Reklama

Leden 2020 na FinTechCowboys

31. 1. 2020 – | Doba čtení: 3 min

leden

Sněhu se letos asi nedočkáme a tak můžete svůj drahocenný čas vyplnit čtením našeho magazínu. Co všechno jsme v lednu zaznamenali? Naše predikce trendů způsobila slušnou odezvu u čtenářů, publikovali jsme dva rozhovory, zahájili zveřejňování výsledků našeho průzkumu, zveřejnili spoustu novinek. Přečtěte si přehled našich zpráv a také tipy na fintechové novinky z jiných médií.

Témata

Fintech trendy 2020 – zahráli jsme si na orákulum a zkusili odhadnout, které oblasti ve fintechu budou v našich končinách rozhodujícími faktory pro úspěch a růst.

Stav multibankingu v ČR – podívali jsme se, kam došel multibanking u pěti (někdo by řekl šesti) bank, které ho aktuálně v ČR poskytují. Popsali jsme si některé současné nedostatky a zkusili odhadnout nejbližší budoucnost této oblasti.

Neviditelné bankovnictví – přes stále se opakující pojmy jako je multibanking, openbanking, neobanking a podobně, je docela možné, že za pár let se posuneme do invisible bankingu.

FinTech průzkum

Na konci roku 2019 jsme prováděli online dotazník zaměřený na fintech. První polovinu výsledků jsme zveřejnili ve třech článcích. V některých oblastech jsme byli příjemně překvapeni výsledky – minimálně naše online bublina fintech a přidružené oblasti dobře zná a používá, ale teď možná předbíháme chystaný čtvrtý díl 🙂

První díl průzkumu – demografie
Druhý díl průzkumu – bankovnictví
Třetí díl průzkumu – placení

Pokud budete chtít, rádi pro vás uděláme podobný výzkum i na konkrétní téma.

Rozhovory

Wultra – Petr Dvořák, podruhé na FinTechCowboys, tentokrát pod značkou Wultra, nám prozradil jaké to je, být start-upem s jedním z největších potenciálů k růstu u nás.

Trisbee – dozvěděli jsme se něco o historii firmy, jak hodnotí rok 2019 a hlavně jaké mají růstové plány pro rok 2020 a třeba, že se uživatelsky propojí s Richeem.

Novinky a zajímavosti

Motion code card – bezva finta, jak měnit CVC přímo na Vaší kreditní (potenciálně i debetní) kartě.

Bankomaty místo poboček – jedna z možných vizí budoucnosti, jak zachránit bankomaty, když se hotovost postupně vytrácí z našich peněženek.

Cake – belgická multibankovní aplikace, na první pohled skvělý design, agreguje řadu významných evropských bank i neobank, tak uvidíme, jak se jim bude v budoucnosti dařit.

RiskRecon – RiskRecon provádí analýzu transakcí a jiných finančních dat pomocí umělé inteligence. Mastercard oznámil převzetí RiskReconu.

Plaid – Plaid je jeden z předních zástupců openbankingu tj. umožňuje agregovat bankovní data do aplikací třetích stran. A společnost VISA se osmělila si ho za pár miliard dolarů koupit. V Plaidu byli prostě „kluci šikovný“.

Autenti – banky reprezentující asi 30 procent aktiv v polském bankovním sektoru společně investovaly v Autenti, polském fintechu, který nabízí platformu pro elektronické podepisování a digitální workflow dokumentů.

Ruka místo kreditky – zajímavý způsob, jak nahradit kreditní karty a nemuset u sebe nosit ani telefon, speciální čip, vlastně abyste nemuseli mít vůbec nic. Jenom nevíme, jak budou platit lidé se sádrou.

Konsorcium pro správu digitálních měn – pod rouškou zvýšení bezpečnosti se pravděpodobně dočkáme nějakých regulí a regulací v oblasti digitálních měn. Pro někoho to bude dobře, pro někoho to bude ztráta hlavní přednosti těchto měn.

Tipy na další čtení

FinTechCowboys nechtějí a ani nemůžou nahradit tradiční velká média, takže se pojďme podívat na některé zajímavé čtení zveřejněné jinde:

První český kryptokrach (E15) – aneb žádná investice není bez rizika

N26 má 5 milionů uživatelů (pymnts.com) – za půl roku růst o milion a půl!

PSD2 otázky a odpovědi (finextra.com) – odborník do detailu vysvětluje některé oblasti PSD2, u kterých panují nejasnosti ve výkladu direktivy. Pokud jste z oboru, pak je to povinná četba na dobrou noc.

Karetní platby v roce 2020 (verdict.co.uk) – nevíte, co se zimním večerem? Pak si přečtěte trochu delší článek o trendech při placení kartami.

Tally (fintechfutures.com) – Tally je bankovnictví, kde hlavní měnou je zlato, je možné, že v blízké budoucnosti se na tuto apku ve FTC podíváme blíže.

A pozor – ještě jedna zpráva – chystáme nové logo 🙂

A to je přátelé krátké shrnutí ledna a teď je správný čas vhrnout se po hlavě do února!

Sledujte nás, sdílejte, přeposílejte a fintechujte.

Foto od freestocks.org na Unsplash

Další doporučené články

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Třetina Američanů si kontroluje denně svůj bankovní zůstatek. V České republice vzhledem k naší náchylnosti k moderním technologiím to může být ještě větší...
12. 7. 2024 – Doba čtení: 2 min
Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

První půlka roku je za námi. Praha se stala centrem kryptoměnových konferencí: ETH Prague a posléze pompézní BTC Prague dělají ve...
1. 7. 2024 – Doba čtení: 3 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora