Reklama

Září 2022 na FinTechCowboys

3. 10. 2022 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: artem kniaz na unsplash.com

Máme za sebou další měsíc, kdy poměrně malá množina globálních problémů vítězí nad ostatními tématy, ale to vůbec neznamená, že se ve fintechu nic nedělo. Naopak množství tiskových zpráv, které se v září objevilo na domácí scéně, prozrazuje, že fintechy přes prázdniny nezahálely. Pojďme si připomenout novinky, které jsme pro vás v září zaznamenali.

Témata měsíce

Základní principy Webu3 – na jakých pilířích stojí Web3 a proč je tak důležitý, se dozvíte v prvním dílu nové nepravidelné série o této oblasti.

Jaké jsou právní výzvy Webu3? – na tuto otázku nám v článku odpovídají odborníci na slovo vzatí z právní kanceláře Sparring.

Blízká budoucnost BNPL – ve článku přímo od Twista se dozvíte spoustu informací o aktuálním stavu BNPL, rozdílech mezi různými zeměmi, a kam se BNPL bude pravděpodobně ubírat.

110 fintechů na české fintechové scéně – počet českých fintechů, které u nás působí, se postupně rozrůstá. Na náš přehled jsme jich doplnili hned devět: Anycoin, CRIF, Edward, Fairplay Pay, Lusq, NFT Scoring, Pealock, Resistant.AI a ThreatMark.

Krátké zprávy z domova

Platby z účtu na účet přes POS – přesně takové řešení přináší kevin. a Monet+. Jedná se o první opravdu „revoluční“ využití PSD2, a pokud to vyjde, může ohrozit pozice gigantů Mastercardu a Visy v oblasti fyzického i digitálního nakupování.

Coinmate a Štosuj.cz spouští novou službu – dva české fintechy se spojily a nabízí uživatelům pravidelné investování do kryptoměn. Nákup bitcoinu každý týden či jednou měsíčně už nemůže být asi jednodušší.

Tatum spouští akcelerační program – Tatum poskytuje vývojářům infrastrukturu a technologie pro vytváření aplikací. Vývojáři tak mohou snadno zakládat další fintechy a nyní mají příležitost se zúčastnit unikátního akcelerátoru.

Fintechové expanze

Fintechová banka Inbank vstupuje na český trh – nejrychleji rostoucí estonská fintechová banka Inbank, která se mimo jiné specializuje na financování obnovitelných zdrojů energie pro koncové uživatele, vstoupila na český trh.

Seed Starter expanduje na Slovensko – Seed Starter má ambice na Slovensku v příštích letech investovat až 5 milionů euro v seed fázi.

Klarna vstoupila na český trh – to, o čem si vrabci šuškali na střeše několik měsíců, se stalo skutečností – český BNPL se rozrostl o Klarnu, giganta mezi giganty, i přestože valuace řady BNPL společností v posledním roce šla docela ke dnu.

guerillabuzz na unsplash

A novinky ze zahraničí

První ETF zaměřené na metaverzum – společnost Franklin Templeton oznámila spuštění nového ETF složeného čistě ze společností, které generují své příjmy z metaverza.

Banky se chystají na zimu – před pár lety jsme si říkali, že banky začnou řešit energetické úspory kvůli ekologii, ale bohužel je k tomu donutila až situace na Ukrajině a energetická krize. Doufejme, že se nenaplní černé scénáře, které si jejich provozní týmy aktuálně zkoušejí.

eToro přináší ESG skóre – investiční platforma začala zobrazovat u více než 2700 akcií ESG skóre. Dá se předpokládat, že na to navážou i další platformy, bankovní i nebankovní.


A to je pro měsíc září opravdu vše. Mohli bychom vám doporučit celou řadu dalších fintechových článků ze zahraničních i domácích webů, ale raději si prohlédněte naši fintechovou mapu a napište nám, jestli tam podle vás nemáme nějaké chyby. Pravděpodobně již totiž za měsíc přijdeme s aktualizací, protože se toho na českém fintechovém trhu děje opravdu hodně! Mění se loga, vlastníci a nové fintechy rostou jako houby po dešti, což vlastně dost odpovídá tomu správnému podzimnímu počasí.

Fanděte fintechu!

Zdroj: redakce

Další doporučené články

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora