Reklama

Fintech průzkum díl 6 – openbanking, kryptoměny

19. 2. 2020 – | Doba čtení: 4 min

Jsme ve finále našeho fintechového průzkumu! Do této chvíle jsme probrali váš vztah k bankám, produktům klasickým, digitálním i fintechovým… a nyní máme před sebou poslední kousek do naší skládačky. Pojďme směle na věc. Nutno podotknout, že v této fázi dotazníku jsme už měli dost odpadlíků, kteří nevydrželi dojít až k otázce 43 (omlouváme se všem galaktickým stopařům, ale tentokrát 42 nebylo to správné číslo), a proto ještě jednou děkujeme všem, kteří dotazník dotáhli do konce!

V openbankingové části jsme začali klíčovou otázkou, zda se pomocí jednoho bankovnictví díváte na účty vedené u jiných bank. Tři čtvrtiny ne, jedna čtvrtina ano. Kdyby takový výsledek dosáhly banky poskytující multibanking, asi by skákaly nadšením. Naneštěstí tento výsledek je násobně pozitivnější než dosahuje běžná populace. Ne každý má víc bank, tudíž tuto funkcionalitu ani nepotřebuje. A ne každý, kdo má víc bank, ty druhé účty používá takovým způsobem, aby měl důvod je agregovat. Ale třeba se situace během pár let změní.

76% Neagreguje
24% Agreguje

Respondenti, kteří si účty propojují, nám pak prozradili, kolik si účtů propojili. Kupodivu to málokdy byl jenom jeden účet. Jinými slovy, když už někdo agreguje, tak pořádně 🙂

14% jen jeden připojený účet
41% dva připojené účty
21% tři připojené účty
24% čtyři či více připojených účtů

Inu a samozřejmě jsme se museli zeptat, které konkrétní banky agregujete. Musíme podotknout, že jsme nezjišťovali, jakým to je způsobem, zda se opravdu jedná o psd2 agregaci, screenscraping nebo nějakou jinou cestu (agregaci transakcí lze provádět třeba přes notifikace o každém pohybu na účtu). Vítěznou nejvíce agregovanou bankou je Air Bank, dále Komerční banka a Moneta… otázkou je, zda je to ovšem pro tyto banky vlastně dobře. Jakmile si klient účet přiagreguje (a předpokládejme, že to funguje správně viz Stav multibankingu v ČR), pak do toho konkrétního bankovnictví má klient o něco méně důvodů chodit.

59% Air Bank
55% Komerční banka
41% Moneta
35% Česká spořitelna
21% ČSOB
14% FIO
10% Creditas
10% Raiffeisenbank

Ti, kdo neagregují, nám pak odpovídali na otázku, proč? A skoro 60% nás informovalo, že takovou funkcionalitu nepotřebují. To je samozřejmě naprosto validní odpověď, tak se spíše zaměříme na odpovědi další. Čtvrtina lidí uvedla lenost, část lidí se trochu bojí zneužití informací a ve volných odpovědích jednoznačně převažoval názor, že to zatím nefunguje tak, jak byste potřebovali. Doufáme a držíme palce vám i bankám, aby se v roce 2020 změnila kvalita, stabilita i UX připojování účtů a spokojenost s multibankingem vyrostla do závratných výšin :D.

59% Nepotřebuji to
24% Jsem líný to provést
6% Zatím to moc dobře nefunguje (vlastní odpověď)
5% Bojím se o svá data
5% Jiné důvody (vlastní odpověď)

Poslední tématický okruh našeho dotazníku se týkal kryptoměn. Otvírací otázka zjišťovala, jaké kryptoměny znáte? Trochu jsme doufali, že budeme mít ještě jednu odpověď se stoprocentní volbou. Ale nebylo tomu tak – někdo nevybral ani Bitcoin, ale třeba šlo o únavu materiálu (respondenta :-). Na druhou stranu nás poměrně překvapilo, že velká část z vás uvedla hned tři kryptoměny a přesně polovina dokonce čtyři! To je svělý výsledek.

98% Bitcoin
72% Litecoin
68% Ethereum
51% Ripple
40% Monero
27% Dash
23% Zcash

V seznamu kryptoměn, které znáte byla i možnost vyjmenovat další, které znáte. Ne úplně málo z vás nám napsalo, že jich znáte citujeme „hodně“ nebo „milion“ a že „odmítáte odpověď vyplňovat“. Zřejmě to byla skupinka profesionálních investorů a samozřejmě nám nevadí, že jste neodpovídali. Naopak oceňujeme, že nám dali úžasný hint do příštího ročníku tohoto testu. Nicméně trochu nás překvapilo, že absolutně nikdo neuvedl Bitcoin Cash. Bitcoinový spin off, který je co do kapitalizace asi na čtvrtém místě v kryptoměnách.

Přesuňme se na další otázku, kde jsme zjišťovali, zda do kryptoměn investujete? Volili jste mezi třemi možnostmi a nejspíš není třeba je složitě komentovat. Skoro polovina z vás jsou investoři, ultracool!! Opět jde o výsledek totálně neporovnatelný s běžnou populací.

44% Ano, investuji
16% Neinvestuji, ale přemýšlím o tom
40% Neinvestuji a ani o tom nepřemýšlím

Investorů jsme se pak ptali, jakým způsobem investici spravují?

81% jsem holder
19% aktivně obchoduji

Naopak skupina, která neinvestuje odpovídala na otázku, proč neinvestují? V této otázce nám (a zatím netušíme proč) zahaluzil dotazníkový software a bohužel odpovídali i někteří investoři. Takže v tabulce níže jsme si dovolili odpovědi přepočítat – tj. odečíst odpovědi investorů (20%) z možnosti „ostatní“. Nejčastější odpovědí bylo, že dané oblasti nerozumíte. Dále jste zmínili, že nemáte vhodné nástroje k investování (na druhou stranu, jak jsme psali v článku jak koupit či nekoupit bitcoin pro amatérské investování jsou nástroje na dosah ruky). A ve volných odpovědích převládala averze k přílišnému riziku. Po redukci odpovědí investorů do kryptoměn vyšla tato čísla:

35% Nerozumím problematice
28% Nejsou vhodné nástroje
17% Rizikovost
17% Ostatní

Přátelé fintechu, jsme před cílovou čárou a máme tu poslední otázku – jaký je váš názor na budoucnost kryptoměn. Jedná se o spekulaci, takže si odpustíme jakýkoliv komentář.

63% Měny i kryptoměny budou existovat souběžně
16% Kryptoměny zmizí
11% Nemám názor
10% Kryptoměny nahradí měny, tak jak je známe dnes

Ani to nebolelo a jsme na konci. Věříme, že jste si z našeho průzkumu odnesli (i odnesly) nějaké nové informace, kterými se budete moci chlubit po večerech svým přátelům, nebo je využijete alespoň pro své pracovní účely 🙂 … ale fintech to není práce, to je především zábava, inovace každý den, novinky na každém kroku!

Pokud byste měli zájem, rádi Vám zpracujeme podobný průzkum detailněji na tato či jiná blízká fintechová témata.

Čtěte nás, pište nám, sdílejte nás!

První díl průzkumu – demografie
Druhý díl průzkumu – bankovnictví
Třetí díl průzkumu – placení
Čtvrtý díl průzkumu – fintech
Pátý díl průzkumu – produkty

Grafické zobrazení výsledků dnešní části:

Foto od André François McKenzie na Unsplash

Další doporučené články

Přispět, či nepřispět – toť otázka

Přispět, či nepřispět – toť otázka

České fintechy se do bulvárních plátků dostávají zcela výjimečně. Před lety to byla nechvalně známá tokenizační firma s poněkud nesmyslným názvem...
16. 9. 2024 – Doba čtení: 5 min
BBVA zdvojnásobí počet AI odborníků na 400

BBVA zdvojnásobí počet AI odborníků na 400

BBVA zvýší počet odborníků na AI a otevírá „AI továrny“ v Mexiku a Turecku, které se připojí k současnému AI výzkumnému centru ve Španělsku....
11. 9. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora