu ta data použije.

Další články a jedna knižní recenze

Koronovirus urychluje trendy – jaké konkrétně a co můžeme ještě očekávat, se dozvíte v tomto článku.

hotovost

Fintech partneři VISA – VISA spustila partnerský program, kterého se účastní široká škála fintechů. A my si myslíme, že to všechno jsou fintechy, které byste měli pozorně sledovat!

Chudý táta, bohatý táta – to je určitě klasika, a tak si s námi pojďte připomenout, kde je ten hlavní rozdíl. Po dlouhé době jsme zveřejnili recenzi na knížku 🙂

A co dál?

A nyní vám ještě tradičně dáme několik dalších tipů na zajímavé čtení na dlouhé podzimní večery.

Jak je to s Librou od Facebooku? – Cointelegraph přináší aktuální informace, jak si Facebook stojí. Zatím to tedy měli poslední měsíce dost těžké. Ale blýská se na lepší časy.

Přijde daňová regulace blockchainu? – to je asi otázka, která trápí nejednoho regulátora a nejednoho investora.

Uber a fintech – samozřejmě téměř každá velká firma se trochu točí kolem fintechu a Uber není výjimka.

VR, AR a bankovnictví – určitě už se všichni těšíte, jak bude vypadat bankovnictví za deset, dvacet let. Možná bude AR a možná VR 🙂

A to je pro tento měsíc vše, držte si klobouky, fanděte fintechu, noste roušky, podle toho jaká pravidla zrovna platí; myjte si ruce a sledujte nás, třeba i na twitteru :-).

Foto: od Manfred RichterPixabay

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora